hero image
2 tesisin tamamı listeleniyor 2 tesis
Tüm oteller listelendi.
Bursa Kaplıcaları - 2023

Bursa'da birçok farklı kaplıca yer alıyor. Bu kaplıcalar incelendiğinde göze çarpan ilk kaplıca Bursa çekirge kaplıcaları olmaktadır. İnsanlar sonbahar ve kış aylarında kaplıca tatilini sıklıkla tercih edebilmektedir. Sonbahar aylarında çok verimli olan kaplıcalar kış aylarında da güzel sonuçlar veriyor. Hem kaplıca tatili yapmak hem de Uludağ'ı ziyaret etmek isteyenler için Çekirge kaplıcaları ideal bir seçim olacaktır. Çekirge konum olarak Uludağ'a çok yakındır. Uludağ'ın etekleri Çekirge beldesi olarak geçiyor. Burada yer alan kaplıcalarda bir tatil yapılırken aynı zamanda Uludağ’da ziyaret edilebilir. Aynı zamanda tarihi mekanlara, Ulu Cami’ye ve farklı turistik yerlere de Çekirge kaplıcaları yakındır. Bu yüzden birçok insan bu kaplıcaları tercih ediyor. Verimli dönemlerde yer bulmak zor olabilmektedir. Bir başka kaplıca ise yine Bursa’da yer alan Kükürtlü kaplıcasıdır. Bu kaplıca köklü bir tarihe dayanır. Osmanlı padişahlarının yaptırdığı bu kaplıcalar günümüzde halen aktif olarak kullanılıyor. Birçok hastalığa şifa oluyor. Suyunun sıcaklığı da oldukça yüksektir. Bazı durumlarda 82 dereceye kadar yükselen su sıcaklıkları gözlemlenmektedir.

Bursa Kaplıcaları İçin En Uygun Dönem Hangisidir?

Bursa kaplıcaları için dönem uygunluğu araştırması yapanlara yapılacak en güzel öneri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu aylarda kaplıcalardan tam verimle faydalanmak mümkündür. Bursa bölgesinde kaplıca arayışında olanların bahsedilen aylarda tatil planı yapması daha sağlıklı olacaktır. Yapılan birçok araştırma kaplıca suyundan alınacak olan mineral ve iyon miktarının sonbahar aylarında üst seviyede olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kaplıca suyunun yapısındaki minerallerin de bu aylarda artmasının etkisi büyüktür. Bu yüzden Bursa’da bir kaplıca tatili planı yapılıyor ise sonbahar mevsimi seçilebilir. Bu sayede rahatsızlıklardan kurtulmak daha kolay olacaktır. Aynı zamanda verimli bir tatil de bu şekilde yapılabilir.

Bu Kaplıcalar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Bursa’da yer alan kaplıcalar eğer doğru dönemde tercih edilirse birçok rahatsızlığa iyi gelecektir. Bursa İnegöl Oylat kaplıcaları ve Çekirge kaplıcaları ilk başta deri hastalıklarına çok iyi geliyor. Farklı deri rahatsızlıkları alınacak doğru kürler ile yok edilebilir. Buna ek olarak solunum yolu rahatsızlıkları da şifalı kaplıca suyu ile tarihe karışıyor. Fakat bunların yine doktor kontrolünde yapılması önemlidir. Sinirsel rahatsızlıklar da kaplıcanın rahatlatıcı etkisi ile tarihe karışıyor. Psikolojik sorunları olan ve çeşitli sinirsel rahatsızlıkları bulunanların bu kaplıcaları tercih etmesi önemlidir. Alınacak olan tedavi ile hastalıklar son bulacak ve rahatlama sağlanacaktır. Aşırı şişmanlık ve obezite için de kaplıca suyu önerilebilir. Bursa kaplıcaları bu konuda da misafirlere büyük avantajlar sunuyor. Yapılacak olan bir kaplıca tatili ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün olabilir. Fakat suyun sıcaklığının doktor kontrolünde seçilmesi, çok şiddetli sıcak ve buhara maruz kalınmaması önemlidir. Bu konuda dikkatli olunursa ciddi anlamda sağlıklı bir tatil yapılabilir.

Kaplıcalara Ulaşım Nasıl Sağlanabilir?

Kaplıcalara İstanbul’dan gelecek olanların izlemesi gereken birçok rota vardır. Yakın zamanda yapılan Osmangazi Köprüsü ve bu köprüye bağlı olan otoyol kullanılarak kısa sürede Bursa merkeze ulaşılabilir. Yaklaşık 1 saat sürecek yolculuğun ardından kaplıca tatiline başlanacaktır. Diğer bir alternatif ise feribotlardır. Birçok noktadan direk Bursa’ya veya Yalova’ya feribotlar bulunuyor. Bu feribotlar ile de Bursa’ya ulaşım mümkündür. Anadolu’dan gelecek olanların ise Ankara-Eskişehir hattını takip etmesi gerekiyor. Bu yol ile kaplıcalara ulaşmak mümkün olacaktır. Birçok otelin ve termal tesisin bulunduğu Bursa’da otel fiyatları da uygundur. Bursa kaplıcaları otel fiyatları ile herkesin burada tatil yapabilmesi mümkün. Sağlıklı bir tatil planı yapmak isteyenler için Bursa kaplıcaları en ideal kaplıcalar arasında yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Popüler Bursa Kaplıcaları 2023 Otelleri

Daha Fazla Göster