Safranbolu Karabük

Safranbolu Hakkında

Safranbolu bir ilçe olmaktan çok aslında çok değerli bir Dünya kentidir. Sahip olduğu tarihi miras ve doğal güzellikleri ile bugün Safranbolu ülkemiz insanının en çok yaşamak istediği ilçelerden birisi haline gelmiştir. UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Safranbolu sahip olduğu kültürel ve tarihi mirasları bugüne kadar çok iyi korumuştur ve bölge halkı da bu miraslara çok iyi sahip çıkmaktadır. Eski Türk mimarisinin çok güzel örneklerini taşıyan ilçede sayısız kültürel eser bulunmaktadır. Dünya Miras Litesine alınması ile beraber de her sene binlerce yerli ve yabancı turist bu zenginlikleri görmek için bölgeye akın etmektedir.

Safranbolu?nda Ne Yenir?

Geceleri eğlence merkezlerinde atıştırmalık, bölgeye özel kebaplar yenilebilirken tüm gün boyunca da bölgede açılmış stantlarda su börekleri ve ev tatlıları yiyebilirsiniz. Safranbolu?nun yöresel yemekleri bizzat gözünüzün önünde Safranbolu sakinleri tarafından yapılmaktadır. Bunun yanında bölgeye özel olan ve çok fazla çeşid bulunan Safranbolu Lokumunun şöhreti ülkemiz sınırlarını çoktan aşmış durumdadır.

Sanfranbolu?nda Neler Yapılır?

Öncelikle sokaklarında gezmeniz bile başlı başına çok verimli bir aktivitedir. Müthiş mimariye sahip evler ve camiler gözlerinizi kamaştıracak. Evlerin tarihi mirası çok geniş bir tarihi skaladan günümüze kadar ulaşmıştır. Yoğun olarak eski Türk mimarisinin nadide örneklerini görmek de mümkündür.

Özellikle her mimari öğrencinin bölgeye gelmesini şiddetle tavsiye ediyoruz. Bölgede sayamayacağımız kadar Osmanlı ve Selçuklu döneminden yapılar bulunmaktadır, bunların yerlerini ise tarif etmeye gerek yok zira ilçe tamamen bu yapılar ile donatılmış durumdadır.

Tarihi eserlerin yanında muhteşem ormanları doğal yürüyüş alanları oluşturmuştur. Sevdikleriniz ile yürürken rastladığınız kanyon ve vadilerde piknik yapabilir veya sadece oturup eşsiz Safranbolu manzarasının da keyfini çıkarabilirsiniz. Bisiklet turu atmak isteyenler için merkezde bisiklet kiralayan işletmeler bulunmaktadır.