Belize Yurtdışı Turları

Tur Takvimi

Yurtdışı Turlar

Belize Gezi Rehberi

Küçük bir ülke olan Belize, Orta Amerika’da yer almaktadır. Fiziki yapı olarak iki ayrılan bu ülkenin kuzeyinde ovalık bölge, güneyinde ise dağlık ve ormanlarla kaplı bölge vardır. Ülkenin kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karaib denizi yer alır. Ülkede nüfusun çoğunluğunu Afrika asıllı siyahiler oluşturmaktadır.

Belize’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Orta Amerika’da bulunan Belize’ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Belize’ye ulaşım olanakları uçak vasıtası ile sınırlıdır. Önce Houston’a ya da New York’a gidip oradan aktarma yapılması gerekmektedir. Bu seçeneklerle Belize’ye vardıktan sonra turistler için araç kiralamak ve araçla şehri gezme olanağı bulunur.

Belize’de Nerelere Gidilir?

Kuzey bölgesinde Meksika, doğuda Karaib denizi, batı ve güney bölümünde ise Guatemala ile komşu olan bu küçük ülke, Orta Amerika’nın en küçük ikinci ülkesidir. Genellikle ülke turistlerini Nisan ve Aralık ayında ağırlamaktadır. Göz kamaştıran doğal güzellikleri ve Mayalara kadar uzanan köklü tarihi ile ilgi odağı olan Belize, Amerika’nın popüler turizm destinasyonları arasında yer alır. Eşsiz güzellikleri ile uğrak balayı bölgeleri arasında bulunan Belize, turistlerine sunduğu balayı otelleri konforu sayesinde yeni evli çiftler için yurtdışı tur tercihleri arasında yer alır. Yurtdışı tur paketleri takip edilmeli ve bu turlar vasıtası ile Belize’nin gezilecek yerleri mutlaka ziyaret edilmelidir. Belize’de görülmesi gereken yerler şunlardır:
 • Belize Barrier Reef: Yaklaşık olarak 124 metre derinliğe sahip olan Belize Barrier Reef, Kuzey Yarımküre’deki en büyük resif sistemidir. Bu resif sistemi adeta bir doğa harikası olmaktadır. 1996 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Berrak suları ve büyüleyici su altı manzaraları ile ilgi odağı olan resif, 500’ü aşkın balık türü ve 100’e yakın mercan çeşidine ev sahipliği yapıyor.
 • Belize Müzesi: Müze binası 1854 – 1857 yılları içerisinde inşa edilip 2002 yılında ziyarete açılmıştır. 1993 yılına kadar hapishane olarak hizmet veren bu bina şimdilerde sanat ve tarih müzesidir.
 • Guanacaste Ulusal Park: Ülkenin başkenti Belmopan’da bulunan bu park kalabalık şehir gürültülerinden uzak kalmak isteyen turistlerin ilgi odağı olmaktadır.
 • Hol Chan Marine Reserve: San Pedro Adası’nda yer alan bu denizde çok sayıda köpekbalığı ve balık çeşidi yaşamaktadır. Şnorkel ve tüplü dalış yapmak isteyen gezginler için gayet elverişlidir.
 • Altun Ha: Milattan sonra 250 – 900 yılları arasında Maya halkının inşa ettiği şehir Belize City’e 31 kilometre kadar uzaktadır. Günümüzde ise tarihi bir kent olarak turistlerini ağırlamaktadır.

Belize’nin Tarihi Mekânları

Özellikle yaz turizminin uğrak noktası haline gelen Belize, muhteşem plajları, eşsiz doğa manzaralı balayı bölgeleri ve yeni evlenen çiftler için hizmette olan balayı otelleri ile yurtdışı tur gözdeleri arasında gelmektedir. Coğrafi zenginlikleri ile öne çıkan Belize’nin tarihi merkezleri de turistlerin ziyaret ettiği yerlerdir. Bu tarihi merkezler şunlardır:
 • Xunantunich: Ülkenin Cayo District merkezinde bulunan Antik Maya arkeoloji sitesidir. Maya dilinde Taş Kadın anlamına gelen Xunantunich tarihi alanına merdivenler ile çıkılmaktadır. Oyma mezarları ve birçok eski yapıları ile ziyarete açıktır.
 • Belize Müzesi: Belize City kentinde yer alan sanat ve tarih müzesidir. 2002’e de müze olarak kullanılan bu yer öncesinde hapishane olarak kullanılmıştır. Müzede Maya tarihine ait eserler sergilenir.
 • Lamanai: Orange Walk District kentinin kuzeyinde olan ve Maya Uygarlığı’na ait olan değerli bir arkeolojik site alanıdır. Yaklaşık olarak 3000 yıllık bir tarihe sahiptir. Bölgede Maske Tapınağı, Yüksek Tapınak ve Jaguar Tapınağı oldukça ilgi görmektedir.
 • Altun Ha: Milattan sonra 250 – 900 yılları arasında Maya halkının inşa ettiği bir şehirdir. Günümüzde ise tarihi bir kent olarak turistlerini ağırlamaktadır.
 • Kristal Mezar Mağarası: Mağara içinde iskeletler, seramik ve çömlek gibi birçok tarihi kalıntı sergilenmektedir.

