Bolu Türkiye

Bolu Hakkında

Ankara- İstanbul otobanının orta noktası olan Bolu, hem başkentlerin hem de İstanbulluların en sevdiği şehirlerden biridir. Tünelleri ile heybetli dağ yapısını sunan şehirde, Bolu Dağı turizmin odak noktalarındandır. Kış turizmi ve kayak merkezleri ile Kartalkaya, uluslararası popülaritesi olan bölgedir. Bolu'nun en meşhur lezzetlerinden biri olan gözlemeden denemenizi tavsiye ediyoruz. Ekmek atımı denilen gözleme ile, cevizli çörek, paşa pilavı, cevizli erişte, imaret çorbası gibi tatları ile Bolu mutfağından özel lezzetler sunuyor. Ayrıca Mudurnu'nun meşhur Saray Helvasını, Mengen pilavını ve Mengen kuzu güvecini mutlaka denemelisiniz.

Bolu'da Gezilecek Yerler

Şehirlerarası seyahat eden herkes Bolu Dağı tesislerinde mutlaka mola vermiştir. Hatta muazzam oksijeni ve benzersiz ormanları için özellikle Bolu'ya gidilir. Dünya'nın en yetenekli aşçıları Bolu Mengen'de yetişir. Dolayısıyla Bolu'da dünyanın en güzel yemeklerini en lezzetli etlerini yeme fırsatı bulabilirsiniz. Bolu için önerilen gezilesi yerler arasında; Gerede Asar Kalesi, Gerede Keçi Kalesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Kadı Camii, Süleyman Paşa Camii, Yukarı Tekke Camii, Tokadi Hayrettin Türbesi, Akşemsettin Türbesi, Çeltikdere Bizans Kilisesi, Yıldırım Beyazıt Hamamı, Yıldırım Hamamı, Yukarı Taşhan, Aşağı Taşhan, Kiliseli Tüccar Hanı gezilecek yerler arasındadır. Mudurnu evleri, Göynük evleri şehrin mimarisini anlatan özel yapılardandır. Doğasıyla ve ormanlarıyla Türkiye'nin ciğerlerini oluşturan Bolu'da; Abant Gölü, Yedigöller Milli Parkı, Gölcük Gölü ve Tabiat Parkı, Karagöl, Kartalkaya, Bolu Dağı, Seben Gölü, Bolu Müzesi, Atatürk Orman Parkı, Yeniçağa Gölü, Gölköy Barajı görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bolu Tabiat Gezisi

Doğa yürüyüşleri, kamplar, bisiklet turları yapılan Bolu'da; Kargalı Gölcük Tabiat Parkı, Beşpınarlar Tabiat Parkı ve Ayı Kayası Tabiat Parkı, turist ağırlayan bölgelerdendir. Seben Kaya Evleri, Akkayalar travertenleri gibi çok özel alanlar bulunuyor. Yedigöller Milli Parkı ile eşsiz manzaraları izleyebileceğiniz Bolu'da; Büyükgöl, Kurugöl, İncegöl, Seringöl, Sazlıgöl ve Deringöl'ün oluşturduğu Yedigöller Milli Parkı'nı yaz- kız en şahane manzaralarıyla gezebilirsiniz. Bolu için Abant Gölü ve Abant Milli Parkı'ndan, dağ kulübelerinden bahsetmemiz gerek. Şömine keyfi ve muhteşem orman- göl manzarası için mutlaka Abant'a uğrayınız.

Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort

Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort

Bolu / Kartalkaya
Oda Kahvaltı
92
%10
İndirim
9,777
8,800
  • 1.Çocuk 0-7 yaş ücretsiz
  • Denize Sıfır
Grand Kartal Hotel

Grand Kartal Hotel

Bolu / Kartalkaya
Herşey Dahil
78
%6
İndirim
6,191
5,820
  • 1.Çocuk 0-7 yaş ücretsiz
Dorukkaya Ski & Mountain Resort

Dorukkaya Ski & Mountain Resort

Bolu / Kartalkaya
Herşey Dahil
83
%10
İndirim
6,666
6,000
  • 1.Çocuk 0-1 yaş ücretsiz
Kartaltepe Butik Hotel

Kartaltepe Butik Hotel

Bolu / Kartalkaya
Oda Kahvaltı
79
%25
İndirim
1,900
1,425
  • Yetişkin oteli