Sakız Adası Gezilecek Yer

Sakız Adası

Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Chios adası ülkemizde Sakız Adası olarak bilinmektedir. Ülkemize en yakın Yunan adaları arasında bulunan Sakız adası, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden olan Çeşme'nin tam karşısında bulunmaktadır. Oldukça büyük bir ada olan Sakız Adası, Ege Denizinin en büyük adaları arasında bulunur. Hora olarak bilinen Sakız Adası merkezi aynı zamanda Chios Town olarak da anılır. Adaya sakız ağacı denmesinin sebebi üzerindeki sakız ağaçlarıdır. Öyle ki, tatlılarda kullanılan damla sakızının dünyada tek yetiştiği yer Sakız Adasıdır. Bu Yunanistan için muhteşem bir değer olmakla birlikte adanın da turistik değerini artırmaktadır. Adada aynı zamanda zeytin, incir ve vişne tarımı da yapılmaktadır. Tarım alanlarıyla, plajlarıyla ve mis kokulu ağaçları ile Sakız Adası dünyada cenneti bulabileceğiniz çok nadir adalardan.

Sakız Adası Tarihi

Tarıma elverişli toprakları ve konumu sebebiyle sakız adası antik çağlardan bu yana medeniyetlerin hep hüküm sürmek istedikleri bir bölge olmuştur. Bu sebeple ada üzerinde onlarca farklı medeniyetin kalıntılarını görebilmek mümkündür. Ada özellikle ortaçağdan fışkırmış gibi duran köyleri sebebiyle her sene yüzbinlerce turisti kendisine çekmektedir.

Sakız Adasında Neler Yapılır?

Sakız adasının neredeyse her tarafı plaj. Eğlencenin hiç durmadığı Agia Fotia gibi plajlar bulunurken, daha sakin ve ailelere yönelik Karfas gibi plajlarda bulunmaktadır. Muhteşem kumlara sahip planları ve berrak denizi ile saatlerce yüzmek isteyeceksiniz. Yüzmeden sonra yapılacak en mantıklı şey tarihi köyleri gezmek.

Binlerce yıllık kalıntılar ve eski medeniyetlere dair eserleri görmek gerçekten çok etkileyici. Bunun yanında geziniz esnasında sürekli olarak mis gibi kokan sakız ağaçları ve zeytinleri göreceksiniz. Bu yürüyüşler bile başlı başına sizin için harika bir tatil olacak. Daha önce Yunanistan'a hiç gitmemiş okurlarımız için Sakız Adasının harika bir başlangıç olduğunu söyleyerek yazımızı sonlandıralım.