İztuzu Plajı Gezilecek Yer

İztuzu Plajı

Ülkemizdeki altın sarısı kum rengine sahip plajlardan birisi olan İztuzu Plajı, dünyadaki en eşsiz plajlardan birisidir. Zira plajın bir tarafından tatlı göl suyu bulunurken diğer tarafında ise Akdeniz bulunur. Tam 5.5 km uzunluğunda olan plaj, muhteşem doğal güzelliklere ve aynı zamanda nesilleri tükenmek üzere olan caretta carettalara ev sahipliği yapar. Koruma altında olan bu sevimli hayvanlar, plaj sakinlerinin ilgi odağı olup her sene binlerce turistin bölgeye akın etmesini de sağlamaktadırlar.

İztuzu Plajında Neler Yapılır?

Plajın en önemli özelliği çok sığ bir sahile sahip olmasıdır. Yüzme bilmiyor olsanız bile metrelerce açılarak rahatça yüzebilirsiniz. Çukur olmadığı için çocuklarınızla da çok rahat eğlenebilirsiniz. Tüm dünyanın adeta kenetlenerek neslini yok olmaktan kurtardığı deniz kaplumbağaları, bu doğa harikası İztuzu Plajını mesken edinmiş durumdalar. Bunun sebebi ise bu plajın tamamıyla doğal haliyle kalmış olmasıdır, bu açıdan da İztuzu Plajı çok değerli bir turizm merkezimizdir. Bölgeye her sene binlerce caretta caretta gelerek yumurtalarını bırakırlar.

Deniz kaplumbağaları doğaları gereği sadece temiz ve doğal olan plajlarda yumurtlarlar, aslında sadece bu bile İztuzu Plajının ne kadar muhteşem bir yer olduğunu kanıtlar niteliktedir. Plajın tatlı su bölümünde yüzmek yasaktır ki zaten deniz bölümü muhteşem olduğu için tatlı su bölümünde yüzmeyi kimse tercih etmeyecektir. Her iki bölümünde manzarası hiç unutamayacağınız cinsten. İztuzu Plajı sahili koruma alanı ilan edilmiştir.