Saklıkent Kanyonu Gezilecek Yer

Saklıkent Kanyonu

Ege Bölgemizin adeta bir turizm cenneti olan Fethiye ilçesinde bulunan Saklıkent Kanyonu tam da adının özelliğini üzerinde taşıyarak adeta saklanmış bir kanyondur. Tarihi, doğası ve muhteşem manzarası ile Saklıkent Kanyonu Fethiye veya Ölüdeniz bölgesine gelen herkesin kesinlikle uğraması gereken bir cennet. Fethiye merkezden kalkan yerel dolmuş ve otobüsler ile Saklıkent Kanyonuna 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Tarihi ise çok eski olmasına rağmen Saklıkent Kanyonu 1992 yılında tamamen tesadüfen bir vatandaş tarafından bulunmuştur, adını da zaten bu şekilde almıştır.

Saklıkent Kanyonunda Neler Yapılır?

Akdeniz iklimini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Saklıkent Kanyonunda Milli Park bulunmaktadır. Devasa bir doğal cennet olan Milli Parkta bir kayaya bir suya bir toprağa basacaksınız. Biraz kirlenmeye hazır olmanız faydanıza olacaktır. Yazın en sıcak zamanlarında bile kanyonun buz gibi suları ile serinlemek gerçekten muhteşem. Bölgenin ağaçlıklı olması da sıcağın zararlı etkilerini alıp götürüyor ve geriye çok güzel bir yaz havası kalıyor. Kanyonun yer yer sakin ama yer yer de şiddetli sularının üzerinden yürümek çok keyifli.

Akan su o kadar soğuk ki, sıcacık bir karpusu 5 dakika içerisinde buz gibi bir hale sokabiliyor, elinizi uzun süre tutmanız ise mümkün değil. Tepede güneş varken suyun bu denli nasıl soğuk kalabildiğini düşündürtüyor insana. Kanyon gezisini adeta belgesel çeken bir doğa adamı gibi yapacaksınız. Sakin sakin yürürken bir anda kayalardan atlayan ve buz gibi sulardan geçen hatta fışkıran suların altında ıslanan biri olacaksınız. Çok heyecanlı ve yorulurken dinlenmenizi sağlayacak bir doğa yürüyüşü sizi bekliyor. Kanyonun bazı bölgelerinde yürümek çok riskli fakat görevliler tarafından güvenlik önlemleri alınmış.

Saklıkent Kanyonu Konaklama ve Gezi

Giriş ücreti 6 lira olan Saklıkent Kanyonunda yemek ücretleri makul seviyede. Ne pahalı ne ucuz diyebilirim fakat lezzetli olduğunu da belirteyim. Bölgeye Antalya, Muğla, Fethiye gibi bölgelerden 1 saat içerisinde ulaşmak mümkün.