hero image

Sofya

Tüm Dönemler

Sofya TURLARI

18 tane tur listeleniyor.

Sofya Turu Ve Sofya Tur Fiyatları 2024

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, toplamda 1300 yıllık tarihe sahip köklü şehirlerden bir tanesidir. 500 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde olan Sofya'nın her bölgesinde, Osmanlıya ve İslam’a ait eserlerle karşılaşılmaktadır. Roma döneminde de etkin bir rol üstlenen Sofya, 300 yıllık Bizans hakimiyeti süresince, birçok Roma eserine sahip olmuştur. Balkanların kalbi olarak değerlendirilen Sofya'nın güncel nüfusu 1,5 milyon civarındadır. Toplamda 7 milyon nüfusu bulunan Bulgaristan nüfusunun büyük bir bölümü, Sofya'da yaşamına devam etmektedir. Türkiye’yle sınırları bulunduğundan, Sofya yurtdışı turları oldukça kolay şekilde ayarlanmaktadır. Son 10 yıl içerisinde her anlamda gelişmeye başlayan Sofya, turistik açıdan da ilerleme kaydetmiş ve yıllık turist hacmini geliştirmiştir.

Sofya'ya Nasıl Gidilir?

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya yurtdışı turlarla gitmek için havayolları ya da karayolları kullanılabilir. Türkiye'nin sınır kapısı olan Bulgaristan’a, karayolları üzerinden geçiş yapılması mümkündür. Özel araçla ülkeye giriş yapılabileceği gibi, otobüs turlarıyla ya da havayoluyla şehre gidilebilir. Türkiye'nin herhangi bir yerinden başkent Sofya'ya gitmek için İstanbul aktarmalı uçuş seferleri tercih edilmelidir. İstanbul Uluslararası Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından kalkan uçaklar, direkt olarak Sofya Havalimanına iniş yapacaktır. Sofya Havalimanı, şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için Sofya balayı otelleri tarafından gönderilen özel servisler kullanılabilir ya da otobüse binilebilir. Sofya ulaşım olanakları, otobüs, taksi ve kiralık araçlarla sınırlıdır. Havalimanının çıkışında yer alan 84 numaralı otobüsler, doğrudan şehir merkezine gitmektedir. Şehirdeki taksilerde faklı fiyatlar kullanıldığından, taksiyle şehir içi seyahat etmeden önce fiyatlar sorulmalıdır.

Sofya'da Nerelere Gidilir?

Milattan önce 8. yüzyıla kadar uzanan köklü bir tarihe sahip Sofya, dünyanın sayılı antik kentlerinden bir tanesidir. Roma dönemi, Bizans dönemi ve Osmanlı döneminin ardından, şehirde oldukça fazla tarihi birikim oluşmuştur. Sofya balayı bölgelerinde tatil yapan kişilerin, Sofya'da gezilecek yerler listesi hazırlarken belirtilen yerleri ilk sıraya alması tavsiye edilir:
 • Banyabaşı Camii: 500 yıllık Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti boyunca, Sofya'da pek çok eser inşa edilmiştir. Bu eserlerin içinde en değerli olan yerlerden bir tanesi de Mimar Sinan tarafından inşa edilen Banyabaşı Camiidir. 1576 yılında inşa edilen cami, aynı anda 700 kişinin ibadet edebileceği boyuttadır. Sofya'da ibadete açık tutulan tek cami, Banyabaşı Camisidir. Sofya en ucuz yurt dışı tur paketleriyle şehri ziyaret eden kişiler, Osmanlı İmparatorluğundan kalmış bu mabedi ziyaret etmelidir.
 • Alexandr Nevski Katedrali: 1912 yılında inşa edilen bu katedral, Osmanlı-Rus savaşında hayatını kaybeden 200 bin asker anısına inşa edilmiştir. Slav kökenli askerler anısına inşa edilen katedralde, neo-bizans mimari özellikleri kullanılmıştır.
 • Vitoşa Bulvarı: Sofya'da alışveriş yapılacak en iyi yerdir. Her zaman kalabalık halini sürdüren Vitoşa Bulvarı, pek çok restoran ve mağazaya ev sahipliği yapmaktadır.
 • Ulusal Sanat Galerisi: 1934 yılında açılan Sofya Kültür Sanat Galerisinde, orta çağdan itibaren oluşturulmuş, 50 bin parçalık eserler sergilenmektedir.
 • Sofya Hayvanat Bahçesi: Ailecek seyahat eden kişilerin, çocuklarıyla birlikte kaliteli zaman geçirebilecekleri yerlerden bir tanesidir. Hayvanat bahçesinin kuruluş tarihi 1888 yılına dayanmaktadır.
 • Central Sofia Market Hall: 1911 tarihinde kurulan ticaret merkezi, Sofya'daki en işlek bölgelerden bir tanesidir. İçerisinde her türlü ürünün satıldığı bina, neo-barok tarzı mimari özelliklerle tasarlanmıştır.

