Çanakkale Şehitliği Tarihi Mekan

Çanakkale Şehitliği

Her Türk vatandaşının gezip görmesi gereken bir yer olan Çanakkale Şehitliği, ülkemiz insanının ne kadar kahraman ve gerektiğinde ne kadar fedakar olabileceğinin bir kanıtıdır. Bugün bu topraklarda özgür yaşayabiliyorsak, şehitlikte yatan şehitlerimizin zamanında yaptıkları fedakarlık sayesindedir.

Gözünü kırpmadan vatanı içi can veren aziz şehitlerimiz, vatanımızın bugünlere kadar bölünmeden gelmesini sağlamışlardır. İmkansızlıklar ve türlü zorluklara rağmen vatan aşkı ile yanıp tutuşan gencecik kahramanlarımızı hatırlamak, onları ziyaret etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu yazımızda da şehitliğe nasıl gidilir ve şehitlik nasıl gezilir gibi bilgileri paylaşacağız.

Çanakkale Savaşı 1914-1916 yılları arasında Gelibolu'da yaşanmış ve 18 Mart tarihinde Türk birliklerinin zaferi ile sonuçlanmıştır. Onca güçlerine rağmen Çanakkaleyi geçemeyen düşman kuvvetleri bu yüzden İstanbul'u da alamamışlardır. İstanbul geçilemediği için Ruslara destek gidememiş ve Rus İmparatorluğu da bu sebepten dolayı yıkılmıştır. Birinci dünya savaşının kaderini kökünden etkileyen bu savaş ile Türklerin ne kadar kahraman olduğu tüm Dünya'ya kanıtlanmıştır. Milli kahramanımız Atatürk de Çanakkale savaşında ne kadar iyi bir komutan olduğunu kanıtlamıştır.

Çanakkale Şehitlikleri Nerededir?

Şehitlikler merkezde değil savaşın yaşandığı bölgeler üzerinde kurulmuştur. Gelibolu Yarım Adasında bulunan şehitlikler çok geniş bir alana yayılmıştır. Çanakkale Şehitler Abidesi olarak isimlendirilen bölgede yüzbinlerce şehidimiz yatmaktadır. Çanakkale merkezden Gelibolu yarımadasına gelen Feribot ve ulaşım araçları ile şehitliğe ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız ile 5-10 dakika içerisinde bölgeye gelebilirsiniz.

Şehitlik Nasıl Gezilir?

Tüm şehitliği gezmeniz, aracınız yoksa çok zor olacaktır. Tatmin edici bir gezi yaşamak için rehberli turlara katılmanızı öneririz. Bu sayede hem gezmiş hem de rehber sayesinde şehitler hakkında hiç bilmedğiniz bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu gezi esnasında bol bol gözleriniz dolacak ve özgürlüğünüzün ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.