Nevşehir Türkiye

Nevşehir Hakkında

Hacı Bektaş-i Veli'nin en değerli kenti... Bir köyden bir şehir yaratmanın gururunu yaşayan Nevşehirliler, mağara hayatından medeni hayata geçişi, yerin yedi kat dibinden Dünya'nın merkezine çıkmayı başarmış özel medeniyetlerin şehridir. Tarih boyunca çok özel anlamlar yüklenen Nevşehir sadece Türkler için değil, İspanyollar için de çok değerlidir. İspanya'da bulunan ''Mağara Evler'' bölgesiyle aynı yapıya sahip olan peribacaları ile Katalanların gözdesidir. Ayrıca her kıtadan turist ağırlayan nadide bir kenttir. Nevşehir yeraltı şehirleri, açık hava müzeleri, peri bacaları, türbeleri ile Türkiye'nin kalp odacıklarını andırır. Tarih, sanat ve buram buram kültür kokan kentte, adım attığınız her alanda tabiatın güzelliklerini yaşayabilirsiniz.

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Karıncaların yaşamını hiç merak ettiniz mi? Her insanın mutlaka görmesi gereken Nevşehir Yeraltı Şehri, ciddi anlamda yerin yedi kat dibine inen bir yer altı şehridir. Odaları, koridorları, merdivenleri, küçücük ve daracık geçişleri ile gizemli- hafif ürkütücü ve yaşamın manasını anlatan özel bir mekandır. Türkiye'nin en çok turist alan mekanlarından olan Derinkuyu Yeraltı Şehri'ne gitmişken, Nevşehir'de görülesi yerler; Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi, Hacı Bektaşi Veli Türbesi ve Müzesi, Güray Müzesi, Ürgüp Müzesi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Nevşehir Müzesi, Paşabağı, Turasan, Uçhisar Kalesi, Üç Güzeller, Göreme Tarihi Milli Parkı, Peri Bacaları, Ihlara Vadisi, Asmalı Konak, Kızılçukur Vadisi, Vaftizci Yahya Kilisesi, İkiz Peri Bacaları, Ürgüp Yeraltı Evi, Aşk Vadisi, Keklik Kalesi, Ortahisar Kalesi, Kılıçarslan Türbesi, Etnografya Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Müzesi

Nevşehir Tarihi Yapılar ve İnanç Turizmi

Nevşehir'de; Müslüman, Hristiyan medeniyetlerinin izlerini görüyoruz. Çok sayıda cami, kilise ve ibadet yeri bulunan kentte; Damat İbrahim Paşa, Gülşehir, Karavezir Kurşunlu, Ürgüp Taşkınpaşa, Ulu Cami, Göreme Bahçeli, Kızılkaya, Göreme, Aydınlı, Abdioğlu, Halil Ağa, Kayakapı, Dutlu, Başdere ve Kaya Camilerinin tamamı kilise olup, sonradan camiye çevrilmiş ibadet yerleridir. Aynı zamanda şehirde; Elmalı kilise, Karanlık kilise, Eleni Kilisesi, Meryem Ana, Kılıçlar, Tokalı, Yılanlı, Çarıklı kiliseleri, Rahibeler Manastırı ve Ortodoks aleminin ilk kilisesi Aziz Gregorius Kilisesi bulunuyor.

Dere Suites Cappadocia Hotel

Dere Suites Cappadocia Hotel

Nevşehir / Kapadokya
Oda Kahvaltı
99
%10
İndirim
428
385
  • Yetişkin oteli
Imperial Cave Hotel

Imperial Cave Hotel

Nevşehir / Kapadokya
Oda Kahvaltı
96
%12
İndirim
328
288
  • Yetişkin oteli
Kapadokya Hill Hotel & Spa

Kapadokya Hill Hotel & Spa

Nevşehir / Kapadokya
Oda Kahvaltı
96
%16
İndirim
219
184
  • Yetişkin oteli
Ramada By Wyndham Cappadocia

Ramada By Wyndham Cappadocia

Nevşehir / Kapadokya
Oda Kahvaltı
83
%5
İndirim
322
306
  • Yetişkin oteli