Aydın

Aydın, Efeleri ile tüm heybetini yansıtan Aydın, sanat- kültür ve gücün dansla buluşmasını, en sanatsal şekilde yorumlayan özel bir şehirdir. Ege kenti olan Aydın turistik bölgelerden biridir. Özellikle Kuşadası ve Didim ile yerli yabancı birçok turisti ağırlayan enerjisi yüksek şehirdir. Antik kentleri, tarihi eserleri, kalıntıları ve doğal güzellikleriyle derin tarihini yansıtan kültürel bir şehirdir. Kentte Hititlerden Spartalılara, Perslerden Bizanslılara dek birçok mimarinin örneklerini görmek mümkündür. Tarih boyunca ticaret merkezi olan Aydın, Ege Limanı dağıtım merkezi konumunda tarihi rol üstlenmiştir. Aydın ; Anoksimandros'un ''Sınırsızlık ve Sonsuzluk'' sloganıyla bahsettiği Aydın'a, ''Her Şeyin Başlangıcının Olduğu Şehir'' olarak nitelendirdiğini bilmek gerek. Günümüzde iklim, coğrafya, şehir konumlarından ve şehir bilgeliklerinden çok yararlanılması da, tarih boyunca kahramanlar, krallar ve toplum önderleri şehirlerin gücünden son derece yararlanmışlardır. İmparatorluklarını da şehirlerden aldıkları güçlerle oluşturmuşlardır. Aydın, gücün timsali olan şehirlerden biridir.

Aydın'da Gezilecek Yerler

Antik kentleri ile hem geçmişi hem geleceği yansıtan şehirde keşfedilmeye değer olağanüstü manzaralar görebilirsiniz. Dilek Yarımadası içerisinde bulunan Büyük Menderes Deltası, Milli Park niteliğindedir. Aydın Arkeoloji Müzesi, Voletarium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, Nasuh Paşa Külliyesi, Artemis Tapınağı şehrin özel noktalarındandır. Katoliklerin ve Müslümanların değer verdiği ve dini ziyaretlerini gerçekleştirdiği Meryem Ana Evi bu bölgede bulunuyor. Aydın için; İsa Bey Camii, Saint John's Basilica, Bafa Gölü, Kadınlar Denizi Plajı, Apollon Tapınağı, Afrodisias Müzesi, Zeus Mağarası Beşparmak Dağı, Meryem Ana Tabiat Parkı, Aqua Atlantis, Yalancı Burnu, Arapapıştı Kanyonu, Arpazlı Ailesi, Tarihi Sur, Kuşadası Surları, Tavşanburnu Tabiat Parkı, Menderes Park, Buldan Yayla Gölü, Antik Pazar Yeri, Cihanoğlu Kulesi, İstiklal Anıtı, Gümrükönü Hamamı, Çavuş Köprüsü, Priene Athena Tapınağı, Miket Antik Tiyatro Aydın'ın görülmeye değer yerlerindendir.

Aydın'ın Neleri Meşhurdur?

Aydın içeriklerinde ''Efeler Şehri'' olarak bahsedilir. Zeytini ve zeytinyağı ile meşhur olan Aydın'da incir, pamuk, tütün ve Ege yemekleri meşhurdur. Tilki kuyruğu, havuç çorbası, Aydın güveci, deniz mahsulleri, sütlü yemiş, kabak tatlısı, etli enginar gibi yüzlerce çeşit yemeği ile meşhurdur. Tapınakları ve antik kentleri ile efsane güzellikler sunan, çok şık bir kenttir. 
 

Daha Fazla Göster
MEKANLAR

Yakınında Neler Var?

OTELLER

Aydın Otelleri (74)