hero image

Termal Oteller Otelleri

Tarih Seçilmedi

Termal Oteller

94 tesisten 15 tesis listeleniyor 15 / 94 tesis listeleniyor
94 tesisten 15 tesis listelendi.

Termal Oteller - Kaplıca Otelleri 2024 - En İyi Termal Otel

Dört mevsim ziyaret edilebilme potansiyeline sahip olan termal oteller hem şifalı suları hem de mineral değerleri ile sıklıkla tercih ediliyor. Sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi gören kaplıca otelleri, özellikle havaların soğumasıyla daha çok ziyaret ediliyor. Son yıllarda popülaritesini bir hayli artıran termal oteller, dinlenmek ve sağlık sorunlarına çözüm bulmak için birebirdir. Yeraltından çıkarılan termal sular pek çok hastalığa iyi geldiği gibi aynı zamanda yenileyici ve rahatlatıcı bir özelliğe de sahiptir. Sıcak su kaynakları ve doğal mineralli sulardan yararlanmak, iyileşmek ve tamamıyla huzur bulmak istemez misiniz? Listelediğimiz en iyi termal oteller arasından birini tercih ederek dilediğiniz gibi konaklayacak ve istediğiniz kadar dinleneceksiniz!

Termal Otel Nedir?

Şifalı sular ve termal suların olduğu yerlere kurulan tesislere termal otel denir. Termal kaplıcalar, ziyaretçilerin suların içerisine girebileceği bir düzeyde ısı ayarlaması yaparak rahatlıkla kullanılmasını sağlıyor. Antik Roma döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran termal oteller, o zamanda olduğu gibi şimdi de sağlık açısından büyük önem arz ediyor. Herhangi bir sağlık probleminiz olmasa da rahatlamak ve dinlenmek için de termal tatili yapabileceğinizi unutmayın! 

Termal oteller herşey dahil konseptiyle içerisinde pek çok hizmet ve olanağa yer vererek her yaştan kesime hitap ediyor. Termal suların yanı sıra termal spa özelliğinin her otelde bulunması da pek çok misafiri memnun ediyor. Her bütçeye ve her zevke hitap eden termal oteller arasından en çok Afyon termal oteller ve Yalova termal oteller talep görüyor. Ayrıca balayı veya kış tatili için tercih edeceğiniz kaplıca otelleri ile mükemmel bir tatile imza atmış olacaksınız. 

Yılın her mevsiminde hizmete açık olan termal kaplıcalar, tahmin edildiği üzere yaz aylarında çok sık tercih edilmemektedir. Özellikle iltihaplı eklem romatizması gibi sağlık problemlerin akut zamanları daha çok yaz aylarına denk geldiği için kaplıca sularına girilmesi önerilmez. Bunun dışında akciğer rahatsızlığı ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık problemleri yine yaz aylarında artabileceği için sıcak termal suya girilmesi önerilmez. Bu anlamda termal tatili, daha çok kış ve sonbahar aylarında tercih ediliyor. 

Termal Otellerin Faydaları

Termal suların faydaları tahmin edersiniz ki sayamayacak kadar çok! Egzama, akne ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelen termal sular, cilt sağlığının yanı sıra cildi yenileme, gözenekleri sıkıştırma, gençleştirme ve doğal bir parlaklık kazandırma özellikleri de taşıyor. Cilt problemleri dışında kireçlenme, eklem rahatsızlıkları, yumuşak doku yaralanmaları ve daha pek çok romatizmal hastalıkların tedavisine iyi gelmektedir. Aynı zamanda idrar yolu iltihaplanma ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de termal suların birçok faydası görülmüştür. 

Sıcak termal suların, kan dolaşımını hızlandırma, enerji artışı, toksinlerden arınma ve kronik yorgunluğun giderilmesi gibi vücuda olumlu etkileri de vardır. Kaplıca termal otel bu anlamda misafirlerin kendini daha zinde ve daha dinç hissetmesini sağlayarak tüm stresini alıyor. Termal oteller şifalı suları ve mineral değerlerinin yanı sıra termal spa özelliklerine de sahip olduğu için tüm misafirlerin rahat ve konforlu bir tatil geçirmelerine imkan tanıyor. Masaj terapileri ve diğer sağlık hizmetleri gibi olanaklara sahip olan termal oteller, tabii ki de sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Uzman diyetisyenlerin hazırladıkları özel diyet programları ve detoks kürleri sayesinde misafirler daha sağlıklı bir yaşama uyum sağlıyor ve kilo vererek fit bir görünüme sahip oluyor. Dinlenmek ve kendilerini şımartmak isteyen misafirler termal otelleri tercih ederek, sağlık sorunlarına da bir çözüm bulmuş oluyorlar. Şifalı termal suların yanı sıra bu noktalarda bol oksijen depolayacağınız için de kendinizi çok şanslı hissetmelisiniz. 

Ülkenin dört bir yanında bulunan kaplıca termal otel ile hem huzur dolu hem de sağlıklı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Termal otellerin tüm donanıma sahip spa merkezlerindeki imkanlarından dilediğiniz gibi yararlanabilir, Türk ve Dünya mutfağına ait eşsiz lezzetlerini deneyimleyebilir, fitness merkezinde fit bir görüntüye ulaşabilir, cilt bakımı yaptırabilir, hamam, sauna ve masaj gibi hizmetleri kullanabilirsiniz. Termal otelde konakladığınız süre boyunca tüm stresinizden arınacağınız sağlıklı termal suların keyfini doya doya çıkaracağınız da kesin! Hem şehir oteli hem de aileler için uygun olan bu otellerde, kapalı termal havuzlar, fitness, çocuk havuzları, wifi ve farklı aktivite seçenekleri gibi pek çok olanak bulunuyor. Aynı zamanda çoğu otelde yer alan a la carte restoranlar, plaj, özel masaj hizmetleri ve gece kulüpleri gibi hizmetlerden de istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. 

