Nemrut Dağı Tarihi Mekan

Nemrut Dağı

Nemrut bölgesinin bu kadar popüler olmasının sebebi elbette Nemrut Dağı'dır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan bölge, ziyaret edenlerin ömrü boyunca unutamayacakları görüntülere sahiptir. Bir insandan çok daha büyük olan on metrelik heykeller, yine aynı şekilde dev kitabeler ile Nemrut, insana çok değişik hissiyatlar yaşatan bir bölge. Tarihteki bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bölgenin tepe noktası ise denizden 2150 metre yükseklikte bulunuyor.

Anıt Mezarlar ve Dev Heykeller

Gizemi halen tam olarak çözülemeyen dev heykellerin bulunduğu bölgenin bu kadar çok turist çekmesi, başka çok az yerde eş değerini görebileceğiniz manzarasıdır. Sadece günün doğmasını veya batmasını izlemek için bile bölgeye gitmenizi tavsiye ediyorum. Her gün binlerce yerli ve yabancı turist, özellikle sıcak aylarda nemrut dağının tepesindeki bu eşsiz manzarayı izlemek için bölgeye akın etmektedir.

Nemrut Dağı Tarihi

Nemrut dağının tepesindeki dev heykeller ve kitabeler aslında orada geçmişte yaşamış bir medeniyetin kalıntılarıdır. Araştırmalar sonucunda heykelleri yaptıran hükümdarın Kommagene Kralı 1. Antiochos olduğu anlaşılmıştır. Dağın tepesinde bulunan kitabe kurulmuş olan medeniyet ve medeniyetin kanunları hakkında bilgiler içermektedir, Nemrut Dağının sırrı kısmi de olsa bu şekilde çözülmüştür. Dev heykellerin yanı sıra çevrede yapılan arkeolojik çalışmalar ile medeniyetin geniş bir alana yayıldığı buluntulardan anlaşılmaktadır. Döneminin en medeni ülkesi olduğu düşünülen Kommagene krallığının bölgedeki kalıntıları tarihçiler için adeta bir hazine niteliğindedir.

Nemrut Bölgesinde Neler Yapılır?

Dağ Kahta sınırları içerisindedir ve Kahta gölü yakınındaki enfes balıkların tadına bakabilirsiniz. Karnınızı doyurduktan sonra bölgedeki hediyelik eşya satan mağazalardan sevdiklerinize nemrut heykelleri ve bibloları satın alabilirsiniz. Dağın yapısı itibariyle kışın soğuk yazın ise serin olan bölgenin doğası ve manzarası ile başbaşa kalarak harika bir gün geçireceğinizin garantisini veriyoruz.