Alanya

Deniz- kum- güneş ve buram buram medeniyet kültürü... Antalya'nın en büyük ve en popüler ilçelerinden biri olan Alanya, tarihi bir kökene sahiptir. Hititler, Yunanlılar, Romalılar ve Kilikyalılar'a ev sahipliği yapmış Alanya, Selçuklu Hükümdarlığı ile ''Alaini'' adını almıştır. Daha sonra Karamanlılar, Osmanlılar ve bugünkü Türkiye Cumhuriyeti ilçesi halini almıştır. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgede, Türkiye'nin en uzun ve en kalabalık plajlarına görmek mümkündür. Tarihi eserleri, eğlence mekanları, plajları, gece hayatı, yüzlerce kafe- restaurant ve lokantalarıyla kalabalık bir turizm bölgesidir. Özellikle Almanların ve İngilizlerin çok bulunduğu bölgede, Selçuklu Kalesi ve tarihi surlar göz alıcı güzelliği ile şehrin tarihi mirasını sunuyor.

Alanya'da Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası ilk saflarda yer alıyor. Alanya'da görebileceğiniz öneriler içerisinde; Alanya Kalesi, Kızılkule, Dim Mağarası, Antalya Atatürk Evi ve Müzesi, Sapadere Kanyonu, Alanya Arkeoloji Müzesi, Kleopatra Plajı, Damlataş Plajı, Kargicek Plajı, Gemili Mescit, Alanya Lunaparkı, Alanya Deniz Feneri, Kumsal Halk Plajı, şehrin çok turist alan bölgelerindendir.

Alanya Plajları

Antalya'nın ilçesi olmasına rağmen 120 kilometre uzaklıkta bulunan Alanya, başlı başına bir şehir niteliğindedir. Antalya turizminin çok büyük bir kısmını sağlayan Alanya'da çok sayıda tatil köyü, otel, yazlık, motel, pansiyon bulmak mümkündür. Hem özel hem de halk plajları ile altın sarısı kumu, Akdeniz'in güzel suyunu sunan Alanya'da; Portakal Plajı , Damlataş Plajı, Kleopatra Plajı, Galip Dere Halk Plajı bulunuyor. Ayrıca bunlar dışında Alanya'da önerebileceğimiz diğer plajlar arasında; Kargıcak Plajı, Keykubat Plajı, Avsallar Plajı, İncekum Plajı ve otellerin bulunduğu özel plajlar bulunuyor.

Alanya Tarihi Yerler

Sapadere Kanyonu, Arkeoloji Müzesi, Alanya Kalesi, Alanya Surları, Naula Antik Kenti, Alanya içerisinde görmeniz gereken mekanlardandır. Kızılkule, Alaaddin Keykubat'ın fetihten sonra yaptığı ve gerdanlık niteliğindeki çok özel yapıdır. Türk Deniz hakimiyetinin sembolü olarak inşa edilen Kızıl Kule görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca; Tersane ile ''İki Denizin Sultanı'' sembolü yansıtılıyor. Etnografya ve arkeoloji müzeleri ile medeniyetlerin izlerini yansıtan Alanya'da, Ehmedek Eğrikapı, Kervansaray, Bedesten, hamamlar ve camiler ile binlerce yıllık tarih anlatılıyor. 
 

Daha Fazla Göster
MEKANLAR

Yakınında Neler Var?

OTELLER

Alanya Otelleri (181)