Sümela Manastırı Tarihi Mekan

Sümela Manastırı

Trabzon denince ilk akla gelen turizm merkezlerinden bir tanesi olan Sümela Manastırı tarihi Milattan Sonra 365'e kadar dayanan bir bölgedir. Maçka ilçesi sınırlarında bulunan Sümela Manastırı Altındere vadisi üzerinde kurulmuştur. Rum Ortodoks Manastır ve Kilisesi olarak kullanılan Sümela Manastırı manevi önemi sebebiyle özellikle yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Dünya üzerinde bu kategorideki en önemli tarihi manastırlardan birisidir.

Trabzon ili bu yönü ile bir çok Ortodoks tarafından kutsal bir şehir olarak bilinmektedir. Manastıra Sümela isminin verilmesinin sebebi kurulduğu dağın isminin Mela olmasındandır. Asırlar boyunca bu isim dönüşerek Sümela olarak Türkçe'ye girmiştir. Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen Sümela Manastırı 3. Alexios tarafından yaptırılmıştır, bu bilgi kesin olmasa da en kuvvetli ihtimal budur.

Bizans döneminde çok aktif olarak kullanılan Sümela Manastırı bir dini okul gibi kullanılmış ve din insanlarının yetişmesini sağlamıştır. Manastırın bu denli tanınmasında Bizans İmparatorluğunun önemi büyüktür. Manastır din insanı yetiştirme aktivitelerine Türkiye Cumhuriyeti kurulana dek devam etse de o tarihten itibaren faaliyetleri durdurulmuştur.

Sümela Manastırının Önemi

Hristiyanlar tarafından çok önemli bir manastır olan Sümela Manastırında onlarca farklı tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise Hristiyanlar için kutsal sayılan ve binlerce kişinin sırf bu eseri görmek için geldği Panagia Soumela ikonasıdır. Bu ikona Hristiyanlar için çok önemlidir, buraya gelip bu ikonayı görmek bir ibadet olarak görülmektedir.

Sümela Manastırı Ulaşımı

Maçka'nın Altındere Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Altındere Vadisi üzerinde kurulmuş olan bu tarihi dokuya Trabzon merkez veya Maçka merkezden yerel araçlar ile ulaşmak mümkündür. Yılın her günü ziyaret edilmeye açık olan Sümela Manastırına giriş ücreti ise 25 lira olarak belirlenmiştir. Giriş biletlerini internet üzerinden de satın almak mümkündür.