Sal Yaylası Gezilecek Yer

Sal Yaylası

Türk insanının her zaman Rize'yi ve Rize'nin doğal güzelliklerini görme hayali vardır. Çünkü Rize neredeyse yılın her ayında insanı yeşile doyuran bir tabiata sahiptir. Öyle ki farklı tabiatı sayesinde çay sadece burada yetişir ve Karadeniz bölgesinde turunç yetişen tek bölge yine Rize bölgesidir. Sal Yaylası da Rize'ye duyulan hayranlık sebeplerinin başında gelir. Görüntü olarak öyle mükemmel bir manzaraya sahiptir ki bir an gerçeklikten sizi koparır ve sanal bir dünyanın içinde olduğunu hissiyatını yaratır.

Çamlıhemşin bölgesine 2 saat uzaklıkta bulunan Sal Yaylası, yine en az kendisi kadar meşhur olan Pokut yaylasına komşudur. Bu iki yayla her sene on binlerce yabancı turisti çekerek, Karadeniz bölgesinin turizm açısından atılım yapmasını sağlamaktadır. Yayla turizminin en nadide bölgelerinden birisi olan Sal Yaylası, özellikle sıcak yaz aylarında çok büyük rağbet görmektedir. Ekim ayından sonra hava şartlarının zorlaşması sebebiyle yayla turistlerden boşalır ve bölge sakinlerine kalır.

Sal Yaylası Hakkında Bilgiler

2070 metre yüksekliğine sahip olan Sal Yaylası hem doğal yeşillikleri hem de eski Karadeniz mimarisine sahip yapılara ev sahipliği yapması ile ilgi çekicidir. Yayladan türkülere konu olan meşhur Kaçkar Dağları görünmektedir. Dağ denince gözünüzde klasik kahverengi dağlarını canlandırmayın, bu dağlar alabildiğine yeşil ve insanı kendisine hayran bırakan dağlar. Sal yaylasını ziyaret etmek isteyen değerli okurlarımız yine çok meşhur olan ve Sal Yaylasına yakın olan Ayder Yaylasını'da kesinlikle gezi programlarına eklemelidirler. Her gelenin temelli kalmak istediği fakat hayat şartlarından dolayı çoğunun başaramadığı Sal Yaylasını hayatınız boyunca unutamayacaksınız.

Sal Yaylası Ulaşım

Rize merkez otogarından Çamlıhemşin otobüslerine bindikten sonra merkezden kendi aracınız veya ulaşım araçları ile rahatlıkla Sal Yaylası bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Doğa şartlarından dolayı yolculuğunuz en az 2 saat sürecektir. Özellikle kış aylarında ise bu çok daha fazla artacaktır.