Kayaköy Tarihi Mekan

Kayaköy

Fethiye'nin masalsı köylerinden bir tanesi olan Kayaköy'ü birkaç satırda anlatabilmek çok zor. Bir Rum köyü olan Kayaköy, 11. yüzyılda Likya Uygarlığı tarafından kurulmuş. Adından da anlaşılacağı gibi köy kayalar oyularak yapılan evler ile dolu. Bugünlerde adı her ne kadar köy olarak geçiyor ise de geçmiş medeniyetlerde bölge daima dev bir şehir olarak kullanılmış. Bölgenin en yoğun nüfusunun yaşadığı bir kent olan Kayaköy daha sonra 20. yüzyıl ile beraber insanların bölgeyi terk etmesi ve düz alanlara yayılması sonucunda bir köy haline gelmiş.

Özellikle kurtuluş savaşı sonrasında bölgedeki Rumların köyden atılıp Türklerin yerleşmesi ve Türklerin köyü sevmeyip onların da köyü terk etmesi sonucu eski zamanların işlek şehri, tabiri caiz ise bir hayalet kente dönüşmüştür.

Kayaköy Gezisi

Yıllar boyu adeta bölgede in cin top oynamış, bu muhteşem köy kaderine terk edilmiştir. Savaşların bitmesi ve modern çağın başlaması ile beraber insanların tarihi bölgelere ilgisi artımış, Kayaköy de tam bu zamanlarda tekrar ilgi görmeye başlamıştır. Gizemli bir tarihe ev sahipliği yapan bu harabeler birikintisi köy ziyaretçilerine çok mistik bir ortam sunuyor. Köy aslında kocaman bir müze haline dönüşmüş ve ziyaretçilerinin 1 günde tamamını göremeyeceği binlerce konutu da üzerinde taşıyor.

Bu konutlar içerisinde esnaf dükkanları, kiliseler, sanat atölyeleri ve çok daha fazlası var. Fethiye'ye tatil içen giden ve tarih meraklısı okurlarımız için bir hazine niteliğinde olduğunu söyleyebilirim, mutlaka uğrayın. Köy içerisini deve ve atlar ile gezmek gibi de inanılmaz bir fırsat var.

Kayaköy Ulaşım

Kayaköy dolmuşları Fethiye merkezden kalkmaktadır. Sadece 30 dakikalık konforlu bir yolculuk sonrasında Kayaköy'e ulaşabilirsiniz, aynı şekilde köy merkezinden ilçeye de çok sık aralıklarla ulaşım sağlanmaktadır.