Bardakçı Koyu Gezilecek Yer

Bardakçı Koyu

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Bodrum'da bulunan Bardakçı Koyu özellikle Bodrum müdavimleri tarafından çok iyi bilinen bir bölgedir. Üzerinde bulunan otellerin muhteşem Bodrum manzarası ve tertemiz sahilleri ile Bardakçı Koyu her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bardakçı Koyu özellikle tekne gezisi yaparken bir limanda vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir. Bu doğrultuda lüks turizme de ev sahipliği yapan Bardakçı Koyu, ülkemizin en değerli koylarından bir tanesidir.

Bardakçı Koyu Tarihçesi

Bölgenin önceki adı Salmakistir ve bu adın verilmesine de ilgi çekici bir mitolojik hikaye sebep olmuştur. Afrodit'in kusursuz güzelliğe sahip olan oğlu Hermaphroditos Bardakçı Koyu'nudaki sular ile oynarken onu su perisi Salmakis görür. Ona o anda aşık olan fakat yüz bulamayan Salmakis bunu takıntı haline getirir. O kadar çok ister ki tanrılar da Hermaphroditos ve Salmakis'i tek bir beden yaparlar. Bu sebeple Hermaphroditos tıp diline çift cinsiyeti tanımlayan kelime olarak geçmiştir. Bardakçı Koyu'nun mitolojide geçiyor olması da turizm potansiyeli açısından önemli bir katkıdır. Salmakis yerine adının Bardakçı konmasının sebebi ise yörenin su ihtiyacını zamanında karşılamış olmasıdır. Yöre insanı Bardakçı Koyu'ndaki pınarlardan su içmek adına bardakları ile gelirlermiş ve bu sayede koyun adı da Bardakçı Koyu olarak kalmış.

Bardakçı Koyu'nda Neler Yapılır?

Bardakçı Koyu özellikle sezonda çok canlıdır ve binlerce turisti ağırlar. Suyu ve manzarası muhteşem olduğu için bol bol yüzebilirsiniz. Bunun yanında daha sakin bir tatil isteyenler ise Mayıs veya Eylül aylarını tercih edebilirler. Çevresinde onlarca farklı konaklama tesisi bulunmaktadır, bütçenize göre 5 yıldızlı lüks bir oteli veya bir pansiyonu da tercih edebilirsiniz. Bardakçı Koyunun plajı kumludur, yüzme tatili için çok elverişlidir.