Milet Antik Kent Tarihi Mekan

Milet Antik Kent

Antik çağın çok önemli merkezlerinden birisi olan Milet Antik Kent, Aydın ilimizin Didim beldesinde bulunmaktadır. Didim başlı başına bir turizm cenneti olmasının yanı sıra aynı zamanda tarihi bölgeleri ile de turistlerin ilgisini çekmektedir. Milet Antik Kent bizi sadece eski yıllara alıp götürmüyor aynı zamanda çok büyük bir medeniyet beşiğinin sunduğu eserleri gösteriyor. Milet Antik Kent'in diğer antik kentlerden çok farklı bir yönü de var. Burada tam 26 asır önce felsefenin temellerinin atıldığı biliniyor. Felsefe gibi dünyanın gelişimine yön veren çok önemli bir alanın bu bölgede başlamış olması, topraklarımızın ne kadar değerli olduğunu aslında bir kez daha kanıtlamakta. Felsefenin doğduğu bu topraklarda elbette bir çok ilgi çekici eser de bulunuyor.

Milet Antik Kent'te Görülmesi Gereken Yerler

Nymphaion; Burası aslında bir yönetim binasıymış ve aynı zamanda kente zamanında su dağıtımının sağlandığı yermiş. Su deposunu besleyen kemerler halen çok sağlam bir şekilde durmaktadır, bundan 2.600 yıl önce dahi insanların ihtiyaçları için mimari eserler yapabilmiş olmaları çok ilgi çekici. Miletos Tiyatro; Milet Antik Kentine girer girmez sizi karşılayacak olan görkemli bu tiyatro çok etkileyici.

Geçmişte bir çok gösterinin yayınlandığı bu antik tiyatro, günümüze kadar dayanan amfitiyatro örneklerinin en iyilerinden. Bu iki önemli yapının haricinde onlarca farklı küçük yapı, figür ve heykel bulunmakta. Roma dönemine ait harika eserlerin bulunduğu Milet Antik Kentindeki Meandros Heykeli de çok etkileyici eserler arasında. Hemen yanında bulunan Aslan Figürü ise orijinal değil, orijinal olanı maalesef Fransa'ya götürülmüş, Milet Antik Kenti içerisinde bulunan ise aslına uygun olarak tasarlanmış bir taklit.

Milet Antik Kent Ulaşım

Didim merkeze sadece 20 km olan Milet Antik Kentine ilçe merkezindeki yerel dolmuşlar ile 30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca aracı ile gelecekler için de Milet Antik Kenti Didim-Söke yolu arasında bulunmaktadır, karşısında Bafa Gölü bulunur.