Cenevre Yurtdışı Turları

Tur Takvimi

Yurtdışı Turlar

Cenevre Gezi Rehberi

İsviçre’nin en önemli ve en büyük ikinci şehri olan Cenevre, dünyanın en bankacılık ve teknoloji merkezlerinden bir tanesidir. Kültürel etkinlikleri, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ilgileri üstüne çeken şehirde, turizm faaliyetleri oldukça fazladır. Yurtdışı turuyla İsviçre’ye gitmeyi tercih eden kişiler, ülkenin en önemli ikinci şehri olan Cenevre’yi de ziyaret etmelidir. Şehirdeki birbirinden farklı etkinliklerin yanında, Fransa sınırında bulunan Alplerin doğal güzelliği, giden herkesi büyülemektedir. Fransa’yla sınır komşusu olan Cenevre, İsviçre’nin en batısında yer almaktadır. Cenevre kentinin kuruluş tarihi, Milattan Önce 120 yıllarına dayanmaktadır. Romalılar tarafından inşa edilen Cenevre kenti, İsviçre’nin en kalabalık ikinci şehridir. Yazım ve konuşma dili için belirlenen resmi dil Fransızcadır. Cenevre, 4 bin yıllık köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle, balayı otellerinin vazgeçilmezi olan bölgelerden bir tanesidir.

Cenevre’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'da bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni İstanbul Havalimanı üzerinden, Cenevre'ye tek tarifeli ulaşım söz konusudur. Türkiye'nin farklı böğlerinden aktarmalı seyahat yapılırken, İstanbul üzerinden aktarmalı ya da aktarmasız seyahatler söz konusudur. Tur fiyatlarını doğrudan etkileyen uçuş seçenekleri arasından en uygun tarife belirlenmeli ve yurtdışı turu hazırlanmalıdır. Türkiye üzerinden doğrudan Cenevre havalimanına düzenlenen seyahat paketlerinde, oteller tarafından araç servisi sunulacaktır. Cenevre Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 5 km mesafededir. Şehir merkeziyle Cenevre Havalimanı arasında, 5 km uzunluğunda yürüyüş merkezi bulunmaktadır. Sadece yürüyüş yolu kullanılarak, Cenevre şehir merkezine ulaşım söz konusudur. Cenevre Havalimanının çıkışında konumlanan otobüs duraklarından, 10 numaralı otobüse binilmesiyle birlikte, doğrudan Cenevre şehir merkezine ulaşım sağlanacaktır. Cenevre’nin ulaşım olanakları arasında yer alan, tramvay, otobüs, taksi, tren kiralık araç seçeneklerinden herhangi birisiyle, şehir içinde kolaylıkla seyahat edilmektedir.

Cenevre’de Nerelere Gidilir?

Cenevre'de gidilmesi gereken, birbirinden farklı doğal güzellik ve tarihi mekân yer almaktadır. Yurtdışı tur paketleriyle İsviçre'ye gelen kişiler, Cenevre’nin eşsiz güzelliklerine yakından tanıklık etmelidir. İsviçre’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Cenevre’de gezilecek yerlerin en önemlileri, aşağıdaki listede yer almaktadır:
 • Neuve Meydanı: Tarihi geçmişi ve tasarımıyla, ziyaret eden herkesin ilgisini çeken bölgelerden bir tanesidir. 1787 ila 1875 yılları arasında hayatını devam ettiren General Henri Dufour için dikilmiş heykel, meydanın tam ortasında yer almaktadır. Cenevre Neuve Meydanına yakından tanıklık etmek için en ucuz yurt dışı tur paketleri araştırılmalıdır. Balayı otellerinin de yer aldığı Neuve Meydanın, şehrin en önemli balayı bölgelerinden bir tanesi sayılmaktadır.
 • Kırık Sandalye Anıtı: 1997 tarihinde, Kara Mayını Kurbanlarının anısına yapılmış olan kırık sandalye anıtı, 5.5 tonluk ağırlığa sahiptir. Cenevre'nin Nations meydanında yer alan eser, yurtdışı turuyla Cenevre’ye giden herkesin görmesi gerekenler listesi arasındadır.
 • Uluslararası Kızıl Haç Müzesi: Kızıl haçın ortaya çıkması ve Hristiyanlık savaşlarındaki etkisini ele alan belgeler ve fotoğraflar, Uluslararası Kızıl Haç Müzesinde sergilenmektedir.
 • Rue De Rhone: Cenevre'nin alışveriş cenneti olarak adlandırılan bölgede, Cenevre’nin en hareketli manzaraları oluşmaktadır. Uzun bir cadde boyunca, İsviçre ve dünyanın en önemli moda markalarına ait mağazalar sıralanmıştır. Rue de Rhone meydanında, ilgi çekici konserler ve etkinlikler de düzenlenmektedir.
 • Jet D’eau Fıskiyesi: Cenevre Gölünde yer alan Jet D’eau fıskiyesi, saatte 200 km hızla, 500 litre suyu 240 metre yüksekliğe püskürtmekte ve Cenevre gölünde eşsiz bir manzara oluşturmaktadır.

