hero image

Amsterdam TURLARI

7 tane tur listeleniyor.
Tüm Turlar listelendi.

Amsterdam Turu Ve Amsterdam Tur Fiyatları 2024

Amsterdam, Kuzey Hollanda eyaletinde yer almaktadır ve Hollanda'nın başkentidir. Şehir 219 kilometrekare büyüklüğe sahiptir. Amsterdam'ın kuruluş tarihi 2. yüzyıla rast gelmektedir. Başlangıçta küçük bir balıkçı kasabası olarak kurulan kent, günümüzde kültürel yönden oldukça önemli bir merkez konumuna gelmiş durumdadır. Şehrin ismini Amstel Nehri'nden aldığı bilinmektedir. Amsterdam'ın nüfusu 863 bin kişidir. Amsterdam dünyanın en çok ziyaret edilen 5. şehridir. Bu nedenle nüfusunun çok daha üstünde bir nüfus ağırladığını söylemek mümkündür. Her yıl yaklaşık 4 milyon turist yurtdışı tur planlarına Amsterdam'ı dahil etmektedir. Amsterdam kentini dünyanın diğer şehirlerinden ayıran diğer bir özelliği ise şehrin 178 farklı milletten insana ev sahipliği yapmasıdır. Bu özelliği Amsterdam'ı dünyanın en fazla kültürel çeşitliliğe sahip ülkesi haline getirmektedir.

Amsterdam'a Nasıl Gidilir?

Amsterdam her ne kadar siyasi olarak ülkenin yönetim merkezi olmasa da, Hollanda'nın resmi başkentidir. Şehrin her sene 5 milyon turist ağırlaması da eklendiğinde Amsterdam'a ulaşım olanakları seçeneklerinin neredeyse tüm dünyadan oldukça kolay olduğu söylenebilmektedir. Pek çok ülkeden olduğu gibi Türkiye'den de Amsterdam'a direkt olarak uçuş bulunmaktadır. İstanbul'dan Amsterdam Havaalanı'na uçuşlar 3.5 saat sürmektedir. Amsterdam Schiphol Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 14 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Bu mesafe arasında yolcu taşımacılığı yapan havalimanı servisleriyle, otobüsle veya trenle şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. En ucuz yurt dışı tur planlamasına Amsterdam şehrini eklemek isteyenler, Ankara Esen Boğa Havalimanı Amsterdam uçuşlarını da inceleyebilmektedir.

Amsterdam'da Nerelere Gidilir?

Yurtdışı tur paketleri ve tur fiyatları araştırması yapan kişilerin gezmek istediği lokasyonlarda göz önünde bulundurması gereken en önemli unsurlardan birisi gezilecek noktalardır. Amsterdam bu açıdan en zengin kültürel çeşitliliğe sahip kentlerden birisidir. Amsterdam'ın gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilmektedir:
 • Amsterdam Kanalları
 • Dam Meydanı
 • Van Gogh Müzesi
 • Rijks Müzesi
 • Kırmızı Fener Mahallesi
 • Vondelpark
 • Anne Frank Evi
 • Begijnhof
 • Çiçek Pazarı
 • Eski Kilise
 • Kraliyet Sarayı
 • Heineken Experience
 • Amsterdam Müzesi
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Nieue Kerk
 • Rembrandt Evi Müzesi
 • Rembeandtplein
 • Kalverstraat
 • Amsterdam Arena
 • Amsterdam'ın Tarihi Mekanları

