Karacahisar Kalesi Tarihi Mekan

Karacahisar Kalesi

Tarihi ile çok ayrı bir yeri olan Karacahisar Kalesi, Osmanlı'nın ilk fetih ettiği kale olarak bilinir. Bu fetihlerden sonra durmayan Osmanlı beyliği, tüm Dünya'ya hükmeden ve tarihe adını altınlar ile yazdıran bir İmparatorluğa dönüşmüştür. Mimari özellikleri sebebiyle Kale Kent olarak da bilinen Karacahisar Kalesi, geçmişteki bir çok büyük devletin de hakimiyetine girmiştir. Eskişehir'in güney bölgesinde bulunan Karacahisar Kalesi, 200 metreye 300 metre surlar ile kaplı bir alanı ifade etmektedir.

Kale içerisinde halen çok detaylı çalışmalar yapılmamasına rağmen yönetildiği imparatorluk ve devletlere ait eserler barındıran Karacahisar Kalesi, her dönemde savunma hatları adına çok önemli bir yapı olarak görülmüştür. Bizans döneminde dahi yerleşim bölgesi olarak kullanlıan kale özellikle geç Bizans dönemine ait bir çok bilgiyi de araştırmacılara sunmuştur. Son dönemde Türk dizileri sebebiyle popüler olan Karacahisar Kalesi, bugün özellikle yerli turist akınına uğramaktadır.

Karacahisar Kalesi Tarihi

Osman Gazi'nin Karacahisar Kalesi'ni alması ile beraber bölgedeki gücü çok artmıştır. Osman beyliğinin gücünün artması sebebiyle kale önüne birlik yığan tefkurlular, Osman Bey tarafından yapılan kuşatmaya dayanamayarak 1288 yılında kaleyi kaybetmişlerdir. Osman Gazi ise Karacahisar Kalesi'nin alınmasından sonra Eskişehir'e taşınmış ve hutbe okutup kendi adına para bastırmıştır. Dev bir imparatorluğun kuruluşunun ilk aşamaları olması açısından Karacahisar Kalesi tarihçiler ve her Türk vatandaşı için çok önemli bir bölgedir.

Karacahisar Kalesi Ulaşım

Eskişehir'in merkez ilçelerinden olan Odunpazarı'nda yer alan Karacahisar Kalesini, şehre gittiğiniz görmeden geçmeyin. Tarihimiz açısından çok önemli olan bu kaleye ulaşım ise dolmuşlar ile sağlanabilmektedir. Otogara indiğinizde veya şehir merkezinde Karacahisar Kalesi yazan dolmuşlara binerek 10-15 dakikalık bir yolculuk sonrasında kaleye ulaşabilirsiniz. Bölgede konaklamak isteyen okurlarımız ise şehir merkezindeki yüzlerce konaklama tesisi ile bu ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilirler.