Tortum Şelalesi Gezilecek Yer

Tortum Şelalesi

Ülkemizin en sert karasal ikliminin yaşandığı Erzurum'da adeta gördüğünüzde gözlerinize inanamayacağınız bir doğa mucizesi. Tortum şelalesi Erzurum'un hatta dünyanın en güzel doğa olayının yaşandığı bir bölge. Öyle ki buradaki şelale Dünya'nın en yüksekten akan 3. şelalesi. Bu değerine rağmen maalesef halen ülkemiz insanınca dahi yeterince bilinmemektedir. Tortum Şelalesi 48 metre yükseklikten akarak ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatmaktadır. 48 metre gibi ciddi bir yükseklikten akmasının yanı sıra tam 22 metre genişliğindedir, bu da ortaya hem boyu hem de eni ile devasa bir şelale çıkarmaktadır. Şelale o kadar güçlüdür ki bu güçten faydalanabilmek adına üzerinde hidroelektrik santral kurulmuştur. Tortum Şelalesi Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunur. Bölge halkı tarafından Sudökülen adı verilen Şelale'nin çevresinde piknik yapılabilecek mekanlarda bulunmaktadır. Aileniz ile yapacağınız pikniklerde hiçbir zaman bu kadar iyi bir manzaranız olmayacak zira Tortum Şelalesi sadece manzarası için dünyadanın bir çok yerinden gelmiş yabancı turistleri dahi ağırlamaktadır.

Tortum Şelalesi'nde Neler Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi piknik yapabilirsiniz veya şelaleyi çok daha yakından görmek için merdivenleri kullanarak şelalenin altına geçebilirsiniz. Kış mevsiminin en soğuk zamanlarında dahi şelale akmaya ve ziyaretçi ağırlamaya devam etmektedir.

Tortum Şelalesi Konaklama

Şelalenin bağlı olduğu Uzundere ilçesinde geniş konaklama imkanları bulunmaktadır. İlçe merkezinde bulunan pansiyon ve otellerde bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bunun yanında şelale bölgesinde ve onun çok yakınında bulunan Balıklı Köy'ünde de butik otel ve pansiyonlar vardır.

Tortum Şelalesi Ulaşım

Erzurum merkeze ülkemizin neredeyse tüm şehirlerinden otobüs seferleri kaldırılmaktadır. Erzurum merkezden bineceğiniz Uzundere dolmuşları ile Tortum Şelalesi bölgesine gelmeniz mümkündür. Yorucu bir seyahat olacağı için şahsi arabanız ile gitmenizi özellikle tavsiye ediyoruz.