  Tarihi 2. yüzyıla kadar uzanan Amsterdam, zengin bir tarihi mekan çeşitliliğine sahiptir. Amsterdam'ın tarihi merkezleri yurtdışı tur planlaması yapan tarih severleri kendisine çekmektedir. Kentin popüler tarihi mekanları ise şu şekilde listelenebilmektedir:
  • Nieuwe Kerk: Nieuwe Kerk, Türkçeye "Yeni Kilise" olarak çevrilebilmektedir. Bununla birlikte kilisenin tarihinin 14. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. Eşsiz mimari ise oldukça dikkat çeken kilise, Oude Kerk yani Eski Kilise'nin ihtiyaçları karşılayamaması nedeniyle inşa edilmiş ve uzun yıllar dini bir yapı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kültür merkezi olarak bilinmektedir.
  • Rembrandt Evi Müzesi: Rembrandt Evi Müzesi, ünlü ressam Rembrandt'ın sahibi olduğu 1606 yılında inşa edilen oldukça eski bir yapıdır. 1911 yılında müze haline getirilen ev, sanat ve sanat tarihi severlerin mutlaka uğraması gereken rotalardan birisidir.
  • Amsterdam Kraliyet Sarayı: Kraliyet Sarayı, 1648 - 1665 yılları arasında inşa edilmiştir. Belediye binası olarak kullanılmak üzere yapılan sarayın eşsiz mimari görünümünün Roma'daki kamu binalarından esinlenilerek yapıldığı bilinmektedir. Sarayın içerisinde bulunan tüm mobilyalar ise Kral Louis Bonaparte zamanından kalmıştır.
  • Van Gogh Müzesi: 1973 yılında faaliyet göstermeye başlayan Van Gogh müzesi, dünyada en fazla Van Gogh eserine ev sahipliği yapmasıyla öne çıkmaktadır. Müzede yer alan koleksiyonun tamamının Van Gogh'un kardeşi Theo tarafından düzenlenmiş olması ise müzeyi ilgi çekici kılan detaylardan birisidir. Müzeler Bölgesi'nde yer alan Van Gogh Müzesi çevresinde, balayı otelleri arayışında olan kişiler için birçok farklı otel seçeneği de yer almaktadır.
  • Rijsk Müzesi: Rijksmuseum, Müzeler Bölgesi'nde ziyaret edebileceğiniz önemli kültür noktalarından birisidir. Müzenin 1800 yılında Lahey'de kurulduğu daha sonra ise Kral Louis Bonaparte'ın emriyle 1808 yılında Amsterdam'a taşındığı bilinmektedir. Müzede Hollanda Altın Çağı'na ait tablolar, Asya Sanat Koleksiyonu ve Felemenk Sanat Koleksiyonu görülebilmektedir.
  • Anne Frank Evi Müzesi: Müze, kent tarihinde önemli bir yeri olan Anne Frank'in Naziler'den saklandığı evdir. Yapı 1960 yılında müze haline getirilmiştir. Müze içerisinde Anne Frank'in günlüğü de bulunmaktadır. Bu açıdan görülmeye değer detaylardan birisidir.
  • Beginjhof: Beginjhof, mimari açıdan en sevilen Amsterdam lokasyonlarından birisidir. Tarihi 14. yüzyıla dayanan yapı, Amsterdam bölgesinin en eski evi Het Houten Huis yapısına ve İngiltere Kilisesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır.
  • Oude Kerk: Eski Kilise olarak dilimize çevirebileceğimiz Oude Kerk, kentin en eski yapılarından bir diğeridir. Katolik kilisesi olan Oude Kerk, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Yalnızca Hollanda'nın değil Avrupa'nın en önemli dini sembollerinden birisi olduğunu söylemek mümkündür.
  • Heineken Experience: Heineken bira markasının ilk fabrikası olan bina, günümüzde eğlence ve kültür merkezidir. 1867 yılında kurulduğu bilinmektedir. 1988 yılında ise markanın yeni fabrikasına taşınmasıyla kültür tesisi olarak kullanılmaya başlanmıştır.
  • Amsterdam Tarih Müzesi: Amsterdam Müzesi, 1975 yılında kurulmuştur. Şehrin tarihini merak edenlerin mutlaka uğraması gereken mekanlardan birisidir.

