Yedigöller Milli Parkı Gezilecek Yer

Yedigöller Milli Parkı

Tabiatı ile bir çok doğal güzelliğine ev sahibi yapan Bolu ilimizde bulunan Yedigöller Milli Parkı bakanlık tarafından korumaya alınmış muhteşen bir turizm bölgesidir. Bolu merkeze 1 saatlik araç yolculuğu uzaklığında bulunan Yedigöller Milli Parkı adını aldığı 7 adet gölden oluşmaktadır. Verimli bir bölge olduğu için antik çağlardan bugüne kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır, bölgede Bizans döneminden kalma yüzlerce kalıntı bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı'nda Neler Yapılır?

Parkta 7 adet göl bulunmaktadır. Bunlar Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak adlandırılmıştır. Aslında hepsinin adına özellikleri kısmi olarak belirtilmiştir. Yedgöllerin tamamı aynı bölgededir sadece aralarında 50-100 metre kadar farklar bulunmaktadır. En küçükleri küçükgöl en büyükleri ise büyükgöldür. Büyügöl'ün ülkemiz adına önemli bir özleliği vardır. Hala alabalık üretimi yapılan göl, ülkemizde bu alanda ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Türkiye'nin ilk alabalık üretim tesisi Yedigöller'in en büyüğü olan Büyükgöl'de kurulmuştur. Göllerin tamamı görülmeye değer ve kendine has özelliklere sahiptir. Göllerin yanında alabildiğince ağaçlar ile kaplanmış dağ etekleri, yüzlerce farklı bitki türleri ve nesli tükenmeye yüz tutmuş hayvanlar ile doğaya doyacağınızın garantisini veriyoruz. Göllerde yabani ayı ve domuz gibi 100'den fazla hayvan çeşidi olsa da koruma bölgesi olduğu için avlanma yasaktır, bunun tek istisnası ise yaz döneminde yapılabilen olta balıkçılığıdır.

Tam bir doğal cennet olan Yedigöller Milli Parkı'nda bir haftasonunu doya doya geçirebilirsiniz. Aileniz ile sessiz sakin ormanlar veya şırıl şırıl akan şelalelerin yanında piknik yapabilir veya uzun ama rahatlatıcı yürüyüşler yapabilirsiniz. Bölgede konaklama imkanlarının yanı sıra kamp kurma alanları da mevcuttur.

Yedigöller Ulaşım

Bolu merkezden kalkan yerel dolmuş ve otobüsler ile 1 saat içerisinde bölgeye rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.