Trilye Gezilecek Yer

Trilye

Merkezi çok kalabalık ve adeta İstanbul'u andıran bir şehir havası olmasına rağmen Bursa'nın çevre bölgelerinde harika cennetler saklı. Trilye'de bu saklı cennetlerden bir tanesi. Antik çağlardan bu yana yerleşim yeri olması sebebiyle adeta tarih kokan Trilye, İstanbul'a da çok yakın olmasıyla tam bir cazibe merkezi olmaya doğru gidiyor.

Marmara Denizine kıyı olan bu küçük belde özellikle haftasonu kaçamakları için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Tarihi dokuya sahip ahşap evleri ve zeytin ağaçları ile insana yaşadığını hissetiren Trilye, 2-3 günlüğüne dahi olsa büyük şehirlerin biriktirdiği stresi alıp götürebiliyor.

Trilye'de Neler Yapılır?

Tarihi dokulara ve eski mimari yapılara ilginiz varsa bir süre sadece yürüyebilirsiniz. Binlerce yıllık bir medeniyet beşiği olan bölgede neredeyse her asır mimarisine rastlamak mümkün. Bu da ilgili kişiler için Trilye bölgesini adeta bir hazineye dönüştürmüş oluyor. Birinci dereceden sit alanı olmasına rağmen bir çok yapı terk edilmiş durumda, ülkemizin bu müthiş değerine sahip çıkamıyo olmamız da hepimizin ayıbı. Umarız devlet yetkilileri bu teker teker kaybolan hazineleri fark eder ve en kısa zamanda restorasyon işlemlerine başlarlar.

Trilye Merkez; Beldenin merkezini bir çınar belirliyor. Bu çınarın etrafında bulunan merkezde şirin dükkanlar bulunmakta, bölgeden hediyelik eşya almak isteyenler bu dükkanları değerlendirebilirler. Bunun yanında çok güzel yöresel lezzetleri sunan lokantalar veya yer sofraları da bulunmakta. Trilye Çamlı Kahve; Manzarasız yapamayanların mutlaka uğraması gereken tarihi kahveci.

Trilyenin denize dökülen bölümü gibi duran tepede hem çok uygun fiyatlara kahvaltı yapabilir hem de çayınızı, kahvenizi yudumlarken zeytin ağaçlarının ve denizin muhteşem manzarasına doyabilirsiniz. Köylü Pazarı; Organik ürün meraklılarının bu pazarda saatler geçireceğini söyleyebilirim. Zeytinler, soslar, meyveler, reçeller ve daha onlarca farklı ürünü köyü teyzelerimizden edinebilirsiniz.

Trilye Ulaşım

Mudanya ilçe otogarına gelerek buradan dolmuşlar ile gidebileceğiniz Trilye'ye ayrıca İstanbul'dan feribot dolmuş imkanı ile de çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.