Cumalıkızık Gezilecek Yer

Cumalıkızık

Bir köy olmasına rağmen çok popüler olan Cumalıkızık köyü doğal güzellikleri ile meşhur olan Bursa ilimize bağlıdır. Uludağ'ın eteklerinde bulunan ve ziyaretçilerine adeta görsel şölen yaşatan Cumalıkızık köyü adeta bir gökkuşağı gibi rengarenk. Osmanlı döneminde bir yerleşim merkezi olan köyde, bu sayede derin bir Osmanlı mimarisini koklamak mümkün. 7 asırlık bir tarihi olan köyün rakımı ve Uludağ'ın da etkisi sebebiyle çok temiz bir havası vardır. Özellikle doğa ile iç içe bir haftasonu geçirmek istiyorsanız, binlerce İstanbullunun yaptığı gibi siz de en kısa zamanda Cumalıkızık köyünü ziyaret etmelisiniz.

Cumalıkızık'ta Neler Yapılır?

Özellikle bahar ve yaz aylarında yerli turistlerin akınına uğrayan köye ilk geldiğinizde muhteşem bir kahvaltı yapmanızı öneriyorum. Tamamen organik ve bölgenin yöresel lezzetleri ile oluşturulmuş bu kahvaltılar ile enerjiniz direkt olarak tavan yapacak, köyü gezerken hiç acıkmayacaksınız. Cumalıkızık köyünde çok fazla sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar bulunuyor. Bu sayede sevdiklerinize hediye almak konusunda hiç sorun yaşamayacaksınız, fiyatlar da çok uygun.

Cumalıkızık'taki Osmanlı mimarisine sahip evleri gezmek bile başlı başına bir tarihi tatil imkanı sunuyor diyebiliriz. Geçmişte yaşayan insanların hayatına dahil olarak yapacağınız yolculuk tüm gününüzü dahi alabilir zira tüm evlerin mimarisi çok etkileyici ve incelenmeye değer.

Bunun yanında köydeki Etnoğrafya Müzesi ile geçmiş yıllarda bu köylerde insanlar hangi eşyaları kullanmışlar ve nasıl imkanlarda yaşamışlar buna çok yakından şahit olabilirsiniz. Gününüzün önemli bir kızmını bu eşsiz müzeye ayırmanızı tavsiye ediyorum. Cumalıkızık doğal yapısı ile size hem harika bir gezi hem de doğal yürüyüş yaparak ciğerlerinizi adeta yenileme fırsatı sunan çok şirin bir köy.