Milas Muğla

Milas Hakkında

Muğla'nın küçük ama bir o kadar da köklü ilçelerinden olan Milas, zeytinin başkenti olarak da bilinir. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Milas?ın şehirleşme tarihi tam 5.000 yıl öncesine dayanıyor. 50 asırdır bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması da, Milas?ı tarihi eserler açısından adeta bir hazine konumuna getirmiş durumda. İlçenin her bölgesinde müzeler ve açık havada sergilenen tarihi eserler görmek mümkün. Tarihinde çok fazla ülkenin toprakları arasında bulunmuş Milas, dünyaya hükmetmiş Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi imparatorluklarında bir çok eserini bünyesinde taşıyor.

Milas?ta Neler Yapılır?

İlçe çok küçük olduğu için hiçbir araca ihtiyacınız olmadan her bölgesini gezebilirsiniz. Özellikle eski dönemleri yansıtan mimari yapılara ilgili olan okurlarımıza sadece yürümelerini öneriyorum, zira her sokağında bir tarih saklı olan ilçenin her binası sizi başka asırlara götürebliyor.

Özel olarak görmeniz gerektiğini düşündüğüm Ulu Camii, Firuzbey Camii, Belen Camii, Karikatür Müzesi, Hacı Ali Ağa Konağı,Hekatomnos Anıt Mezarı gibi alanlar bulunmaktadır. İlçede çok lezzetli kebap, köfte ve tatlı yapan mekanlar bulunmakta. Şehirleşmeye girmediği için her şey organik ve olması gerektiği gibi.

Fiyatlar da gayet uygun, kimse turist kazıklamaya çalışmıyor. Tarihi eserleri ve konakları aynı zamanda bilgilendirilerek gezmek isteyenler için tur seçenekleri mevcut. Otogarda ve ilçe merkezinde bulunan tur acenteleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Milas Konaklama

Büyük şehirde olmanın avatanjı ile ilçede konaklama imkanları çok geniş. Bütçenize göre lüks seviyesi değişecek onlarca farklı otel, motel ve pansiyon seçenekleri bulunmakta. Milas Ulaşım Muğla merkez, Didim, Bodrum ve Marmaris otogarlarından sadece 1 saatlik otobüs yolculuğu sonrasında Milas otogarına ulaşabilirsiniz. Herhangi bir dolmuş kullanmanıza gerek kalmadan tüm ilçeyi yürüyerek gezebilirsiniz.