Balıkesir

Balıkesir Tanıtım Yazısı Balıkesir için bahsetmemiz gereken; hem Marmara Bölgesi hem de Ege Bölgesi'nde yer alan toprakları ile Balıkesir'in sempatik şehirlerimizden birisi olduğudur. Hem Marmara Denizi'ne hem Ege Denizi'ne kıyısı olan Balıkesir, M.Ö 8000 yıllarına dayanan geçmişiyle, Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik çağların izlerini taşır. Bakır çağından kalıntılar çıkan kentte, en eski şehirlerden biri olan Agiros izlerine rastlanmıştır. Her iki denize plaj kuran Balıkesir, turizm açısından değerli şehirdir. Misya adıyla antik çağlardan kalan kentte; Bergama, Edremit, Assos, Truva, Gargar, Avcılar, Adriana, Tera, Belkıs, Lapseki, Terkos, Minopolis, Apollon, Karabiga, Manyas, Sarıköy, Gönen, Erdek ve Bandırma antik şehirleri bulunuyor. Ve Balıkesir'de bahsettiğiniz tüm şehirler tarihi, kültürel ve turizm açısından değerli, çok turist ağırlayan bölgelerdir.

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Büyük İskender efsanesi, tüm Dünya'da film sahnelerine konu olmuş bir kahramandır. M.Ö 334 yılında Balıkesir civarında yaşayan Büyük İskender'in hayatını geçirdiği kentler hala izlerini taşıyor. Balıkesir gezilebilecek yerler arasında; Kazdağı, Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi, Sarıkız, Kazdağı Etnografya Galerisi, Cunda Adası, Avşa, Kazdağı Milli Parkı, Kuş Cenneti Milli Parkı, Manyas Kuş Gölü, Paşalimanı Adası, Kapıdağ Yarımadası, Rahmi Koç Müzesi, Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı, Sütüven Şelalesi, Balıkesir Saat Kulesi, Zağnos Paşa Camii, Aşıklar Tepesi, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Ören Halk Plajı, Hasanboğuldu Piknik Alanı, Atatürk Parkı, Badavut Plajı, Tavşan Kulakları Tepesi, Çıplak Tepe, Pordoselene Kulesi, Taşlı Manastır, Delikli Taş ve Kartal Yuvası, Cennet Tepesi bulunuyor.

Balıkesir Tatil Beldeleri

Zeus Altarı, Sarımsaklı Tabiat Parkı, Cumhuriyet Parkı, Un değirmeni, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, Kurtdereli Heykeli ve Cunda Adası yerli yabancı turistleri ağırlayan plaj turizminin en çok yaşandığı bölgedir. Balıkesir Ayvalık'da bulunan Sarımsaklı Plajı mavi bayraklı sahiliyle Türkiye'nin en popüler plajlarından biridir. Avşa Adası, Erdek, Tatlısu Köyü, Burhaniye Ören, Marmara Adası, Edremit, Zeytinli, Gömeç, Ayvalık Altınova ve Cennet Ada Koyu şehrin tatil beldelerindendir. 22 Adası ile Adalar diyarı olan Ayvalık'ta; Cunda, Taşlı, Yelken, Yalnız, Yuvarlak, Kamış, Çıplak, Güneş, Yumurta, Tavuk, Poyraz, Kız, Kılavuz, Küçük Maden, Çiçek, Kayabaşı, Balık, Maden, Hasır, Kutu ve Dolap adaları bulunuyor. 
 

Daha Fazla Göster
MEKANLAR

Yakınında Neler Var?

Daha Fazla Göster