Gümüşler Manastırı Tarihi Mekan

Gümüşler Manastırı

Niğde, günümüzde her ne kadar küçük bir şehir olsa da geçmiş dönmlerde daima bir medeniyet merkezi olarak kullanılmıştır. Bu sebeple de şehir üzerinde görmeye değer bir çok antik yapı ve eski medeniyetlere dair tarihi eserler bulunmaktadır. Niğde'ye gittiğinizde kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında Gümüşler Manastırı da bulunmalıdır. Gümüşler kasabası adını üzerinde bulunduğu kasabadan alır.

Niğde Şehir merkezinden 8 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüşler Kasabasında bulunan manastır dev bir kaya kitlesinin oyulması sonucunda ortaya çıkmıştır. Mimari yapısı açısından Kapadokya bölgesindeki manastırlar ile benzerlik göstermektedir. Oyma şeklinde olan yapıların sağlamlığı sayesinde Gümüşler Manastırı günümüze kadar bozulmadan gelebilmiştir.

Gümüşler Manastırı Gezisi

1973 yılında arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınan Gümüşler Manastırı şehrin en gözde tarihi yapılarından bir tanesidir. Tahmini olarak 10 asır önce yapıldığı düşünülen Gümüşler Manastırı aslında bir komplekstir. Manastırın gezmeye değer en önemli bölgesi ise Kilisesidir, Kilisenin içerisinde muhteşem duvar resimleri ve tarihi eserler bulunmaktadır. Bir çok yabancı turistin bölgeye akın etmesinde önemi büyük olan Meryem Ana ve İsa freski de oldukça etkileyici. Bu eserlerin dünyada eşi benzeri yoktur, tek örneği Gümüşler Manastırı yapısı içerisinde bulunmaktadır.

Gümüşler Manastırı Ulaşım

Yabancı turistlerinde yoğunlukla ziyaret etmesi sebebiyle Gümüşler Manastırı dini bayramlar dahil yılın her gününde açıktır. Yaz aylarında 19.00'da kapanan manastır, kış aylarında ise 17.00'da kapanır. Giriş ücreti sadece 5 lira olan manastırın otopark sorunu yoktur, aracınız ile rahatça gelerek ziyaret edebilirsiniz. Aracı ile Gümüşler Manastırını ziyaret edecek değerli okurlarımız Niğde'ye giden çevre yolundan manastıra 10 dakika içerisinde ulaşabilirler. Ulaşım araçları ise Niğde merkez veya Niğde otogardan kalkmaktadır. Yerel dolmuş ve otobüsler ile 15 dakika içerisinde Gümüşler Manastırına ulaşabilirsiniz.