Ayvacık Çanakkale

Ayvacık Hakkında

Çanakkale?nin en güzel ilçelerinden birisi olan Ayvacık, merkeze yaklaşık olarak 1 saatlik uzaklıktadır. İlçeyi önemli yapan ise üzerinde bulunan tarihi yapıları ve doğal güzellikleridir. Tam bir sahil kasabası olan Ayvacık gezilip görülmesi gereken önemli ilçeler arasındadır. Çanakkale'nin en güneyinde bulunan bu sahil ilçesinin doğal güzelliklerini ve önemli tarihi bölgelerini hemen aşağıda listeliyoruz.

Ayvacık Plajları

Ayvacık sahil ilçesidir ve iklimi de yaz aylarında deniz turizmine çok müsaittir. Genel olarak uluslararası bir turizm potansiyeli olmasa da plajlar bölge halkı ve çevre illerden gelen yerli turistler tarafından kullanılmaktadır. Çok temiz bir suyu olan Ayvacık Plajlarında sakin bir yaz tatili geçirmek pek mümkün.

Ayvacık Kaplıcası

42 derecelik su ısısı ile direkt kullanıma uygun termal sulara sahip Ayvacık Kaplıcasının bu şifalı suları bir çok hastalığa deva olmaktadır. Özellikle antik çağlardan bu yana güzellik dağıttığına inanılan kaplıcanın bu inanışa temel hazırlayan en büyük özelliği suyunun içerisinde kükürt mineralini bulundurmasıdır. Kükürt?ün cilt hastalıkları üzerindeki etkisi sayesinde günümüzde de cilt yenilenmesi ve bir çok cilt hastalığının tedavisinde yardımcı yöntem olarak Ayvacık Kaplıcası termal suları kullanılmaktadır.

Assos Antik Kenti

Bölgenin en önemli tarihi bölgesi olan Antik Kent Behram köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. 4000 yıllık tarihe ev sahipliği yapan Assos Antik Kenti, Roma İmparatorluğu zamanında büyük bir yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Romalıların da yapı inşaa etme yönündeki becerileri sayesinde o günlerden bu günlere onlarca değerli miras taşınmıştır. Tiyato, tapınaklar, mezarlık alanları gibi bir çok antik eser ziyaretçilerin görüşüne açıktır. Arekologlar için en verimli bölgelerden bir tanesi olan Assos Antik Kenti aynı zamanda harika bir manzaraya sahiptir, burada sevdikleriniz ile yemek yiyerek veya çay içerek çok güzel vakit geçirebilirsiniz.