Romatizmaya İyi Gelen Kaplıcalar

Kış aylarında oldukça tercih edilen kaplıca otelleri, aynı zamanda sağlık turizminin de bir koludur. Sözünü ettiğimiz gibi pek çok hastalığa iyi gelen şifalı sular Türkiye’nin neredeyse her yerinde mevcuttur. Bolu Göynük kaplıcalarındaki su sıcaklığı 32 – 33 derece arasında olup, romatizma ve siyatik gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Jakuzi, kapalı termal havuzlar, sauna, spa ve masaj gibi hizmetleri bünyesinde barındıran Göynük termal oteller, romatizmaya iyi gelen kaplıcalar arasındadır. Afyonkarahisar’a yakın bir konumda yer alan Gazlıgöl kaplıcalarındaki su sıcaklığı 40 – 71 derece arasında olup, romatizma hastalıkları, kalp ve dolaşım sistemi, karaciğer, böbrek ve idrar yolları, safrakesesi, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, kireçlenme ve cilt hastalıkları gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde yer alan kaplıcaların su sıcaklığı 27 – 93 derece arasında olup, romatizmal hastalıklar, cilt hastalıklar, bağırsak, mide ve safra rahatsızlıkları, deri rahatsızlıkları ve iltihaplı kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. 

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan ılıca sularının sıcaklığı ortalama 47 derece olup hem içme hem de banyo kürlerinin bazı hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. İçme kürleri karaciğer, safra kesesi, mide, metabolizma ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelirken, banyo kürleri ise romatizma hastalıkları, kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelmektedir. Balıkesir’in Gönen ilçesinde yer alan kaplıca sularının sıcaklığı 52 derece olup, yine içme ve banyo kürlerinin çoğu hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. İçme kürleri karaciğer, böbrek fonksiyonları ve safra yollarına iyi gelirken, banyo kürleri ise romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları, damar sertlikleri ve kalın bağırsak iltihaplarına iyi gelmektedir. 

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer alan Oylat kaplıcalarındaki su sıcaklığının 40 derece olduğunu ve hem içme hem de banyo kürü olarak hastalıklara iyi geldiğini söyleyelim. Özellikle ağrılı sinir hastalıklarına şifa olduğu bilinen termal suların, stres, beyin yorgunluğu ve sinir uyuşukluğu gibi problemlere de şifa olduğu bir gerçektir. Ege Bölgesi termal otel arasından örnek gösterebileceğimiz yerlerden biri de Çeşme Ilıca’dır. Ilıca’nın su sıcaklığı yaklaşık 42 derecedir. İçme kürü olarak kullanıldığında müshil etkisi, karaciğer, safra kesesi ve pankreas salgı faaliyetini hızlandırma gibi faaliyetleri vardır. Banyo ve çamur kürü olarak kullanıldığında ise romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları ve metabolizma bozukluklarına iyi geldiği bilinmektedir. 

Konya’nın Ilgın ilçesindeki kaplıca sularının sıcaklığı 42 derece olup, metabolizma hastalıkları, karaciğer, safra yolları ve romatizmal sendromları gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Yine Afyonkarahisar’ın bir ilçesi olan Sandıklı’yı da termal spa için tercih edebilirsiniz. Kaplıca suyunun sıcaklığı 70 derece olup, romatizmal hastalıklara, nevrit, sinir ucu iltihabı, siyatik ve bu gibi daha pek çok hastalığa iyi gelmektedir. 

İstanbul’a Yakın Termal Oteller

İstanbul’a yakın termal oteller arasında kuşkusuz ilk akla gelen yerler Yalova, Kocaeli, Bursa ve Balıkesir oluyor. İstanbul’dan 1 – 2 saate ulaşabileceğiniz bu şehirler hem şifalı termal suları hem de birbirinden farklı tesisleri bünyesinde barındırmasıyla oldukça sık tercih ediliyor. İstanbul’dan yalnızca özel araçla değil aynı zamanda deniz otobüsü veya otobüsle de çok kısa bir sürede bu şehirlere ulaşabilirsiniz. İstanbul’un trafiğinden, gürültüsünden uzaklaşmak istediğinizde ve termal bir tatile ihtiyaç duyduğunuzda tercih edeceğiniz lokasyonların hepsi bir mesafe uzağınızda! İstanbul’a yakın termal oteller arasından birini seçerek, tüm gün boyunca şifalı suların keyfini çıkarabilir, akşam saatlerinde ise tesislerin düzenlediği eğlencelere katılarak sevdiklerinizle beraber harika zamanlar geçirebilirsiniz. 

Termal Otel Fiyatları

Sonbahar ve kış mevsimlerinde daha çok tercih edilen termal oteller, sezonun en çok talep aldığı zamanlara kıyasla yaz aylarında daha ucuz olabiliyor. Özellikle indirim dönemleri ve erken rezervasyon kampanyası gibi fırsatlardan yararlanarak tatilinizi oldukça uyguna getirebilirsiniz. Ayrıca son dakika kampanyalarını takip ederek %50’ye varan indirimleri yakalayabilir ve erken rezervasyon yaptırabilirsiniz. Uygun kaplıca termal otel için indirim ve kampanyaları takip etmek, avantajlı paketlerden yararlanmak ve fırsatları yakalamak istiyorsanız, hemen Tatil Dükkanı’nı ziyaret edin! 

Daha Fazla Göster