Kazdağları Gezilecek Yer

Kazdağları

Bilinmeyen bir çok güzelliğe ev sahipliği yapan Balıkesir, bu sefer de karşımıza meşhur Kazdağları ile çıkıyor. Balıkesir ilçesi olan Edremit'in kuzeyinde bulunan Kazdağları yeşilliği, belirgin temizlikteki havası ve bozulmamış doğal ortamı ile ülkemizin en önemli değerleri arasında. Konum itibari ile Balıkesir ve Çanakkale arasında bulunan dağlar, İsviçre Alplerinden sonra en çok oksijen taşıyan bölgedir. Bu özelliği itibari ile de özellikle yabancı turistlerin ilgisini her sene daha da çok çekmeye başlamıştır.

Bu zengin oksijen sebebiyle Kaz Dağları, üzerinde dünyanın çok az yerinde bulunan yüzlerce farklı çeşit bitkiyi de barındırmaktadır. Kazdağları gezisi yaparken gördüğünüz bitkilerin çoğunu hayatınızda ilk kez göreceğinizi garanti ediyoruz. Bu bitkilerin bir çoğu bölge halkı tarafından kullanılmakta ve hatta bazılarından çok lezzetli çaylar ortaya çıkarılmaktadır.

Kazdağları'nda Neler Yapılır?

Kazdağları her mevsimde gezilebilecek ve yine her mevsimde ziyaretçilere farklı ortamlar sunabilen bir bölge. Bölgede yapılması gereken ilk şey şüphesiz ki milli parkı gezmektir. Ege ile Marmara bölgesini ayıran Kazdağları, Bakanlar Kurulu tarafından milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. 1000'e yakın çeşit bitkinin bulunduğu bölgede bitkileri toplamak, ateş yakmak veya bitki yetiştiriciliği yapmak kesinlikle yasaktır.

Milli parkı gezerken yeşilik her tonuna şahit olacak ve sık ağaçların sunduğu ormanlık alanlarda doğaya karışacaksınız. Milli parkı gezerken aynı zamanda çadırınızla dilediğiniz bölgede ateş yakmamak şartı ile kamp yapabilirsiniz. Kazdağlarında doğal denge bozulmadığı için bölgede domuz, ayı ve çakal gibi tehlikeli hayvanlarında gezdiğini hatırlatalım. Şelaleler, sulak alanlar, muhteşem orman manzaraları ve eşsiz bitkileri gezerken Kaz Dağlarında dünyanın en yoğun oksijenini de ciğerlerinize çekerek kısa zamanda oksijene doyacaksınız. Kaz Dağlarına giriş ücreti kişi başı 5 lira olup aracınız ile girmek isterseniz 15 liradır.