Van Gölü Gezilecek Yer

Van Gölü

Van Gölü, Van şehrimizin Tatvan ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Bölgede ise adı Van Denizi'dir. Olur da bölgeye gittiğinizde bunu duyarsanız düzeltmeye çalışmayın zira orada herkes Van Denizi demektedir. Göl çok büyük olduğu için çoğu kişi ona deniz demeyi tercih etmiştir. Van Gölü, sınırları itibariyle ülkemizin en büyük gölüdür. Volkanik bir patlama sonucu oluşan Van Gölü'nün suyu deniz suyu da değildir, tatlı su da değildir. Suları çok tuzlu ve sodalıdır, öyle ki bölge halkı yüz yıllar boyunca çamaşırlarını bu güçlü suda yıkamışlardır. Van gölünün içide 4 farklı ada bulunmaktadır. Turistik özellikleri bulunan bu adalar ise; Akdamar, Adır, Kuş ve Çarpanak adalarıdır. Göl sodalı olduğu için çok fazla tür canlı bulunmaz ve balık olarak sadece kefal bulunmaktadır.

Van Gölü Canavarı

Yöre halkının dilinde yıllardır dolaşan bu komplo, onlara göre gerçektir. Sırf bu söylenti ile her sene binlerce yerli ve yabancı turist bölgeye gelmektedir. Hatta bu canavarı bulmak için çok fazla araştırma yapılmış olsa da henüz canavarın kendisine rastlanmamıştır. Uydurma bile olsa bölge turizmini canlandırması adına önemli bir işlevi bulunmaktadır.

Van Gölü'nde Ne Yapılır?

Öncelikle bölgeye gelmiş herkes sabah güzel bir Van Kahvaltısı yapmalıdır. İstanbul'da gördüğünüz Van kahvaltısı adı altında satılanları unutun, gerçek Van kahvaltısı gerçekten çok başka oluyor. Doğal ve organik o kadar fazla şey koyuyorlar ki zaten daha onlar koymayı bitirmeden gözünüz doymuş oluyor. Van Gölünün en güzel etkinliği ise Göl'de tekne gezintisine çıkmaz. Hem gölü daha yakından tanıyabilir hem de bu sayede Van gölüne sınır olan doğal güzellikleri görebilirsiniz. Göl sebebiyle iklimi çok güzel olan bölgede çok fazla görmeye değer koy bulunmaktadır.