Cenevre’nin Tarihi Mekanları

Cenevre'nin tarihi dokusu ele alındığında, Milattan Önceki dönemlere dayanan eşsiz bir tarihle karşı karşıya kalınmaktadır. Birbirinden farklı amaçlarla inşa edilmiş tarihi yapılar, Cenevre'nin en önemli sembolleri haline gelmiştir. Yurt dışı tur paketleriyle Cenevre'ye gelen herkes, Cenevre'nin tarihi merkezlerini ziyaret etmelidir:
 • Reform Anıtı: John Calvin’in 400. yaşı sebebiyle, 1909 yılında inşa edilmiştir. Eski Cenevre'nin duvarlarına yerleştirilen 4 farklı heykelden meydana gelen reform anıtı, Cenevre Üniversitesinin bahçesinde sergilenmeye devam etmektedir.
 • Reform Müzesi: 16, yüzyıla kadar geçmişe sahip olan Reform Müzesinde, Avrupa’yı derinden etkileyen reform girişimlerine dair sergilere yer verilmektedir. Reform hareketlerinin başlatıldığı bölgeye inşa edilen müzeyi daha yakından görmek isteyen kişiler, en ucuz yurt dışı tur fırsatlarını takip ederek, Cenevre'ye gelmelidir.
 • Ariana Müzesi: Barok tarzdaki mimariye sahip olan Ariana Müzesi, 45 hektarlık dev bir arazi üzerine inşa edilmiş Ariana Parkının içinde yer almaktadır.
 • 1877 tarihinde inşa edilmiş yapıda, dünyanın en önemli sanat eserleri sergilenmektedir. Toplamda 2 bin parçalık sanat eseri sergisine sahip olan Ariana Müzesinde, dünyanın en önemli çömlekleri, seramikleri, cam eşyaları ve çömlekler bulunmaktadır.

Cenevre'de Gezilecek Doğal Güzellikler

Cenevre'nin doğal güzellikleri ele alındığında, Alp dağları başta olmak üzere birçok etkileyici manzarayla karşılaşılmaktadır. Cenevre balayı bölgelerinin büyük bir kısmı, doğal güzelliklerin yer aldığı mekanlara inşa edilmiştir. Cenevre'ye giden herkesin mutlaka görmesi gereken doğal güzellikler, aşağıda yer almaktadır:
 • Cenevre Gölü: İsviçre ve Fransa sınırları arasında yer alan Cenevre Gölü, alp Dağlarının hemen ön kısmındadır. Toplamda 851 km2 yüzölçümüne sahip olan göl, parıltılı turkuaz rengiyle bilinmektedir. Yeşil ve mavinin göz kamaştırıcı buluşması, Alp Dağlarının manzarasıyla da ha etkili hale gelmektedir.
 • Neuve: Suların altında kaybolmaya yüz tutmuş tarihi bir mekan olan Neuve, Cenevre'nin en mühim kültür sanat merkezlerinden bir tanesidir. Müzik konservatuarı ve Rath Müzesinin yer aldığı Neuve, suların altında kalan yapıyla daha da önem kazanmaktadır.
 • Alp Dağları: İsviçre'nin en önemli simgesi olan Alp Dağları, Cenevre Gölünün hemen arka kısmında konumlanmıştır. Cenevre gölünü ziyarete giden herkes, mutlaka Alp dağlarının eşsiz manzarasına tanıklık etmelidir. Yurt dışı tur paketleriyle İsviçre'ye gelen kişilerin ilk durağı, Alp dağları olmalıdır.
 • Leman Gölü: Cenevre'de yer alan Leman gölü, Avrupa’daki en büyük Tatlısu gölü olarak bilinmektedir. Cenevre ve Fransa sınırında bulunan Leman Gölü, aynı zamanda Alp Dağlarıyla komşuluk etmektedir.

Cenevre’nin Önemli Etkinlikleri

Cenevre'nin festivalleri, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Cenevre'de düzenlenen en önemli festivaller ve bu festivallerin düzenlenme tarihleri aşağıda belirtilmiştir:
 • Antigel Festivali: Her yıl şubat ayında düzenlenmektedir.
 • Cenevre Otomobil Fuarı: Her yıl mart ayında düzenlenen bir etkinliktir.
 • Uluslararası Buluşlar Sergisi: Her takvim yılında tekrarlanan etkinlik, mart ayında düzenlenmektedir.
 • Elektron Festivali: Her yıl mart ayında düzenlenmektedir.
 • Cenevre Maratonu: Mayıs ayında düzenlenen bir festivaldir.
 • Cenevre Şarap Kuruluş Günü: Şarap kuruluşunun günü, her yıl mayıs ayında kutlanmaktadır.

Cenevre’nin Yeme-İçme Yerleri

Cenevre'de yemek yenecek mekanlar arasında en fazla rağbet gören restoranlar şunlardır:
 • Patara Thai Fine And Fun Dining: Klasik Cenevre mutfağının hazırlandığı, kaliteli restoranlardan bir tanesidir. Yurt dışı tur paketleriyle Cenevre'ye gelen herkes, bu restoranı ziyaret etmelidir.
 • Suoul Korean BBQ: Restoranda sunulan barbekü menüler, müşteriler tarafından hazırlanmaktadır. Etin lezzeti ve marinesiyle meşhur olan restoran, Cenevre'nin en çok tercih edilen mekanlarından bir tanesidir.

Cenevre’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Cenevre'nin hava durumu, genelde ılıman iklimin etkisi altında kalmaktadır. Kışlarını dondurucu soğuklara bırakan Cenevre'de, kış gecelerinde göller buz tutmaktadır. Sonbaharda sürekli yağmur alan şehrin en güzel dönemi, mayıs ila eylül ayları arasındadır. Şehrin ziyaret edildiği mevsimler, tur fiyatlarını doğrudan etkileyecektir.