Belize’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Belize eşsiz manzaraları ve coğrafi zenginlikleri ile yaz turizminin dinamik yaşandığı bir şehir olarak bilinir. Şehir biraz pahalı olduğundan bütçeye uygun tur fiyatları ya da en ucuz yurtdışı tur seçenekleri değerlendirilerek şehri ziyaret etmek daha makuldür. Belize’nin doğal güzellikleri şunlardır:
 • Büyük Mavi Çukur: Belize suları içerisinde yer alan dünyaca ünlü bir çukurdur. 300 metre genişliğe sahip olan bu doğa harikası mavi çukur 124 metre derinliğindedir.
 • Ambergris Caye: Karaib Denizi kuzeydoğusunda yer alan bir adadır. Uzunluğu 40 genişliği de 1,6 kilometre olan bu ada Corozal bölgesinin bir parçasıdır. Mükemmel doğası, denizi ve kumsalıyla mutlaka ziyareti hak etmektedir.
 • Belize Barrier Reef: Yaklaşık olarak 124 metre derinliğe sahip olan Belize Barrier Reef, Kuzey Yarımküre’deki en büyük resif sistemidir. Bu resif sistemi göz dolduracak doğal bir büyüleyiciliğe sahiptir.
 • Hol Chan Marine Reserve: San Pedro Adası’nda yer alan bu doğal güzellik çok sayıda köpek balığı ve balık çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Caye Caulker: Hızlı deniz taksileri ile ulaşım sağlanan mükemmel bir kireçtaşı mercan adasıdır. Restoranları, otel ve dükkânları bunun yanında sayısız sualtı mağaraları ve plajları ile turist toplamaya devam etmektedir.

Belize’nin Önemli Etkinlikleri

Canlı ve dinamik bir enerjisi olan Belize’nin önemli festivalleri şu şekildedir:
 • Fiekstade Carnaval: Her sene şubat ayında kutlanan bu karnaval rengi görüntüleriyle tüm dünyadan ilgi görmektedir.
 • Baron BlissGünü: Mart ayında kutlanır.
 • BenqueViejo Del Carmen Fiesta: Temmuz ortasında kutlanan bu festival en önemli Belize festivallerindendir.
 • Aziz George Günü: 10 Eylül’de kutlanan bu özel gün her sene rutin şekilde ülkece kutlanır.
 • Deer Dans Festivali: Ağustos ayında kutlanır.

Belize Yeme – İçme Yerleri

Belize’de yemek yenecek mekânlar şunlardır:
 • Celebrity Restaurant & Bar: Belize City konumunda yer alan mekân harika kokteylleri ve rahat sunumu ile turist kişiler için önerilmektedir.
 • The Stone Grill Restaurant Belize: Izgara sunumu ile damakları şenlendiren bu yer bar olarak da hizmet vermektedir. Ayrıca karaoke eğlenceleri ile de güzel vakit geçirmek için ideal bir yerdir.
 • Midtown Restaurant & Bar: Belize City içerisinde olan bu mekânda lezzetli tatlar ve başarılı kokteyller vardır. Şık ve nezih olan bu yerde yemek yiyebilir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Anna’s Lunch Box: Belize’ye ailesiyle beraber gitmiş çiftlerin çocukları için gayet ideal bir yemek yeme adresidir.
 • Pandora Cafe: Ücretin yalnızca nakitle ödendiği bu mekâna günlük kıyafetlerle gidilip yemek yenilebilir.

Belize’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Sahip olduğu tropikal iklim olan Belize’nin hava durumu yaklaşık olarak 29 derece de seyretmektedir. Deniz meltemleri ve yağmur ormanları Belize’nin bu sıcak atmosferini biraz kırdığından tatil için ideal ülkeler arasında yer alır. Belize’ye gitmek için en uygun dönem Aralık ve Nisan ayları arasındadır. Tropikal ve sıcak havasıyla balayı gölgeleri tercihleri arasında yer alan Belize, balayı otelleri ile de dünyanın her bir yanından evli çiftleri ağırlamaya devam etmektedir. Ülke şartları, konaklama ve yemek biraz pahalı olmaktadır. Bu sebepten en ucuz yurtdışı tur ve bütçeye uygun tur fiyatları takip edilebilir, bu anlamda makul yurtdışı tur paketleri seçilerek şehre gidilmesi daha ucuza denk gelecektir.