Sofya'nın Tarihi Mekanları

Sofya balayı otellerinde kalan kişiler, Sofya'nın tarihi yapılarını ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalıdır. Sofya'nın tarihi merkezleri arasında, en fazla dikkat çeken bölgeler aşağıda sıralanmıştır:
 • Ayasofya: Aziz Sofya olarak da adlandırılan Ayasofya, Bizans İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir.
 • Aziz George Rotunda Kilisesi: M.S. 200 ya da 300 yıllarında inşa edildiği tahmin edilen kilise, Sofya'nın en eski yapısı olarak değerlendirilmektedir. Kilisenin bugünkü hali, büyük bir yapının son kalıntıları olarak değerlendirilmektedir.
 • Rus Kilisesi: Rus birliklerinin 1882 tarihinde yıktıkları Saray Camisinin yerine, 1914 tarihinde Rus kilisesi inşa edilmiştir. Kilisenin kubbelerinde altın motifler kullanılmıştır.
 • Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu: 1904 yılında inşası tamamlanan yapı, 1907 tarihinde kullanıma sunulmuştur. İkinci Dünya Savaşı döneminde bomba saldırısına uğrayan bina, aslına uygun şekilde restore edilmiştir.

Sofya'da Gezilecek Doğal Güzellikler

Sofya, tarihi yapısıyla dikkat çeken, karasal şehirlerden bir tanesidir. Doğal alan konusunda çok fazla çeşitliliği bulunmayan Sofya'nın doğal güzellikleri aşağıda yer almaktadır:
 • Borisova Gradina: Borisin Bahçesi anlamına gelen Borisova, 1884 yılında kurulmuştur. Yeşil alanın yanında, doğal eğlence parkurları ve aktiviteleriyle de dikkat çeken Borisova Parkı, Sofya'da doğal etkinlikler yapmak isteyen kişilerin tercih ettikleri bölgelerden bir tanesidir.

Sofya'nın Önemli Etkinlikleri

Sofya'da her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler, Sofya'nın yıllık turist hacmini geliştirmektedir. Bölgenin kültürünün yanında, sanatsal etkinliklerin de ön planda tutulduğu Sofya'nın festivalleri, her yıl belirli tarihlerde tekrarlanmaktadır. Sofya tur fiyatları, aşağıda listelenen festivallerin tarihlerine denk gelmesi durumunda artış gösterebilir:
 • Sofia Watertower Sanat Festivali: Bulgaristan'ın geleneksel sanat festivali olan Watertower, zaman içerisinde gelişmiş ve ülkenin en önemli etkinlikleri arasında yer almıştır. Sofya merkezindeki tarihi yapılarda gerçekleştirilen festival, her yıl daha fazla kişinin katılımıyla yapılmaktadır.
 • Sofya Uluslararası Film Festivali: Uluslararası filmlerin ilk gösterimlerinin gerçekleştirildiği Sofya film festivali, Bulgaristan’da düzenlenen en kapsamlı sinema festivallerinden bir tanesidir. Festivalin tarihleri, her yıl değişmektedir.

Sofya'nın Yeme-İçme Yerleri

Bulgaristan ve Balkanların yemek kültürünü daha yakından tanımak için Sofya'da yemek yenecek yerlerin özenle seçilmesi gerekir. Sofya balayı bölgelerinde zaman geçirmek için şehri ziyaret eden kişiler, şehrin en iyi restoranlarını tercih etmektedir. Sofya tur fiyatlarının içerisine yemekler dahil olmadığından, gidilen restoranların uygun maliyetli olmasına dikkat etmek gerekir. Sofya yurtdışı tur paketleriyle şehri ziyaret eden turistlerin en beğendiği restoranlar aşağıda belirtilmiştir:
 • Fabrika Daga – Rainbow Factory: Kahvaltı yapılacak uygun yerlerden bir tanesi olan Fabrika Daga, aynı zamanda kahve ve tatlı servisi de yapmaktadır.
 • Chucky’s Coffee: Sofya'da kahve içilecek şık kafelerden bir tanesidir. Sadece kahve ve kahve yanı menülere sahip olan Chucky’s Coffee, Sofya ziyaretlerinde uğranması gereken yerlerden bir tanesidir.
 • Raffy Bar & Gelatı: Sofya'daki en meşhur akşam yemeği mekanlarından bir tanesidir. Sofya'nın geleneksel yemeklerinin yer aldığı restoran, bölgeyi ziyarete gelen turistlerin de ilk tercihleri arasındadır.

Sofya'ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, ılıman karasal iklim görülmektedir. Çok fazla orman ve yeşil alana sahip olan Sofya, yaz aylarında çok kurak sıcaklıkla karşılaşmaz. Sofya yurtdışı tur paketlerinin tercih edilmesi gereken en iyi dönem, yaz mevsimidir. Yaz mevsiminde, Sofya'nın hava durumu değerleri 25 dereceye kadar yükselmektedir. Yazları 25 dereceden daha yüksek sıcaklıkla karşılaşmayan Sofya, nisan ayından itibaren devam eden yağışların da etkisi altında kalmaktadır. Ancak yağışların çok aşırı olmaması ve günlük hayatı etkilememesi sebebiyle, yaz döneminde artan turizme etkisi olmamaktadır. Sofya en ucuz yurt dışı tur paketleri, kış sezonunda bulunmaktadır. Kış dönemlerinde, Sofya'daki kar kalınlığı 20 santimin üzerine çıkmaktadır. Bölgede sis ve tipilerin de etkin olması sebebiyle, kış dönemleri yerine, ilk bahar ve yaz dönemlerinde soyaya gidilmesi daha uygun olacaktır.
Daha Fazla Göster