Truva Antik Kenti Tarihi Mekan

Truva Antik Kenti

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Truva Antik Kenti, 1998 yılında listeye girmeye hak kazanmıştır. Çanakkale şehrimizin bir diğer antik bölgesi olan kentin en önemli özelliği ise popüler olması. Üzerine film çekildikten sonra bir anda dünya genelinde popüler hale gelen antik kent, bu sayede tam bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Senenin her ayında yabancı ve yerli turistler bölgeye akın etmektedir. Çanakkale'nin Tevfikiye köyünün sınırları içerisinde bulunan ve bölge halkı tarafından Hisarlık olarak bilinen Truva, tarihte ilk olarak milattan önceki 9. asırda ortaya çıkmıştır. Odussesia ve İlyada gibi iki önemli destana konu olan bu antik kentte kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Truva Antik Kenti Hakkında Bilgi

Ticaret yolları üzerinde çok stratejik bir konumda olduğu için bölge daima büyük devletler tarafından ele geçirilmeye çalışılmıştır. Truva ise tarihe bir savaş sanatı olarak geçmiştir. Karşı tarafa gönderilen dev at hediyesi ve içerisindeki binlerce askeri taşıyan bu atın adeta bir satranç oyunu gibi karşıdaki şahı devirmesi. Tarihteki bu önemli savaş anı filmlere de konu olmuş ve hakkında romanlar dahi yazılmıştır.

Truva Antik Kenti Ulaşım

Kente giriş ücreti 25 liradır ve kentte müze kart geçmektedir. Yılın her günü açık olan Truva Antik Kenti sadece dini bayramlarda yarım gün çalışmaktadır. Turistik potansiyeli çok yüksek olması sebebiyle tatil günü bulunmayan Truva Antik Kenti bölgesini mutlaka Çanakkale gezilerinizin bir parçası yapmayı ihmal etmeyiniz.

Tevfikiye Köyünde yer alan antik kente ulaşmak için şahsi aracınız ile Çanakkale ? Ezine karayolunu takip etmeniz gerekiyor. Bu yol üzerindeki tabelaları takip ederek Truva Antik Kentine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun yanında şahsi aracını yok ise şehir merkezinden kalkan onlarca dolmuş ve otobüsten birisini kullanarak antik kente ulaşım sağlayabilirsiniz.