Porto Yurtdışı Turları

Yurtdışı Turlar

4 Gece 5 Gün Lizbon & Porto Turu

2 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
699
5,234 TL
7 Gece 8 Gün Portekiz & Güney İspanya & Endülüs Turu

6 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
499
3,736 TL
4 Gece 5 Gün Portekiz Turu

2 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
499
3,736 TL

Porto Gezi Rehberi

Portekiz’in en büyük ikinci şehri olan Porto, güney batı Avrupa'daki en önemli şehir olan Lizbon'dan sonra gelmektedir. Oporto olarak da adlandırılan Porto, Portekiz’in kuzey kısmında yer almaktadır. Dünya genelinde ün kazanmış Porto şarabı, Douro bölgesindeki üzüm bağlarından elde edilen üzümlerden üretilmektedir. Çelik köprü ve Maria Pia Köprüsüyle nam salan Porto şehri, yıl içerisinde birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Porto yurtdışı turlarla şehri ziyarete gelen turistler, Çelik köprü ve Maria Pia Köprüsünü ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalıdır. 1834 tarihinde kurulan Porto Borsası, şehrin dünya genelinde ekonomi merkezlerinden biri haline gelmesini sağlamıştır. Liman şehri olan ve ticaretin kalbi haline gelen Porto, aynı zamanda kültür sanat etkinlikleriyle de adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Porto'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Porto'ya gitmek için hava yolu kullanılmaktadır. İstanbul uluslararası Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden Porto'ya düzenlenen uçuşlarla, toplamda 4 saat 50 dakikalık sürede şehre ulaşılabilir. Porto yurtdışı tur paketlerinin tercih edeceği uçuş acentesine göre, uçuşların gerçekleşeceği Havalimanı değişecektir. Porto en ucuz yurt dışı tur paketi kapsamında seyahat etmek isteyen kişiler, aktarmalı uçuş seferlerini tercih edebilirler. İstanbul’dan kalkan uçaklar, Porto Francisco Sa Carneiro havalimanında iniş yapacaktır. Porto şehir merkezine gitmek için havalimanının etrafındaki toplu taşıma araçları kullanılmalıdır. Otobüs, tren, metro ve taksi gibi seçenekler sayesinde, Porto ulaşım olanakları oldukça genişlemiştir. Porto balayı otellerinde rezervasyonu bulunan kişiler, otellerin havalimanına göndereceği servisleri kullanabilirler. Şehir merkezine gitmek ve şehrin içinde seyahat etmek için isteğe göre araç kiralama imkânı da mevcuttur.

Porto'da Nerelere Gidilir?

Porto yurtdışı turlarında, bölgenin önemli tarihi yapıları ve kültürel zenginliklerine uygun gezi planları hazırlanmalıdır. Portekiz'in en önemli liman kentlerinden bir tanesi olan Porto'nun gezilecek yerleri aşağıda listelenmiştir:
 • Porto Katedrali: 12. yüzyılda inşa edilen Porto Katedrali, barok tarzı ve gotik tarzı mimarinin etkileşimiyle tasarlanmıştır. Bazı bölümlerde de romanesk tarzda mimari detaylara sahip olan Porto Katedrali, yüzyıllardır kullanılmaya devam etmektedir. Kaleye benzer görünümünün asıl sebebi, katedralin her dönem yenilenmesi ve yeni eklemelerin yapılmasıdır.
 • Livraria Lello e Irmamao: Avrupa'nın en ihtişamlı kütüphanesi olan Porto sahaflar çarşısı, 1906 tarihinde inşa edilmiştir. Sahaflar çarşısının tasarımı, neo-gotik tarzdadır. Sahaflar çarşısının iç dekorasyonunda, oymalı ahşaplar ve kırmızı kadifeler kullanılmıştır. Porto yurtdışı tur paketleri kapsamında şehri ziyaret eden kişiler, iki katlı sahaflar çarşısını ziyaret etmeden dönmemelidir.
 • Ribeira Square: Rio Douro’nun üst kısmında yer alan Ribeira meydanı, eski Porto yapılarının yer aldığı kasaba evlerinin ortasında konumlanmıştır. Oturma yerleriyle donatılan meydan, Porto balayı bölgelerinin de yer aldığı etkileyici bölgelerden bir tanesidir. Meydanın hemen karşısında, Ponte de Dom Luis köprüsü ve Douro nehri yer almaktadır.
 • Ponte de Dom Luis l: 1881 ila 1886 tarihleri arasında inşa edilen iki katlı çelik köprü, portenin simgesi haline gelmiştir. Köprünün ikinci katında metro için ulaşım ağı bulunurken, birinci katında motorlu araçlar için ayrılmış kara yolu bulunmaktadır. Ribeia Meydanının hemen karşısında bulunan Ponte de Dom Luis l köprüsü, Douro nehrinin iki kıyısını birbirine bağlamaktadır.

