Roma Turu

Roma Turları

16 Gece 17 Gün Büyük Avrupa Turu

Sadece 1 Tarih
İstanbul Kalkışlı
899
17,442 TL
5 Gece 6 Gün Espresso İtalya Turu

16 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
399
7,741 TL
7 Gece 8 Gün Klasik İtalya Pc ( Vce Fco )

6 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
499
9,682 TL
8 Gece 9 Gün Otobüslü Büyük İtalya Turu

7 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
499
9,682 TL

Roma Turu Gezi Rehberi

Güney Akdeniz ülkesi olan İtalya'nın başkenti Roma’dır. Tarihi açıdan çok büyük miraslara sahip şehirlerden bir tanesi olan Roma, dünyanın bağımsız ülkesi sayılan Vatikan’ı da içinde barındırmakta ve bu merkeze de başkentlik yapmaktadır. Dünya genelinde romantik şehirlerden bir tanesi olan Roma, tarihi yönü, modern yönü, kültür-sanat yönü ve modaya olan etkisiyle ön plana çıkmıştır. Roma'nın toplam nüfusu 2.7 milyondur. Roma yurtdışı turlarla şehri ziyarete gelen kişiler, 2800 yıllık tarihi kenti yakından tanıma fırsatı yakalayacaktır. Roma'nın resmi dili İtalyancadır ancak ülkeye gelen turistler, İngilizce konuşabilirler. Roma yurtdışı tur paketleri tercih edildiğinde, şehrin tüm güzelliklerini detaylıca öğrenme şansı elde edilecektir.

Roma'ya Nasıl Gidilir?

İtalya'nın başkenti olan Roma, uluslararası havalimanına sahiptir. Roma'ya gitmek için havayolları kullanılmaktadır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Uluslararası Havalimanı üzerinden, direkt seferlerle Roma'ya gidilmektedir. İsteğe göre, Ankara ve İzmir havalimanları üzerinden de aktarmalı olarak Roma seyahati gerçekleştirilebilir. Roma'ya en ucuz yurt dışı tur paketiyle gitmek isteyen kişiler, aktarmalı uçuş seferlerini tercih edebilirler. Doğrudan seferlerle Roma'ya gidecek kişiler, toplamda 2 saat 30 dakika içerisinde Roma'ya ulaşacaktır. Aktarmalı uçuşlar, 3-4 saat sürebilir. Roma havalimanına iniş yapıldıktan sonra, şehir merkezine gitmek için toplu taşıma araçları kullanılabilir. Roma balayı otellerinde kalmak için şehre gelen kişiler, otellerin havalimanına göndereceği servis ya da özel araçla otellerine gidebilirler. Roma ulaşım olanakları, metro, tren, otobüs, taksi ya da özel kiralık araç olarak çeşitlenmektedir. Şehrin içinde seyahat etmek için geniş ağı bulunan toplu taşıma araçları tercih edilebilir.

Roma'da Nerelere Gidilir?

Dünyanın en eski antik kentlerinden bir tanesi olan Roma, gezilecek birçok tarihi merkeze ve sosyal etkinliğe sahiptir. Şehrin simgesi haline gelen yerler, Roma yurtdışı turlarının sayısını artırmaktadır. Roma'da gezilecek yerlerin başında gelen bölgeler, aşağıda tüm özellikleriyle ele alınmıştır:
 • Kolezyum: Roma'nın simgesi haline gelen Kolezyum, Roma balayı bölgelerine oldukça yakın bir konuma sahiptir. Roma yurtdışı tur paketleriyle şehri gezmeye başlayacak kişiler, ilk olarak Kolezyum’a uğramalıdır. Aynı anda 55 bin kişinin tiyatro gösterilerini izleyebileceği kapasitedeki Kolezyom, M.S. 72 tarihinde inşa edilmiştir.
 • Navona Meydanı: Roma'nın tarihi yapısıyla, kentsel yaşamını bir arada taşıyan Nanova Meydanı, şehrin en hareketli yerlerinden bir tanesidir. Meydanda bulunan kafe ve restoranlar, şehrin önemli yemeklerinin yenebileceği özel mekanlardır. Meydanda sürekli bir hareketlilik bulunduğundan, sanatçıların ve müzisyenlerin gösterilerini izlemek mümkünüdür.
 • İspanyol Merdivenleri: Roma Aşık Çeşmesiyle arasında 10 dakikalık mesafe bulunmaktadır. 1723-26 tarihlerinde yapılan İspanyol merdivenleri, Roma insanlarının ve turistlerin buluşma noktalarından bir tanesidir.
 • Trastevere: Roma'nın eski mahalle kültürünü yansıtan Trastevere, minik dükkanların ve eski yapıların yer aldığı minik bir mahalledir. Küçük dükkanların bulunduğu bölgede, Roma'nın geleneksel yemekleri ve eşyaları satılmaktadır.
 • Campo de’Fiori: Roma'nın her zaman hareketli olan bölgelerinden bir tanesidir. 1869 yılından itibaren, meydanda haftanın 6 günü halk pazarı kurulmaktadır. Yerli halkın ve turistlerin dikkatini çeken noktalardan bir tanesi olan Campo de’Fiori, Roma'nın geleneksel eşyalarının satıldığı ve meyve-sebze tezgahlarının kurulduğu renkli bir meydandır.

