Karain Mağarası Gezilecek Yer

Karain Mağarası

Antalya'da bulunan Karain Mağarası, ülkemizin en büyük doğal mağaraları arasında yer almaktadır. Antalya ? Burdur Karayolu üzerinde bulunan mağara, yağca köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Şehir merkezine ise 35 dakikalık kara yolculuğu uzaklıkta. Karain Mağarası ilk olarak 1946 yılında keşfedildi ve uzman arkeologlar halen bölgede kazı çalışmalarını yürütmekteler. İnsan yaşamının başladığı andan itibaren kullanıldığı tahmin edilen Karain Mağarası, içinde insan yaşamış en büyük mağaradır. Arkeologların yaptığı kazı çalışmalarında çıkarılan eser, kalıntı ve dönem insanlarının kullandığı eşyalar şehri merkezindeki büyük Antalya Müzesi'nde veya Karain Müzesi'nde sergilenmektedir. Buradan çıkan kalıntılar, tarih öncesi eserler olarak nitelendiriliyor.

Karain Mağarası Gezisi

Anadolu topraklarının en eski yerleşim alanlarından birisi olan Karain Mağarası, Paleolitik, Neololitik, Kalkolitik ve Tunç dönemlerindeki insanlar tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı. Mağara duvarlarında bulunan kitabe ve nişler ise arkeoloji bilimi adına bize çok değerli bir çalışma alanı sunuyor. Denizden yüksekliği 400 metre olan Karain Mağarası, insanlık tarihi açısından çok önemli bulguları da içerisinde barındırıyor. Özellikle tarih öncesi dönemdeki göç yollarının çizilmesi adına büyük bir rol üstlendiğini söyleyelim. Anadolu topraklarında yapılmış ilk sanat ürünleri, eşyaların yanı sıra o dönemde yaşamış ve evcilleştirilmeye çalışılmış hayvanlardan da kalıntılar yine Karain Mağarası ve çevresinde bulunuyor. Aletlerin birçoğu da yine bu hayvanların kemiklerinden yapılmışlar.

Karain Mağarası Ulaşım

Mağaraya kendi aracınız ile ulaşmak için Burdur yolunu takip ederken, Yağca Köyü'ne sapmanız gerekiyor. Toplu taşıma kullanarak gitmek isteyen değerli okurlarımız ise yine aynı yol üzerindeki yerel dolmuşlara binebilirler. Deniz seviyesinden yüksek olduğu için Köy'e geldikten sonra Karain Mağarasına biraz tırmanmanız gerekecek. Giriş ücreti 5 lira olan Karain Mağarasında müze kart geçiyor.