Porto'nun Tarihi Mekanları

Portekiz'deki en önemli liman kentlerinden biri olan Porto'da, birbirinden farklı tariki yapılar ve mekanlar bulunmaktadır. Porto yurtdışı tur paketlerinin kapsamında olan tarihi bölgelerde, mistik semboller ve Portekiz'in mimari özellikleri oldukça net şekilde yansıtılmıştır. Porto'nun tarihi mekanlarının en başında yer alan bölgeler şunlardır:
 • Igreja De Sao Francisco: 1245 tarihinde inşa edilen yapı, Porto'da inşa edilen ilk manastıra ait yapılardan bir tanesidir. 1280 yılında, Hristiyan cemaatlerin ibadetlerini gerçekleştirebilmesi amacıyla, yanına bir kilise inşa edilmiştir. Romanesk tarzdaki mimari ögelerle inşa edilen yapı, bugün Porto'nun en önemli gotik mimari örneklerinden bir tanesidir.
 • Palacio De Bolsa: Porto borsa sarayı olarak bilinen yapı, 1842 tarihinde inşa edilmiştir. Neoklasik mimari tarzında hazırlanan saray, Porto borsasının kurulmasının ardından Porto Ticaret Birliğinin kullanımına sunulmuştur.
 • Igleja Dos Clerigos: 1732 ila 1749 yılları arasında inşa edilen Igleja Dos Clerigos, elips biçimindeki mimari tasarıma sahiptir. Tamamen Avrupa'nın gotik tarzındaki mimarisine uygun hazırlanan Igleja Dos Clerigos, rokoko tarzı süslemelerle gösterişli hale getirilmiştir.
 • Monastrey Of Serra Do Pilar: 16. Yüzyılda inşa edilen manastır, Dom Luis I Köprüsüne bakan tepenin üzerinde konumlanmaktadır. Grijo keşişlerinin kullandığı manastır, 72 yılda tamamlanmıştır. Oldukça sade bir tasarıma sahip olan manastırın hemen yanında, kendine ait bir adet de kilise bulunmaktadır.

Porto'da Gezilecek Doğal Güzellikler

Genellikle Rönesans dönemi tarihi eserlere ve gotik türdeki mimari eserleriyle tanınan Porto, kısıtlı sayıda doğal güzelliğe sahiptir. Porto balayı bölgelerinin de odak noktası olan doğal güzellikler, Porto'nun meşhur nehri olan Douro etrafında toplanmıştır. Porto'nun doğal güzelliklerinin başında gelen Douro Nehrinin özellikleri aşağıda sıralanmıştır:
 • Douro Nehri: Porto Douro Nehri, Porto'nun simgelerinden bir tanesidir. Altın rengi anlamına gelen Douro Nehri, etrafındaki minik kasaba evleriyle eşsiz manzaraya sahip olmaktadır. Porto balayı otellerinin odak noktası olan Douro Nehrinde, seyahat acentelerinin düzenlediği tekne turlarına katılarak, nehirde gezintiye çıkılabilir. Douro nehri üzerinde, 50 dakikalık, 11 saatlik ya da günlük geziler düzenlenmektedir. İspanya sınırına kadar ilerleyen Douro Nehri, kalmalı teknelerle baştan başa geçilmektedir.

Porto'nun Önemli Etkinlikleri

Porto'da gerçekleştirilen önemli etkinlikler, yıl içinde kente gelen turistlerin sayısını etkilemektedir. Portekizliler, diğer Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi rengarenk ve eğlenceli festivaller düzenlemektedir. Porto tur fiyatlarını da doğrudan etkileyen Porto'nun festivalleri şunlardır:
 • Uluslararası Kukla Festivali: Rengarenk kuklaların sergilendiği eğlenceler, her yıl nisan ayında düzenlenmektedir.
 • Serralves Em Festa: Haziran ayının ilk gününde yapılan festivaller, 40 saat ara verilmeden devam etmektedir. Konserler, eğlence gösterileri ve tiyatro oyunları sahnelenmektedir.
 • Festa De Sao Joao: Aziz John Bayramı olarak bilinen törenler, her yıl 24 haziran tarihinde gerçekleştirilir. Kutlamalarda, insanlar plastik tokmaklarla birbirinin kafasına vurmaktadır.

Porto'daki Yeme-İçme Yerleri

Porto'nun yöresel lezzetlerinin servis edildiği restoranlar, şehrin ziyaretçileri tarafından çok sevilmektedir. Porto'da yemek yenecek yerlerin başında gelen mekanlar aşağıda belirtilmiştir:
 • El Corte Ingles: Alışveriş merkezinde yer alan bu restoran, Porto ve Portekiz geleneksel mutfağını başarıyla hazırlamaktadır.
 • Taverna Do Bebobos: Porto'nun en eski deniz ürünleri restoranlarından bir tanesidir. Deniz mahsulleri ve balık konusunda başarılı olan Taverna Do Bebelos, özellikle ahtapotlu pilavıyla tanınmaktadır.
 • Cao Que Fuma: Porto'nun geleneksel yemeklerinin servis edildiği restoran, şehirdeki en ünlü mekanlardan bir tanesidir. Çok eski bir yapı olduğu için aynı anda çok fazla misafirin ağırlanması mümkün değildir. Önceden rezervasyon yapıldığı takdirde, restoranda yemek yenebilir.

Porto'ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Akdeniz iklimine sahip olan Porto, kış aylarını da ılıman şekilde geçirmektedir. Güney Avrupa şehirlerinden bir tanesi olan Porto, yılın büyük bir bölümünü sıcak havayla geçirmekte ve yağmur görmemektedir. Porto hava durumunun en iyi olduğu dönemler, mayıs ile eylül ayı arasındadır. Bu dönemlerde şehri ziyaret eden kişiler, birçok etkinlik ve festivale katılabilirler. Porto en ucuz yurt dışı tur paketiyle seyahat etmek isteyen kişiler, eylül ayından sonra şehre gidebilirler.