Gideros Koyu Gezilecek Yer

Gideros Koyu

Batı Karadeniz'in en bilinen turistik merkezlerinden bir tanesi olan Gideros Koyu, size eğlence yerine bir huzur tatili sunuyor. Gözlerinizi her açtığınızda yeşile de maviye de doyacağınız koyda özellikle büyük şehirden gelen ziyaretçiler huzuru tam manası ile buluyor. Karadenizin o muhteşem temiz havası ciğerlerinize bayram ettirirken, gözlerinizde koyun neredeyse her açısından görünen muhteşem doğal güzellikler ile bayram ediyor. Koy, ülkemizin en geniş ormanlık arazilerini içerisinde bulunduran Kastamonu ilimizde bulunuyor. Kastamonu'nun Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu özellikle Yaz aylarında çok daha rahat gezilebiliyor. Denizi de Karadeniz'in hırçın dalgalarını çok içermediği için yüzmeye uygun.

Gideros Koyu Tarihi

Tarihi açıdan çok gizemli bilgilere sahip olan koy, doğal yapısı sayesinde geçmişte düşmanlarından kaçan korsanların saklandığı bir yer olarak biliniyor. Tarihi bir çok dokuya sahip olan Gideros Koyu, Karadeniz'in az sayıdaki koylarından bir tanesi. Karadeniz'de olmasına rağmen denizin özelliklerini taşımayan Gideros Koyu daha çok güneydeki doğa harikası koylarımızı andırmaktadır.

Gideros Koyu'nda Neler Yapılır?

Koyda bol bol manzara izleyerek huzura kavuşabilirsiniz. Bunun yanında yaz aylarında yüzmenin keyfini çıkarabileceğiniz bir plajı da mevcuttur. Plaja girmek ve denizde yüzmek ücretsiz, zevki bir tık daha artırmak isteyenler için ise tekne kiralama imkanları mevcut. Küçük bir bölge olmasından dolayı tur servisi yerine tekne kiralanama hizmeti sunuluyor. Balık tutabileceğiniz Gideros Koyu'nda aynı zamanda harika balık restorantları da bulunuyor. Bu eşsiz manzaranın tadına varırken, leziz balıkları da tatmak insana hiç unutmayacağı bir an yaşatıyor.

Gideros Koyu Ulaşım

Tamamen sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmış olan Gideros Koyu'nda ev kiralayarak konaklama ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ayrıca Cide merkezde oteller de bulunmaktadır. Bir çok şehirden Kastamonu merkeze otobüs kalkmaktadır, Kastamonu otogarından ise Cide otobüslerine binerek Gideros Koyu'na ulaşım sağlayabilirsiniz.