Efes Antik Kenti Tarihi Mekan

Efes Antik Kenti

Ülkemizin en çok turist çeken bölgelerinden birisi olan Efes Antik Kenti, İzmir'in en büyük değerlerinden bir tanesi. Yılda ortalama 1 milyon yabancı turistin bölgeye akın etmesini sağlayan Efes Antik Kenti aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Bu listede yer alması da Dünya'nın her tarafından turistlerin bu bölgeyi görmek için ülkemize gelmesini sağlamaktadır.

Efes Antik Kenti 4 bölgeden oluşmaktadır; Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti, Ayasuluk Tepesi, Çukuriçi Höyük. Antik çağı anlamak adına bize çok önemli detaylar sunan Efes Antik Kenti, arkeologlar için adeta bir hazine. Öyle ki Efes Antik Kenti bölgesi tam 9.000 yıldır bir yerleşim yeri olarak kullanılıyor, bu süre zaten dünyadaki ilk yerleşim zamanlarına denk gelmekte.

Meryem Ana Kilisesi; Bu kilisenin hristiyanlar için önemi çok büyüktür zira Hz. Meryem tam olarak burada İsa'nın annesi olarak ilan edilmiştir. Meryem Ana Evi; Meryem ananın ölmeden önceki son yıllarını geçirdiğine inanılan ev burasıdır. Bu evin burada olması özellikle Hristiyan halkının İzmir'e çok sık gelmesine sebep olmaktadır.

Kutsal turizm açısından pahabiçilemez bir değere sahiptir. Efes Antik Tiyatrosu; Kentin en ilgi çekici bölümü burasıdır zira antik çağlardaki nüfuslar düşünürse burası korkunç büyüklüktedir. Tam 24 bin oturma alanı bulunan tiyatro da yıllar yılı medeniyetler gösteriler ve törenler düzenlemiştir. Bu bölgede geçmiş dönemlere ait muhteşem eserler bulunmaktadır.

Efes Antik Kenti Ulaşım

İzmir ilimizin Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti bölgesinde İzmir otogarından 1 saat içerisinde ulaşmak mümkündür. Çok sık otobüs seferleri bulunur. Giriş ücreti olarak 40 lira belirlenmiştir, biraz pahalı olsa da tüm gününüze değeceği için verdiğinize pişman olmayacağınıza eminim. Antik Kent haftanın her günü ziyaretçilere açıktır.