Ağva

İstanbul'un Şile ilçesine bağlı olan Ağva, bireylerin sıklıkla ziyaret ettikleri mekanlardan bir tanesidir. Yaz ya da kış demeden düzenli olarak turist akınına uğrayan bölge içerisinde bireyler, özellikle kanal seyahati yapmayı tercih edebilirler. sakinlik ve huzur seven kişilerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken noktalar arasında bulunan Ağva, yeşili ve doğası ile de dikkat çekicidir. Konaklama seçeneğinin fazla olması bölgede farklı güzelliklerin yer alması bireylerin Ağva içerisinde daha güzel ve keyifli vakit geçirmelerine yardımcı olur. Karadeniz'e kıyısı olduğu için Ağva'da deniz biraz dalgalı olsa da tatilciler yaz aylarında denizin ve güneşin tadını da çıkarabilirler.

Meşhur Kilimli Ve Kagırga Koyları

Ağva'da tarihi yapı olarak ziyaret edilecek pek fazla mekan yoktur. Daha çok yeşili ve doğası ile adından söz ettiren bölge de kilimli ve kadırga koyları, eşsiz manzarası ile dikkat çeker. Etrafta bulunan kayaların farklı şekilleri, sürekli ılık bir rüzgarın esmesi, bireylerin yaz ayların güzel vakitler geçirmelerini destekler. Gözlerden uzak güzel vakit geçirilebilecek keyifli mekan arayışında olan bireyler koylara ulaşım sağlayarak denizin tadına da varabilirler. Kalabalıkları değil de daha sakin ortamları seven turistler açısından hem Ağva hem de belirtilen koylar son derece avantajlıdır. Balıkçıların bölgede avlanması, birbirinden farklı balık türlerinin akvaryumu andırırcasına deniz içerisinde süzülmeleri, ortaya hoş manzaraların çıkmasını da destekler.

Ocaklı Kale

Diğer bir adı ile Şile kalesi olarak da bilinen Ocaklı kale, Cenevizlilerden kalma, tarihi bir yapı olarak adlandırılabilir. Şile ya da Ağva gezilerin de turistlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken kale, uzun yıllardır korunması nedeniyle en güzel tarihi eserler arasında gösterilebilir. Kireç taşlarından toplamda 12 metre uzunluğunda inşa edilen kaleyi ziyaret eden bireyler aynı zamanda eşsiz manzaranın keyfini de çıkarabilirler. Savaş için değil de gözetleme adına yaptırılan kaleyi ziyaret eden turistler aynı zamanda tarihi hakkında da fikir sahibi olabilirler. Sürekli farklı yerler keşfetmeyi seven kişiler adına Ağva bölgesinde güzellikler yukarıda belirtilenler ile sınırlı değildir. Saklı köy ve kalem köy de mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasında yer alır.

Daha Fazla Göster
MEKANLAR

Yakınında Neler Var?

OTELLER

Ağva Otelleri (71)