Side Antik Kenti Tarihi Mekan

Side Antik Kenti

Antalya neredeyse her bölgesi ile adeta bir turizm cenneti. Sadece ilçeleri bile dünya üzerinde bir çok şehir ve hatta ülkeden daha çok turist çekme potansiyeline sahiptir. Antalya'nın yine turistik açıdan potansiyeli en yüksek olan ilçelerinden birisi olan Manavgat, her sene 1 milyondan fazla turisti kendisine çekmektedir. Özellikle yabancı turistlerin antik kentlere çok büyük önem veriyor olması da Side üzerinde bulunan Side Antik Kenti için önemli bir avantajdır.

Side Manavgat'a bağlı olan çok sevimli bir sahil kasabasıdır. Side, Antalya şehir merkezine 1 saat, Manavgat ilçe merkezine ise sadece 15 dakika uzaklıktadır. Akdeniz'e uzanan bir yarımada üzerinde bulunan Side Antik Kenti, çok bereketli topraklara sahiptir. Bu sebeple de Roma İmparatorluğunda bölgeye Nar adı verilmiştir.

Side Antik Kenti Gezisi

Sürekli olarak dev imparatorluk ve uygarlıkların sahip olmak için mücadele ettiği bölge Büyük İskender, Pers ve Lyndia krallıklarının sınırları içerisine girmiştir. Bölgenin tarihi de günümüzden 2.800 yıl öncesine dayanmaktadır. Liman kenti olması sayesinde önem kazanmış olan liman kentinin gelişmesi ise Roma İmparatorluğu dönemine denk gelmektedir. Kent gücünü yitirdikten sonra savaş ve doğal afetlere uğramış, bu sebeple de üzerindeki bir çok değerli eser yok olmuştur.

Buna rağmen 28 asırlık bu kent, günümüze kadar oldukça değerli eserleri taşımayı başarabilmiştir. Side Antik Kenti içerisindeki en değerli eser olan 15.000 kişilik tiyatro ve bunun yanındaki apollon tapınağı sizi çok etkileyecek. Bir çok restorasyona uğrayan yapılar bugün bütün heybeti ile sizlerin ziyaretlerini beklemektedir. Girişi tamamen ücretsiz olan Side Antik Kenti, haftanın her günü açıktır ve kışın 17:00'da kapanmaktadır. Tarihi bölgenin yaz mevsimindeki kapanış saati ise 19:00'dır.