Phuket Yurtdışı Turları

Tur Takvimi

Yurtdışı Turlar

Phuket Gezi Rehberi

Tayland’a bağlı en büyük ada olan Phuket, Hint Okyanusuna bağlı Andaman Denizi üzerinde yer almaktadır. Toplam yüzölçümü 570 kilometrekare olan Phuket, Tayland'a bağlı eyalet olan tek adadır. Yılda 5 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Phuket, dünya genelinde oldukça popüler olan tatil yerlerinden bir tanesidir. Phuket yurtdışı turu kapsamında adaya gelen turistler, adanın eşsiz denizi ve parlak beyaz kumsalında vakit geçirirler. Doğal ortamın bozulmaması ve tropikal iklimin oluşturduğu bitki örtüsü, Phuket balayı bölgelerinin tercih edilme sebepleri arasındadır. İnsanlarının sıcak kanlılığı, turistler için hazırlanan etkinlikler, doğal güzellikler ve bölgeye ait yöresel yemekler, Phuket yurtdışı tur paketlerine olan ilgiyi artırmaktadır.

Phuket'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Phuket adalarına doğrudan uçuş seferleri düzenlenmediği için aktarmalı uçuşlarla adaya ulaşılmaktadır. Türkiye üzerinden uluslararası hava yolu şirketleri kullanılarak, aktarmalı uçuşlarla Phuket adasında gidilmektedir. İstanbul Uluslararası Havalimanı üzerinden, Tayland’ın en büyük havalimanına sahip olan Bangkok’a iniş yapılabilir. Bangkok havalimanına iniş yapıldıktan sonra, havalimanından Phuket'e geçiş yapılabilir. Phuket en ucuz yurt dışı tur paketiyle Bangkok havalimanına iniş yapan kişiler, sahile kadar otobüs ya da taksilerle ulaşım sağlayabilir. Adaya geçiş yapmak için düzenlenen gemi seferleri kullanılmalıdır. Phuket ulaşım olanakları, adaya gidilmesini ve adanın içinin gezilmesini kolaylaştırmaktadır.

Phuket’te Nerelere Gidilir?

Tayland’ın en büyük adası olan ve eyalet statüsüne sahip olan bölgesi Phuket, birçok tapınak, doğal güzellik ve turistik bölgeye ev sahipliği yapmaktadır. Çin kültürü ve Portekiz kültürünün karışımıyla ortaya çıkan mimari yapılar, Phuket'in kendine özgü bir kültüre sahip olmasına yol açmıştır. Phuket balayı bölgelerinin de yer aldığı doğal güzellikler, adanın dikkat çekici olmasının en önemli sebebidir. Phuket’te gezilecek yerler listesine dahil edilmesi gereken bölgeler aşağıda listelenmiştir:
 • Chalong Bay: Phuket tur fiyatları araştırılırken, tur kapsamında Chalong Bay gezilerinin olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Phuket'in eşsiz manzarasının seyredildiği bu bölge, Phuket'in en işlevsel alanı olarak değerlendirilmektedir.
 • Old Phuket: Phuket’te yaşayan yerli halkın yakından tanınmasını sağlayan bölgede, 5 ana cadde ve birçok sokak bulunmaktadır. Tayland’daki nüfus çeşitliliğinin temsili olarak görülen bölgeye, Phuket en ucuz yurtdışı turlarla her yıl milyonlarca turist gitmektedir.
 • Phuket FantaSea: Fillerden ve egzotik bitkilerden meydana gelen, 60 dönümlük devasa tema parkıdır. Fillerle yapılan gösteriler, her gece birbirinden farklı eğlencelerle sonlandırılmaktadır. Adanın en büyük şov merkezi olan Phuket FantaSea, farklı hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Phuket Aquarium: Phuket yurtdışı turlarla adayı ziyaret eden kişiler, deniz altındaki eşsiz dünyaya şahit olmak için akvaryumu gezmelidir. Su altı dalışının da yapıldığı Phuket akvaryumda, Andaman Denizinin ilginç su altı canlıları bulunmaktadır.
 • Phuket Town Weekend Night Market: Naka pazarı olarak adlandırılan bu bölge, yerel halkın satış yaptığı turistik alışveriş yerlerinden bir tanesidir. Süs eşyaları, hatıralık eşyalar ve egzotik ürünlerin satıldığı Pazar, Phuket Town ile yan yana konumlanmıştır.

Phuket'in Tarihi Mekanları

Phuket'in tarihi dokusu, doğal güzellikleri kadar köklü ve çeşitli değildir. Daha çok doğa harikası bölgeleriyle tanınan Phuket, tarihi yapı bakımından sadece buda heykeli ve tapınaklara sahiptir. Phuket'in tarihi merkezleri şunlardır:
 • Wat Chalon Temle: Phuket'te yaşayan kişiler Budist olduğundan, adada önemli tapınaklara yer verilmiştir. 19. Yüzyılın ilk dönemlerinde inşa edilen Wat Chalon Temple tapınağı, toplamda 3 katlı olarak tasarlanmıştır. Hala ibadete açık olan tapınakta, Çin kültürünün etkilerini taşıyan mimari yapıya sahiptir.
 • Big Buddha: Phuket'in sayılı yapılarından bir tanesi olan devasa Buda heykeli, sadece 15 yıllık bir geçmişe sahiptir. Adanın merkezine yerleştirilen Big Buddha heykeli, adada en fazla saygı duyulan yerdir. Heykelin boyutu 45 metre yüksekliğinde olduğundan, adanın her yerinden görülmektedir.

