Altınbeşik Mağarası Gezilecek Yer

Altınbeşik Mağarası

Neredeyse her bir karışı görülmeye değer olan Antalya, bir başka değere de ev sahipliği yapıyor. Altınbeşik Mağarası Antalya'nın turistik merkezlerinden olan İbradı İlçesinin içindeki Ürünlü Köy'ünde bulunmaktadır. Kendi adının verildiği bir milli park içinde bulunan mağara Manavgat Vadisine sınırdır. Mağaraya ulaşım ise oldukça rahattır, kişisel araçlarınız ile mağaranın girişine kadar gelerek sonrasında yaya olarak gezinize de devam edebilirsiniz. Gezinizin heyecanı henüz mağaraya ulaşmadan başlayacak zira Ürünlü Köyünden mağaraya yapacağınız yaklaşık 1 saatlik yürüyüşteki manzaraya inanamayacaksınız. Manzara güzel olduğu kadar, yükseklik korkusu olan okurlarımız için de bir o kadar tehlikeli. Her ne kadar güvenlik önlemleri alınmış olsa da içinizin ürpereceğini garanti ediyorum. Yol bittiğinde ise sizi öyle bir manzara bekliyor ki, iyi ki yürümüşüm dedirtecek cinsten.

Altınbeşik Mağarası'nda Neler Yapılır?

Yer altı gölleri sıralamasında dünyanın en büyük 3. gölüne sahip olan Altınbeşik Mağarası 2 kilometreden fazla bir uzunluğa sahiptir. Girişte sizi kocaman bir göl karşılar ve bu göl sadece 125 metre uzunluğa sahip olmasına rağmen 15 metreyi bulan derinliklere sahiptir. Mağaranın içinde kocaman bir göl görmek ve bu gölün gerçekten bir seyir ziyafeti sunuyor olması inanılmaz bir duygu. Altınbeşik Mağarası Kış aylarında gezilebilecek bir yer değildir o sebeple seyahat planlarınızı yaz veya bahar aylarında yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Altınbeşik Mağarası Bilgileri

Park giriş ücreti sadece 5 liradır, gölde yüzmek yasak olsa da gezi botları bulunmaktadır. Bu botlar belediye tarafından işletilir ve üzerinde verilen yeme-içme hizmetleri ücretsizdir.

Altınbeşik Mağarası Ulaşım

Antalya merkez otogarından bineceğiniz otobüs sizi 1 saat içerisinde İbradı ilçesine ulaştıracaktır. Bundan sonra ise yerel dolmuşlar ile Altınbeşik Mağarasına ulaşabilirsiniz. Kendi aracı ile gelecek olan okurlarımız ise Konya Manavgat yolunu takip ederek Ürünlü Köyüne ulaşabilirler.