hero image

Belgrad TURLARI

14 tane tur listeleniyor.

Belgrad Turu Ve Belgrad Tur Fiyatları 2024

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. Tuna ve Sava nehirlerinin kesişme noktası üzerinde bulunan şehir, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Belgrad, deniz seviyesinin 116,53 metre yukarısında bulunur. Şehrin merkez nüfusu 1,2 milyon olurken metropol nüfusu ise 1,65 milyondan fazladır. Tuna nehrinin 60 km’lik, Sava nehrinin ise 30 km’lik kısmı Belgrad sınırları içerisindedir. Bu nehirler üzerinde ise 16 ada bulunmaktadır.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan’ın en büyük şehri olan Belgrad’ı görmek ve gezmek isteyenler için Türkiye’den uçak, otobüs, tren veya araba vasıtaları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Sırbistan’ın Türk vatandaşlarına vize uygulamasının kalkmasıyla beraber Belgrad’a ulaşım olanakları da buna paralel olarak artmış bulunmakta. Son zamanlarda Türk vatandaşlarının yurtdışı tur tercihleri arasında gelen bu Beyaz Şehir; konaklama tesisleri, restoranlar, barlar, alışveriş merkezleri, kafeler, balayı bölgeleri ve hatta balayı otelleri bakımından da Türk turistlerin seyahatlerinde uğrak noktası haline gelmiştir. Balayı otelleri ve daha birçok otel Türk misafirleri çekmek için kampanyalar düzenlemeye devam etmektedir. Hal böyle olunca da Belgrad şehrinde birçok Türk misafire rastlamak mümkün oluyor.

Belgrad’da Nerelere Gidilir?

Belgrad, gerek kültürü gerekse de tarihi kalıntıları ile Avrupa’nın en çok turist ağırlayan şehirleri arasında gelmektedir. Turistlerin uğrak yeri haline gelen bu şehri gezerken bütçeye uygun yurtdışı tur paketleri tercih edilebilir, düzenlenen bu turlar ile Belgrad’da gezilecek yerleri ziyaret etme olanağına sahip olunabilir. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Eski Şehir ve Yeni Şehir olarak iki bölgeye ayrılmış şekilde misafirlerini ağırlıyor. Turistlik mekânların ve tarihi kalıntıların izini taşıyan bölge Eski Şehir olurken, alışveriş merkezleri ve gökdelenleri ile Yeni Belgrad şehrin modern yapılarına ev sahipliği yapmaktadır. Belgrad’da gezip görülecek yerler çok fazla olup yalnızca en gözde gezi yerleri ve özellikleri şu şekildedir;
 • Kalemegdan: Bu kale tarihi kalıntıları ve önemi neticesinde mutlaka gezi listesinin başında gelmelidir. Kalenin bulunduğu alanda ilk yerleşim Kelt kökenli bir kabile tarafından milattan önce 3. yüzyılda kurulmuş. 1521 yılından beri adı değişmemektedir. Altında Atilla’nın mezarının bulunduğuna inanılan 53 hektarlık alan içerisinde; parklar, tarihi yapılar ve anıtlar turist gezginlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Manzarasına Tuna ve Sava nehirlerini de dâhil eden bu eşsiz yapı çevresini kuşatan yeşil alanda askeri müze, sanat merkezi, hayvanat bahçesi ve şehir enstitüsü bulunmaktadır. Osmanlı’nın ve Roma’nın izlerini bıraktığı kalenin iç kısmında ise Saat Kulesi, Roma Kuyusu, Nebojsa Kulesi ve Büyük Cephanelik ziyaretçilerini beklemektedir.
 • Skadarlija: Belgrad’ın Eski Şehir yerleşkesinde kalan ve Bohem yaşam tarzıyla göz dolduran bu cadde; daha çok yerel müzik kültürünü tanımak, Sırp mutfağının özgün lezzetlerini tatmak ve sanat galerilerinde sergilenen başarı çalışmalarını incelemek isteyen turistler için önerilmektedir. 400 metre uzunluğunda bu dolu dolu cadde rengârenk görünümü ve dinamik yapısı ile yurtdışı tur paketleri içerisinde ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır.
 • Knez Mihailova Caddesi: Cadde bir kilometre uzunluğunda olup tarih hikâyesi Roma hâkimiyeti altında bulunduğu döneme kadar dayanmaktadır. Şehrin en prestijli alışveriş merkezleri bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Sırbistan’ın özel mutfağını keşfetmek için birçok restoran ve kafelerin dizildiği bu cadde mimari yapısı ile de harika görünüme sahip olmaktadır.
 • Ada Ciganlija: Sava nehri kıyısındaki bu yarımada doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka tur listelerine dâhil edilmelidir. Meşe ve karaağaç ormanları ile dört tarafı kuşatılmış olan bu harika bölge farklı hayvan türlerine de ev sahipliği yapıyor. Ada Ciganlija bakımlı plajları ile de yaz mevsiminin gözdesi haline gelmiştir. Doğayla baş başa muazzam zaman geçirilecek bu adanın Eski Hamam tarafına gidildiğinde ise ressam ve heykellerin çalışmaları izlenebilir.
 • Nikola Tesla Müzesi: Sırp asıllı bilim insanına adanmış bu müze 1952 yılında kurulmuştur. Krunska Caddesi üzerinde ziyaretçilerini ağırlayan Nikola Tesla Müzesi; Tesla’nın çalışmalarını ve hayatını anlatan orijinal dokümanları, bunun yanında iki binden fazla kitap, dergi, fotoğraf, plan ve alet sergilemektedir.
 • Aziz Mark Kilisesi: 1931 – 1941 yılları arasında Krstic Kardeşler gözetiminde inşa edilmiş bir dini yapıdır. Dış mimarisi oldukça ilgi çekici olan bu dini yapı içerisinde de dini objelerden oluşan zengin bir koleksiyona sahip kilise hazinesini görmek mümkün. İmparator Stefan Dusan’ın mermerden yapılma mezarı da kilisenin içerisinde sergilenmektedir.
 • Aziz Sava Katedrali: Yapımına 1935 yılında başlanmıştır. Mimari görünümüyle ilgiyi üzerine çeken yapı ikinci Nazi bombardımanında neredeyse tamamen yıkılmıştır. Yeniden şehre kazandırılmak istenen katedralin projesi Vojislav Zadina’nın yardımıyla Aleksandar Deroko ve Bogdan Nestrorovic tarafından çizilmiş ve geçtiğimiz aylarda yapı son halini almıştır. Bu dini yapının içinde Saint Sava’nın etkileyici bir görünüme sahip mezarını da görebilirsiniz.
 • Savamala: Sokak sanatına ve gece hayatına ilgi duyan gezginlerin tercih ettiği yerler arasında gelen Savamala, Avusturya işgali altında olduğu 1717 – 1740 yılları arasında kurulmuştur. Salaş görünümlü ve her bir köşesinde farklı tarihi izlerin olan bu yerleşkenin nehir kısmında iki binden fazla yüzen bar, restoran ve gece kulübü faaliyet göstermektedir. Ayrıca Türk kahvesi molası için de gayet ideal bir yerleşkedir. Yeni evli çiftler içinde uygun balayı bölgeleri olarak tercih edilmektedir.
 • Yeni Belgrad: Savamala’dan sonra Savski Most Köprüsü üzerinden karşıya geçip Yeni Belgrad’a geçiş yapmak mümkün. Belgrad’a gelmişken alışveriş yapmak olmaz diyen turistlerin uğrak noktası olan Yeni Belgrad birçok ünlü markalara ait mağazalarla ziyaretçilerini bekliyor.