  Amsterdam'da Gezilecek Doğal Güzellikler

  Amsterdam'ın doğal güzellikleri denildiğinde hiç kuşkusuz akla Vondelpark gelmektedir. Hollanda'nın en ünlü şehir parkı olarak bilinen Vondelpark, şehrin merkezinde yer almaktadır. Şehrin koşuşturmasından sıkılıp yeşilin huzurunu arayanlar için Vondelpark eşsiz doğa manzarası ideal bir duraksama yeri olacaktır. 46 hektar alana yayılan parkın içerisinde bir de göl bulunmaktadır. Parkın en önemli detaylarından birisi ise şehrin oldukça merkezinde yer almasıdır. Balayı otelleri dahil tüm oteller parka oldukça yakın bir noktada konumlanmaktadır.

  Amsterdam'ın Önemli Etkinlikleri

  Amsterdam festivalleri yurtdışı tur paketleri araştırması içerisinde olanlar için şehrin en cezbedici noktalarından birisidir. Şehrin her yıl 300 farklı festivale ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Bu açıdan keyifli bir tatil yaşamak isteyenler için ideal bir rotadır. Bununla birlikte tur fiyatları konusunda en büyük değişkenliklerin festivaller döneminde olduğunu bilmenizde de fayda bulunmaktadır. En ucuz yurt dışı tur araştırması içerisinde olanların şehrin festival dönemleri için araştırmalarını öne almalarında fayda bulunmaktadır. Şehirdeki önemli festivaller ise şu şekilde listelenebilmektedir:
  • Kral Günü: En sevilen festivallerden birisidir. Açık hava konserleri ve partiler ile eğlence adeta doruğa çıkmaktadır. 27 Nisan'da düzenlenmektedir.
  • Amsterdam Pride: Ağustosun ilk haftasında düzenlenen festival, eşcinsel festivali olarak da bilinmektedir.
  • Prinsengrachtconcert ve Grachtenfestival: Ağustos ayının üçüncü haftasında düzenlenmektedir. Açık hava klasik müzik konserleri festivalin en sevilen yanlarından birisidir.

  Amsterdam Yeme - İçme Yerleri

  Amsterdam'da yemek yenecek mekanlar açısından da büyük bir çeşitlilik bulunmaktadır. Şehirde en ucuz yurt dışı tur planlaması yapmak isteyenleri de memnun edecek birçok orta fiyatlı mekan bulunmaktadır. Amsterdam'ın sevilen yeme - içme mekanları ise şu şekilde sıralanabilmektedir:
  • Bakers Roasters: Amsterdam'da eşsiz bir kahvaltı deneyimi yaşamak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken mekanlardan birisidir. Mekanda uzun kuyruklar oluşması sebebiyle erken gitmekte fayda bulunmaktadır.
  • Mook Pancakes: Tatlı severlerin Amsterdam'daki buluşma noktası olan mekan yalnızca Mook pancake üzerine kuruludur.
  • The Avocado Show: Farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği Amsterdam mekanlarından birisidir. Yalnızca avokado üzerine kurulu bir mekandır.
  • De Belhamel: Balayı bölgeleri araştırmaları sonucu Amsterdam'da karar kılmış çiftlerin romantik bir akşam yemeği yiyebileceği mekanlardan birisidir. Kanal manzarası ve zengin Fransız mutfağı ile oldukça sevilmektedir.

  Amsterdam'a Hangi Mevsimde Gidilir?

  Amsterdam'ın hava durumu yaz aylarında ılık, kış aylarında ise serindir. Atlantik tipi nemli ve rüzgarlı bir iklime sahiptir. Kentteki maksimum sıcaklık 25 derece civarındadır. Minimum sıcaklık ise 0 derecedir. Yani bölgede kışlar da yazlar da çok sert geçmemektedir. Bununla birlikte yurt dışı tur paketi planlaması yapanların şehrin neredeyse yılın tamamında yağmurlu olduğunu bilmelerinde fayda bulunmaktadır. Balayı bölgeleri arasında yer almasında şehrin her mevsim devam eden yağmurlarının da etkisi büyüktür. Ancak Amsterdam'dan keyif almak ve üşümeden tatilinin tadını çıkarmak isteyenlerin Mayıs- Eylül dönemini tercih etmesi yerinde olacaktır.
Daha Fazla Göster