Karaburun Gezilecek Yer

Karaburun

İzmir'in en az nüfusuna sahip ilçesi olan Karaburun aslında bu yönüyle bile ne kadar doğal kaldığını gösteriyor. Şehir stresinden uzak yaşayan yöre halkı güler yüzlü ve mutlu insanlardan oluşuyor. Her İzmir'linin bir gün göçüp yaşamak istediği bu sakin İlçe Karaburun'a olan ilginin de her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. İlçede tarım yapılmıyor olması ve sanayi bölgesi olmaması nüfusun sınırlı kalmasının en büyük sebeplerinden. Bu doğal güzelliğin zevkini büyük oranda emekli vatandaşlarımızın çıkardığını söyleyebiliriz.

Karaburun Ulaşım

Urla yarımadasında bulunan Karaburun, Türkiye haritasında gördüğümüz İzmir'in çıkıntılı bölümünün tam ucunda aslında, adında da anlaşılacağı günü burun bölgesinde. Hemen altında ise ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Çeşme bulunuyor. İzmir il merkezinden 2 saatlik bir kara yolculuğu ile bölgeye ulaşmak mümkün. Bunun haricinde ilçeye İzmir merkez otogarından çok sık otobüs seferleri kaldırılmaktadır.

Karaburun'da Neler Yapılabilir?

Karaburun İskelesi yaz aylarında vakit geçirmesi çok keyifli yerlerden birisi. Balık restoranlarının bol olduğu bölgede özellikle akşam serinliğinde enfes bir balık ziyafetini, muhteşem Karaburun manzarası eşliğine gerçekleştirebilirsiniz. Karaburun plajları yüzmek için on numara plajlar diyemiyoruz zira denize girebileceğiniz bir kum plajı mevcut değil. Daha çok sivri taşlar ve kayalıklardan oluşan kıyı şeridi bölgeyi yüzme turizmine biraz kapamış.

Bunun artısı olarak da çok temiz bir deniz ve Akdeniz foku gibi bir çok hayvan görsel zevk olarak bizleri bekliyor. Mordoğan Mahallesine de giderek harika bir gün geçirebilirsiniz. Karaburun merkeze 30 dakikalık yolculuk mesafesinde olan Mordoğan mahallesi aslında 2. Bir Karaburun gibi.

Mimari ve kıyı özellikleri ile merkez ilçeye çok benzeyen Mordoğan ulaşım olanaklarının daha çok olması ve İzmir'e daha yakın olması sebebiyle yaz aylarında merkeze göre daha kalabalık olabiliyor. Burada ayrıca çok güzel plajlar mevcut, tam manası ile bir yaz tatili geçirebilirsiniz.