Belgrad’ın Tarihi Mekânları

Yurtdışı tur tercihleri arasında ilgi gören Belgrad’ın tarihi merkezleri ve bölgeleri ziyaret edilmek isteniyorsa şehrin Eski Şehir yerleşkesi ziyaret edilmelidir. Eski Şehir bölgesi içerisinde şehrin tarihi izlerini yaşatmaya devam eden mimariler ve daha birçok şey turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Şehrin tarihini yaşatan ve mutlaka gezilmesi gereken yerler şunlardır;
 • Kalemegdan: Savaş zamanında askeri üs olarak kullanılan bu kale Belgrad’ın önemli tarihi yerleşkeleri arasında gelmektedir. Sava ve Danube nehirlerinin birleşim alanında yer alan kale muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Kalemegdan 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı Sancağı olarak da kullanılmıştır.
 • Aziz Sava Katedrali: Sava Katedrali dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak bilinmektedir. Yapımına 1935 yılında başlanmıştır. Sava Katedralinin inşa edildiği yer Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin Türkler tarafından yakıldığı düşünülen yerdir. İnce işçilikle yapılmış tarihi mimarisi ile Aziz Sava Katedrali Belgrad’daki Ortodoks dünyasının en ünlü dini mabedidir.
 • Sırbistan Ulusal Müzesi: Önemli ressamların eserlerinin sergilendiği bu müze Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 1844 yılında kurulmuş bu müze Sırbistan’ın en eski ve en büyük müzesi olarak bilinir. Müze içerisinde 400.000’den fazla eser sergilenmektedir.
 • Skadarlija: Bohem yaşam tarzıyla göz dolduran bu cadde; daha çok yerel müzik kültürünü tanımak, Sırp mutfağının özgün lezzetlerini tatmak ve sanat galerilerinde sergilenen başarı çalışmaları incelemek isteyen turistler için önerilmektedir. 400 metre uzunluğunda bu dolu dolu cadde rengârenk görünümü ve dinamik yapısı sebebiyle günde en az 20.000 turist ağırlamaktadır.
 • Nikola Tesla Müzesi: 1952 yılında Nikola Tesla anısına kurulmuş tarihi bir müzedir. Müzede Nikola Tesla adına birçok eser sergilenmektedir.
 • Taş Meydan: Bu bölge savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi olarak kullanılmıştır.