Phuket’te Gezilecek Doğal Güzellikler

Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Phuket, sadece doğal yapısı sebebiyle milyonlarca insanın ziyaretine uğramaktadır. Hint Okyanusuna bağlı olan Andaman denizindeki bir ada olan Phuket, iklim şartları sebebiyle birçok doğa harikası güzelliğe sahiptir. Tek başına bir eyalet olan adada, çok fazla yapı inşa edilmemiş ve adanın doğal güzellikleri korunmuştur. Phuket'in doğal güzellikleri aşağıda detaylıca ele alınmıştır:
 • Karon Viepoint: Phuket adasının kuş bakışı izlenmesini sağlayan tepe, doğudan Andaman Denizine ve sahil bölgesine bakmaktadır.
 • Promthep Cape: Phuket'in en güneyinde yer alan Promthep Cape, gün batımının seyredildiği eşsiz noktalardan bir tanesidir.
 • Maya Bay: Leonardo Di Caprio’nun The Beach isimli filmiyle dünyaya tanıtılan koy, Phuket'in en ihtişamlı doğal ortamlarından bir tanesidir. Koydaki berrak su, etraftaki yeşillikler ve güneş ışıklarının bir araya gelmesiyle, nefes kesen doğal manzara ortaya çıkmıştır. Kanolarla koya ulaşılırken, dalış yapmak isteyen kişilere de özel deneyimler yaşatmaktadır.
 • Ko Tapu (James Bond Adası): James Bond film serilerinin çekim yeri olan Ko Tapu, ulusal park olarak değerlendirilmekte ve koruma altında tutulmaktadır. Andaman Denizinin mavi sularının ortasında bulunan küçük bir kara parçası, eşsiz manzaranın oluşmasına yol açmıştır. Kara parçasına ve bölgeye zarar gelmemesi için alana gemi girişi yasaklanmıştır. Sadece kanolar kullanılarak, bölgeye ulaşılabilir ve isteğe göre dalış yapılabilir.

Phuket'in Önemli Etkinlikleri

Phuket'te düzenlenen iki ayrı festival bulunmaktadır. Phuket yurtdışı tur paketlerinin tarihleri bu festivallere denk getirildiğinde, adada çok coşkulu eğlenceler düzenlendiğine şahitlik edilecektir. Phuket balayı otellerinin erkenden dolmasına sebep olan etkinlikler, Phuket tur fiyatlarını da doğrudan etkilemektedir. Adada büyük bir coşku uyandıran Phuket'in festivalleri, aşağıda sıralanmıştır:
 • Çin Yeni Yılı Kutlamaları: Çin yeni yılı için her yıl şubat ayında eğlence ve etkinlikler düzenlenmektedir.
 • Songkran Su Festivali: Her yıl nisan ayının 13 ve 15. günleri arasında düzenlenen festivaldir.

Phuket'in Yeme-İçme Yerleri

Phuket balayı otellerinde kalan ve adanın her yönünü tanımak isteyen kişiler, adadaki meşhur restoranları ziyaret etmelidir. Tayland mutfağı, Çin mutfağı ve dünya mutfağının etkin şekilde kullanıldığı Phuket restoranlarında, doğrudan Phuket'e ait lezzetlerle de karşılaşılabilir. Phuket'te yemek yenecek yerlerin başında gelen restoranlar şunlardır:
 • Mavi Fil Phuket: Tayland'ın geleneksel mutfağına ait restoranlardan bir tanesidir. Phuket ve Tayland’a özgü yemekler, Phuket balayı otellerinde kalan ziyaretçilerin ilk tercihleri arasındadır.
 • Sizzle Çatı Restoran: Istakoz ve farklı deniz ürünlerinin ustaca hazırlandığı Sizzle Çatı Restoranda, Andaman Denizinin mahsullerinden yapılmış yemekler servis edilmektedir.
 • Odysseus Yunan Mutfağı Organik Restoran: Phuket Kata plajında bulunan restoranda, Yunan mutfağına özgün yiyecekler servis edilmektedir.

Phuket'e Hangi Mevsimde Gidilir?

Tayland'ın meşhur adası olan Phuket, Hint Okyanusu ve Andaman Denizinden gelen muson ikliminin etkisi altındadır. Ekvatora oldukça yapın bir bölgede yer alan Phuket adası, yıl boyu sıcak hava koşullarına sahiptir. Phuket hava durumu yıl genelinde ortalama 32 derece olarak belirlenmişken, en düşük hava sıcaklığı 25 derece olarak ölçülmüştür. Yılın her mevsiminde sıcak hava olmasına karşın, bölgede 3 farklı dönemle karşılaşılmaktadır. Muson iklimine bağlı olan yağışlar, kasım ayından itibaren görülmektedir. Adayı ziyaret etmek isteyen kişiler, serin sezonu beklemeli ve kasım-şubat arasında tatil rezervasyonu yaptırmalıdır. Sıcaklık 25 derece civarında olduğundan, çok bunaltıcı sıcaklıklarla karşılaşılmayacaktır.