Roma'nın Tarihi Mekanları

Tarihi ve mistik yapısıyla tanınan Roma, her bölgesinde ve her sokağında farklı bir tarihi eser barındırmaktadır. Antik çağlardan beri, oldukça değerli bir şehir olarak ifade edilen Roma'nın tarihi merkezleri şunlardır:
 • Roma Forumu: Kolezyum’un hemen batısında bulunan Roma Forumu, Roma'nın ticaret ve siyaset bölgesi olarak uzun süre kullanılmıştır. Toplamda 1000 yıl boyunca Roma İmparatorluğuna hizmet veren forum, MS. 7. Yüzyılda inşa edilmiştir. Forumun inşası, 200 yıl sürmüştür. Roma tur fiyatları incelenirken, tur kapsamında Roma Forum ziyaretlerinin olup olmadığı teyit edilmelidir.
 • Pantheom: Bütün Tanrıların Tapınağı adıyla anılan Pantheom, Roma'nın en eski yapıları arasında yer almaktadır. 118 ila 125 tarihleri arasında inşa edilen yapı, 80 yılında yanan yapının tekrarı olarak tasarlanmış ve aynı yere yerleştirilmiştir.
 • Roma Aşk Çeşmesi: 1732 tarihinde inşa edilen Aşk Çeşmesi, Poli Sarayı’nın hemen bitişiğinde konumlanmıştır. 30 yılın sonunda tamamlanan Aşk Çeşmesinin asıl teması denizdir.
 • Castel Sant Angelo: Fatih Sultan Mehmet’in kardeşi Cem Sultan’ın esir tutulduğu yer olan Castel Sant Angelo, 139 tarihinde inşa edilmiştir. Kale türündeki yapıya, bir köprüyle ulaşılmaktadır. İçerisindeki ve dış tasarımındaki freskler, bugün müze olarak hizmet vermektedir.

Roma'da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi dokusuyla ön plana çıkan Roma, doğal alanlarında dahi tarihi eserler barındırmaktadır. Roma balayı bölgelerinin ilk tercihi olan doğal güzellikler, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Roma'nın doğal güzelliklerinin başında gelen yerler ve bu bölgelerin özellikleri, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:
 • Villa Borghese: Avrupa'nın en büyük şehir parklarından olan Villa Borghese, toplamda 1700 dönümlük araziyi kaplamaktadır. 1903 tarihinde inşa edilen parkta, birbirinden farklı bitkiler, ağaçlar, hayvanlar ve korular bulunmaktadır. Şehrin ortasındaki doğal merkez, Roma'nın meşhur yapılarının minimal örneklerine de sahiptir.
 • Palatino Tepesi: Roma'nın en eski bölgelerinden bir tanesi olan Palatino Tepesi, doğanın içerisinde inşa edilmiş sur tarzı yapılara sahiptir. Forumdan 40 metre yüksekte olan tepeler, mistik efsanelere de konu olmuştur.

Roma'nın Önemli Etkinlikleri

Her yıl Roma'da düzenlenen etkinlik ve festivaller, Roma'nın turist hacmini artırmaktadır. Roma tur fiyatları, şehirde düzenlenen festivallerin tarihlerine denk gelip gelmemesine göre değişiklik gösterir. Turistlerin 4 bir yandan akın etmesini sağlayan Roma'nın festivalleri, tarihleriyle birlikte sıralanmıştır:
 • Roma'nın Kuruluş Kutlamaları: Her yıl 21 Nisan tarihinde, kuruluş kutlamaları yapılmaktadır.
 • Uluslararası Tenis Şampiyonası: Kadın ve erkek alanında gerçekleştirilen etkinlikler, her yıl mayıs ayında düzenlenir.
 • San Peter ve San Paolo Kutlamaları: Her yıl 29 Haziran tarihinde düzenlenen etkinliklerdir.
 • Uluslararası Roma Fuarı: Her yıl mayıs ve haziran aylarında düzenlenmektedir.
 • Roma Europa: Avrupa'nın birçok yerinden gelen sanatçı ve tiyatro oyuncuları, eylül ayı boyunca gösteriler yapmaktadır.

Roma'daki Yeme-İçme Yerleri

Roma balayı otellerinde kalmak için şehri ziyarete gelen kişiler, Roma balayı bölgelerinde yer alan restoranlar, şehrin geleneksel yemeklerini ikram etmektedir. İtalyan mutfağının en güzel şekilde sunulduğu restoranlar, Roma'da yemek yenecek yerler listesinin ilk sırasına eklenmelidir:
 • Baffetto: Turistik gezi alanlarına oldukça yakın olan Baffetto restoran, oldukça uygun fiyatlara pizza servis etmektedir. restoranın kapısında, her dönem kuyruklar oluşur.
 • Li Rioni: Dünya genelindeki bloggerlar tarafından tavsiye edilen özel restoranlardan bir tanesidir. Pizzasıyla meşhur olan restoran, geleneksel İtalyan lezzetlerini menüsünde barındırmaktadır.
 • İl Barroccio: Öğle yemeğinin yeneceği en güzel mekanlardan bir tanesidir. Makarna, pizza ve farklı İtalyan lezzetlerinde oldukça başarılıdır.
 • Re Basilico: Roma'nın yerli halkının da sıklıkla tercih ettiği restoranda, pizza ve diğer İtalyan lezzetleri başarıyla servis edilmektedir.

Roma'ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olan Roma, 4 mevsim gezilmeye uygun kentlerden bir tanesidir. Akdeniz ikliminin etkisiyle, yaz aylarında Roma'nın hava durumu 35 derecenin üzerine çıkmaktadır. Yaz sıcağına kalmamak ve Roma'nın kalabalığından uzaklaşmak için haziran ve ağustos ayları arasında şehrin ziyaret edilmesi gerekir. Roma en ucuz yurt dışı tur paketleri, sonbahar ve kış dönemleri için hazırlanmaktadır.