Belgrad’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi yapılarıyla göz dolduran Belgrad’ın doğal güzellikleri bakımından da zengin olduğu ve tercih edildiği bilinmelidir. Bütçeye uygun tur fiyatları ile bu bölgeler de gezilmeye değer yerlerdir. Şehrin turistlerinin ilgisini çeken doğal güzellikler şunlardır;
 • Tuna Nehri: Avrupa’nın en uzun nehridir. Tuna nehrinde 200 çeşit balık bulunmaktadır. Belgrad’a 60 kilometre kadar uzaklıktadır.
 • Sava Nehri: Belgrad’a 30 kilometre kadar uzakla kalan bu nehir, Kalemegdan’dan harika bir şekilde izlenebiliyor.
 • Uvak Kanyonu: Sırbistan’ın güney batısında, Belgrad’ın 250 km uzağında yer alan Uvak Kanyonu Zlatibor dağının eteklerinde yer almaktadır. Burası Boşnakların yoğun olduğu Sancak bölgesidir.
 • Peşter Yaylası: Uvak Kanyonu çevresinde gezilecek yerler arasında yer alan Peşter yaylası kışın oldukça soğuk olmaktadır. Bu sebeple yazın gidilmesi önerilir. Kayak maksatlı gitmek isteyenler içinse yaylanın yakınında Jari Kayak merkezi bulunmaktadır.
 • Tara Kanyonu: Zipline ve Tara nehrinde rafting gibi aktiviteler için gayet uygun bir bölgedir.

Belgrad’ın Önemli Etkinlikleri

Avrupa’nın modern ve sıcak Balkan kenti Belgrad’da düzenlenen birçok eğlence ve festival bulunmaktadır. Her yık yapılan bu etkinlik doğrultusunda gece hayatı canlanan Belgrad, renkli görüntülere sebebiyet veriyor. Belgrad’ın festivalleri aşağıdaki gibidir:
 • Sırp Yeni Yıl Etkinlikleri: Etkinlikler 13 Ocak’ta kutlanmaya başlıyor. Böylelikle şehir genelinde yeni yol coşkuyla karşılanmış oluyor.
 • Paskalya Ayini: Bu bayram her yıl 21 Mart tarihlerinde kutlanmaktadır. Hristiyanlığın en eski ve en önemli bayramlarından bir tanesidir.
 • Belgrad Müzik Festivali: Her sene Ekim ayının ikinci yarısında düzenlenen bu festivaller Avrupa’nın en çok katılımcıyı ağırladığı festivallerden bir tanesidir.
 • Belgrad Yaz Festivali: Temmuz ayından başlayıp Ağustos ayının başına kadar devam eder. Tiyatro, dans, görsel sanatlar ve müzik olmak üzere bört büyük etkinliklerini sergiliyor.
 • Belgrad Bira Festivali: Usce Park’ta yapılan bu festival Ağustos aylarında yapılmaktadır.

Belgrad Yeme – İçme Yerleri

En ucuz yurtdışı tur seçenekleri arasında gelen Belgrad turunda, birçok farklı ve lezzetli tatlarla da tanışmak mümkün. Belgrad’da yemek yenecek mekânlar şu şekilde olmaktadır:
 • Lorenzo Kakalamba: Belgrad şehir merkezine yürüyerek 15 dakikalık bir mesafededir. Ev yapımı lezzetler ve şaraplar ile ziyaretçilerin gözde noktaları arasından.
 • Comunale: Belgrad’da bir İtalyan restoranıdır. Nehir manzaralı bu mekân oldukça göz doldurmaktadır.
 • Smokvica: Belgrad’da kahvaltı için müthiş bir yerdir.
 • Lovac: Et yemek isteyen turistler için ideal bir adrestir.
 • Mala Fabrika Ukusa: Harika lezzetler ve müthiş müşteri hizmeti ile gezginlerin yorgunluklarını atabileceği bir yerdir.
 • Manufaktura: Geleneksel Balkan lezzetlerinden nasibini almak isteyen turistlerin uğrak noktasıdır.
 • Crna Ovca: Dondurma yemek için uygun bir yerdir ve oldukça meşhurdur.
 • Przionica D59B: Belgrad’ın Dorcol bölgesinde yer alan ve kahve içmek isteyenler için mekân önerisidir.

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad’ın hava durumu kışın karlı, yazın sıcak, ilkbahar ve sonbaharı ise yağmurlu olmaktadır. Aralık ve Mart arasındaki dönemde ortalama sıcaklık 3 – 4 arasında seyreder. Yazları ise hava 26 – 27 dereceye yükselmektedir. Belgrad’a gitmek için en uygun aylar Mayıs ile Eylül arasındaki dönemdir. Genel anlamda bütçeyi çok zora sokmayacak Belgrad için; en ucuz yurtdışı tur ve bütçeye uygun tur fiyatları takip edilebilir, bu anlamda makul yurtdışı tur seçenekleri ile şehre gidilmesi olduğundan daha ucuza mal olabilir.
Daha Fazla Göster