İshak Paşa Sarayı Gezilecek Yer

İshak Paşa Sarayı

Adı her ne kadar saray olarak geçse de bugün sizlere İshak Paşa Sarayı olarak bilinen bu dev külliyeyi tanıtacağız. Medeniyetler merkezi Doğubeyazıt İlçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı, araç ile ilçe merkezine sadece 10 dakikalık bir uzaklıktadır. Dağın yamacındaki bir tepe üzerinde bulunan İshak Paşa Sarayı, meşhur Lale Devri'nde kurulmuştur. Saray, Topkapı Sarayı'ndan sonra imparatorluğun son demlerinde yapılmış olması sebebiyle önemli bir yerdedir. Saray mimarisi, Osmanlı'nın 18. yüzyıl mimarisini anlamamız açısından da bulunmaz bir nimettir. Çünkü İshak Paşa Sarayı o dönemin tüm mimari özelliklerini belirgin bir şekilde üzerinde taşımaktadır. Özellikle sanat tarihçileri ve arkeoloji meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken saraylar arasında olduğunu düşünüyoruz.

İshak Paşa Sarayı Gezisi

Tam kesin olmamakla birlikte 1784 yılında yapılmış olması yüksek ihtimal olan İshak Paşa Sarayı, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini üzerinde taşır. Bölgedeki binanın temeli ise Saray yapılmadan yaklaşık 1 asır önce atılmıştır. Sarayın ana malzemesi ise kesme taş olduğu için olası depremlere karşı çok dayanıklıdır. İshak Paşa Sarayı içerisindeki kabartma ve süslemeler çok ilgi çekici olup, Anadolu Selçuklu İmparatorluğunun sanatsal özelliklerini taşır.

İshak Paşa Sarayı Ulaşım

İshak Paşa Sarayı müzesine giriş ücreti 5 lira olarak belirlenmiş olup müze kart sahiplerine ücretsiz giriş imkanı sağlanmaktadır. Bölgenin iklimi ve şartlarından dolayı kışın diğer müzelere göre erken kapanan İshak Paşa Sarayı, saat 15:45'de kapılarını ziyaretçilere kapamaktadır. Yazın ise bu saat yine mevsimsel şartlara göre 19:00 veya 18:00 olarak belirlenmiştir. Doğubeyazıt ilçesi merkez otogarından veya ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ya da otobüsler ile 20 dakika içerisinde İshak Paşa Sarayı Külliyesine ulaşım sağlamanız mümkündür.