Didim

Ege bölgesinde, Aydın'ın bir ilçesi olarak bilinen Didim, turist sayısını her geçen gün daha fazla arttıran bölgelerden bir tanesidir. Turistlerin yaz aylarında, sıcak ve sığ bir deniz olması nedeniyle tercih ettiği Didim bölgesinde aynı zamanda gezilecek pek çok farklı nokta da mevcuttur. Türkiye bu anlamda dünyanın sayılı güzellikleri bulunan ülkelerinden bir tanesidir. Bireyler, Didim şehrini gezmeye başlamadan önce internetten, forum sayfalarından araştırma yaparak bölgenin güzelliklerini daha fazla tanıma imkanı bulabilirler. Ege bölgesi ile Akdeniz'in kesiştiği bir noktada yer alması nedeniyle şehir içerisinde yemek kültürü de son derece dikkat çekicidir.

Altınkum Plajı

Didim'e gelen turistlerin mutlaka görmeleri gereken mekanlar arasında, Altınkum plajı yer alır. Plajının kumunun altın taneleri barındırdığının rivayet edilmesi, bölgenin daha da çekici hale gelmesine yardımcı olur. Yaz aylarında suyunun uzun süre sıcak olması, kadınlar için farklı bir plajının bulunması, su seviyesinin hiçbir zaman yükselmesi, Altınkum plajında yüzmeyi yeni öğrenen kişiler bile rahat vakit geçirebilirler. Her yıl yalnızca Türkiye'den değil, aynı zamanda dünyanın pek çok noktasından turist, plajı ziyaret etmeye gelir. Herhangi bir giriş ücretinin bulunmadığı plaj içerisinde yalnızca özel alanlarda kişilerden ücret talep edilebilir. Altınkum plajı ve denizi farklı deniz canlılarını barındırması nedeniyle de özel olarak kabul edilir.

Apollon Tapınağı

Helenistik ve Roma dönemlerine ilgi duyan bireyler, Didim'de bulunan eşsiz Apollon Tapınağını ziyaret edebilirler. Yunan mitolojisinde bulunan Apollon'un Didim bölgesinde bir çobana rastlaması ve bilgelik aşılamasından sonra kurulan tapınak, uzun yıllar yörenin halkına da ev sahipliği yapmıştır. Medusa ve diğer tanrılar başta olmak üzere pek çok mitolojik simgelerin yer aldığı tapınak içerisinde pek çok yapı günümüze kadar ulaşmıştır. Didim, bu noktada bölgenin en mistik noktalarından bir tanesi olarak da adlandırılabilir. Kutsal yol üzerinde bulunan Artemis Tapınağı, Medusa heykeli dünyanın yedi harikaları arasında da değerlendirilebilir. Özellikle yaz aylarında, haftanın her günü gezilebilen tapınak, görkemli ve büyük yapıları ile beğeni toplar. Tarih seven ve araştırma yapan kişiler mutlaka belirtilen alanı ziyaret etmelilerdir.

Daha Fazla Göster
MEKANLAR

Yakınında Neler Var?