Birgi Köyü Gezilecek Yer

Birgi Köyü

Ödemiş ilçesine bağlı olan Birgi Köyü, İzmir merkeze 2 saatlik araç yolculuğu uzaklığındadır. Nüfusu çok küçük olan Birgi Köyü'nde sadece 3.000 kişi yaşamaktadır. Nüfusu ve kendi küçük olsa da, tarihi önem açısından çok büyük bir bölgedir. Yemyeşil görüntüsü ile insanı kendisine hayran bırakan bir doğaya sahip Birgi Köyü, tam 4.000 yıllık bir tarihi üzerinde taşıyor. Neredeyse Anadolu'da hüküm sürmüş tüm medeniyetler tarafından önemli bir bölge olarak görülen Birgi Köyü'nde, tüm bu medeniyetlerin izlerine rastlamak mümkün.

Ödemiş Birgi Köyü

Büyükşehirler kanunu ile artık mahalle olan Birgi Köyü, binlerce yıllık çınarları ve dev ceviz ağaçları ile size hoşgeldin diyecekler. Köyün neredeyse her tarafı yeşil ve ortasından tertemiz bir suya sahip dere geçiyor. Köy'de zaten adı Sarıyar olan bu derenin iki tarafına kurulmuş bir yerleşim alanından ibaret. Tarihi değeri çok büyük olan Birgi Köyü, her açıdan insana güzel bir gün geçirtiyor.

Birgi Köyü Tarihi

Romalılar, Frigler, Bizanslılar, Osmanlı İmparatorluğu gibi dev medeniyetlerde önem verilmiş bir bölge olan Birgi Köyü asıl lale devrini ise 1308 yılında burayı başkenti yapan Aydınoğulları Beyliği zamanında yaşamıştır. Tam 36 şehre sahip bir beyliğin başketi olması, Birgi Köyünü bir anda kalkındırmış ve bir merkez haline getirmiştir. Tüm Ege denizini kontrol eden bu beyliğin merkezinin Birgi Köyü olması, bölgenin eski dönemler için ne kadar önemli ve stratejik olduğunu da ortaya koymaktadır.