Uzungöl

Uzungöl: Doğanın Büyüleyici Güzelliği

Doğu Karadeniz'in en gelişmiş şehri olan Trabzon, geçmişte de bir çok medeniyetin baş şehri olmasından dolayı çok geniş bir tarihi mirasa sahiptir. Bir çok güzelliği bulunan şehrin her tarafında yeşil ve maviye doyacağınızın garantisini verebilirim. Osmanlı İmparatorluğu ve Rum Pontus zamanından kalan bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Trabzon'u gezerken adeta geçmişe yolculuk yapacaksınız. Trabzon'un en çok turist çeken bölgelerinden bir tanesi Uzun Göl'dür. Trabzon merkeze 1 saatlik araç yolculuğu uzaklıkta bulunan Uzungöl, Çaykara ilçesine bağlı bir bölgedir. Bir vadinin tam ortasında bulunur ve dağlardan düşen dev kayaların derenin önünü kapatmasıyla ortaya çıkmıştır. Bölgenin suyu çok temizdir ve etrafında bulunan yeşil doğal güzellikler ile büyüleyici görüntüler yakalamak mümkündür. Türkiye'nin ve Dünya'nın her bölgesinden buraya her sene binlerce turist akın etmektedir.

Uzungöl Konaklama

Uzungöl doğal güzelliklere sahip olan bir dinlenme ve eğlenme merkezidir. Ciddi turist kitlesine ev sahipliği yaptığı içinde bölgede otel ve konaklama tesislerinin sayısı yüzlerle ifade edilmektedir. Özellikle otellerin restorantlarında veya göl kenarındaki lokantalarda harika balık yapılmaktadır. Manzaranın eşliğinde yiyeceğiniz alabalıkları hiç unutamayacaksınız. Şehir stresinden bunalan insanlar, son dönemlerde doğa ile iç içe olmak için fırsat kolluyorlar. Bu sebeple de adeta karpostallık doğası bulunan Uzungöl her sene daha çok turist çekmektedir. Hava şartları kışa doğru sertleştiği için Uzungöl'ü ziyaret etmek için Nisan-Eylül arasında bir ayda ziyaret etmeniz mantıklı olacaktır. Kışın konaklamak için de onlarca tesis bulunmasına rağmen, kış aylarındaki yoğun yağış sebebiyle bu doğal güzelliklerin zevki çok çıkarılamıyor.

Uzungöl Turizm İmkanları

Uzungöl'de doğanın keyfini çıkarırken bir yandan da kuş gözlemi, botanik turizm adına yapılan geziler, trekking gibi etkinliklere de katılarak aileniz ve arkadaşlarınız ile çok güzel vakit geçirebilirsiniz. 

Uzungöl Gezilecek Yerler

Uzungöl Gölü

Uzungöl'ün en belirgin özelliği, adını aldığı gölüdür. Kristal berraklığındaki suları ve etrafını çevreleyen yemyeşil doğasıyla Uzungöl Gölü, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunar.

Sultan Murat Yaylası

Uzungöl'ün hemen yakınında bulunan Sultan Murat Yaylası, yaz aylarında serinlemek için ideal bir mekandır. Burada doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir ve yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz.

Güneşkaya Manastırı

Uzungöl çevresinde bulunan Güneşkaya Manastırı, tarihi ve dini bir öneme sahiptir. Manastırın bulunduğu kayalıklardan muhteşem manzaralar izleyebilirsiniz.

Örencik Yaylası

Uzungöl'e yakın konumda bulunan Örencik Yaylası, doğa yürüyüşleri ve piknik yapmak için ideal bir alandır. Temiz havası ve yeşil doğasıyla ziyaretçilerini cezbeder.

Kıbledağı Yaylası

Uzungöl'ün eteklerinde yer alan Kıbledağı Yaylası, muhteşem bir panoramik manzaraya sahiptir. Burada kamp yapabilir ve doğayla iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Uzungöl Milli Parkı

Uzungöl çevresinde yer alan milli park, koruma altındaki doğal ve tarihi alanları içerir. Burada yürüyüş yapabilir, kuş gözlemi yapabilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

En Popüler “Uzungöl” ile İlgili Sorular

Uzungöl'e Nasıl Gidilir?

  • Uzungöl'e Trabzon'dan araçla veya otobüsle ulaşım sağlanabilir. Trabzon şehir merkezinden düzenli minibüs seferleri bulunmaktadır.

Uzungöl'de Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

  • Uzungöl'de otel, pansiyon ve konukevi gibi birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Tatil planınıza ve bütçenize uygun bir yer seçebilirsiniz.

Uzungöl'de Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

  • Uzungöl'de doğa yürüyüşü, trekking, bisiklet sürme, balık tutma ve botla gezinti gibi pek çok aktivite yapılabilir.

Uzungöl'de Hangi Lezzetler Tadılabilir?

  • Uzungöl'de Karadeniz mutfağına özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Mısır ekmeği, hamsi, karalahana çorbası ve laz böreği gibi yöresel lezzetler ünlüdür.

Uzungöl Hangi Mevsimde Ziyaret Edilmelidir?

  • Uzungöl her mevsim güzeldir, ancak özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilir. Yazın yoğun turist akınına uğrayabilir.

Uzungöl'de Hangi Doğal Güzellikler Bulunur?

  • Uzungöl'ün yanı sıra Sultan Murat Yaylası, Güneşkaya Manastırı ve Kıbledağı Yaylası gibi birçok doğal güzellik bulunur.

Uzungöl'de Hangi Tarihi Yerler Ziyaret Edilebilir?

  • Uzungöl çevresinde Güneşkaya Manastırı gibi tarihi yerler ziyaret edilebilir.

Uzungöl'ün En İyi Fotoğraf Noktaları Neresidir?

  • Uzungöl çevresindeki tepeler ve yaylalardan muhteşem manzaralar elde edebilirsiniz.

Uzungöl'ün Yüksekliği Kaç Metredir?

  • Uzungöl'ün deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1090 metre civarındadır.
Daha Fazla Göster
MEKANLAR

Yakınında Neler Var?

OTELLER

Uzungöl Otelleri (1)

Popüler Uzungöl

Daha Fazla Göster