hero image
11 tesisin tamamı listeleniyor 11 tesis
Tüm oteller listelendi.
Afyon Kaplıcaları - 2023

Kaynarcaların çevresinde olan ve mineral iyonlarıyla yüklü maden sularının faydasından yararlanmak için kurulan tesislere kaplıca denmektedir. Diğer bir adıyla ılıcadır. Kaplıca kelimesi, ılıcaların üzerine hamam yapılması ile birlikte kurulan tesisin Kaplı Ilıca şeklinde tamlanması ile oluşmuştur. Kaplıcaların çeşitli hastalık tedavisi için olumlu sonuçlar verdiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Kimyasal özellikleri yönünden tuzlu, bikarbonatlı, sülfatlı, kükürtlü, demirli, arsenikli, karbondioksitli, iyotlu, radyoaktif ve karışık maden suları mevcuttur. Afyon termal kaplıcaları içindeki şifalı suyun nötr değere sahip olması bu suların daha da şifalı bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kaplıca su tedavisinde oturma banyosu, çamur banyosu, kısmi banyo, buhar banyosu ve içilebilen su şeklinde faydalanılabilmektedir.

Afyon Termal Kaplıcaları Neden Tercih Edilmektedir?

Türkiye’de kaplıca denildiği zaman akla ilk gelen bölgelerden biri Afyon ilindeki, Afyon Kaplıcalar bölgesidir. Afyon’daki suların derecesi yüksek olduğu için buradaki kaplıcalar daha çok tercih edilmektedir. Afyon termal kaplıcaları tercih sebepleri arasında şehir merkezine yakın olmaları ve kaplıcaların etrafındaki tesislerin fazla olması yer almaktadır.

Ayrıca, doktor tarafından kaplıca tedavisi önerilen hastalar için SGK tarafından ödemesi yapılacak olan tesislerin de çoğunluğu bu bölgede bulunmaktadır.

Kaplıca Tedavisinin Amacı Nedir?

 • Hastalık bulgularını ortadan kaldırmak,
 • Hastanın şikayetlerini azaltmak,
 • Kalıcı hasarları önlemek,
 • Genel durumu düzeltmek,
 • Vücut direncini arttırmak,
 • Kas spazmının çözülmesini sağlamak,
 • Bozulmuş hormonal düzeylerin düzelmesini sağlamak,
 • Sinirsel dengelerin düzelmesini sağlamak,
 • Kan dolaşımının artmasını sağlamak,
 • İç organların işlevlerinin düzelmesine katkı sağlamak,
 • Hareket kapasitesinin artmasını sağlamak,
 • Boyun fıtığı tedavisine yardımcı olmak,
 • Gut hastalarında meydana gelen ayak eklemlerindeki şişliklerin doktor kontrolünde tedavisine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Afyon termal kaplıcalarındaki suyun pH değeri yüksek olduğu için vücudun daha dinç olmasına ve vücudun nemlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde suyun çıktığı ortamlarda meydana gelen buharlı hava ve nem üst solunum yollarına olan faydalarını arttırmaktadır. Dolaşım sistemi sorunları, romatizmaya bağlı hastalıklar, kadın hastalıkları, alerjiler, nefrit, nevralji, cilt hastalıkları dâhil olmakla birlikte birçok hastalık için yardımcı tedavi yöntemleri arasında kullanılmaktadır.

Afyon Kaplıca Fiyatları

Afyon Gazlıgöl belediye kaplıcaları Afyon iline 20 kilometre mesafede bulunmaktadır. Burada hem banyo hem de içme tedavilerinde kullanılmaktadır. Karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak sendromlarında, deri hastalıklarında faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Termal suların içinde bulunan karbondioksit kan dolaşımını düzenlediği için içilmesi de tavsiye edilmektedir. Metabolizma hastalıklarında ise sıcağın etkisi ile terleme yoluyla metabolizma faaliyetlerini hızlandırdığı ve içildiği zaman da organların çalışmasını düzenlediği için önerilmektedir. Yine Afyon ilinde bulunan Sandıklı Kaplıcaları da en çok tercih edilen kaplıca bölgelerinden biridir. Afyon bölgesindeki kaplıcaların fiyatları, konaklanacak tesisin konseptine,şehir merkezine uzaklığına,oda tipine ve tesisin genel özelliklerine göre değişiklik gösterebilmekle beraber, en uygun otel fiyatları için erken rezervasyon yaptırarak avantajlı fiyatlarla yerinizi ayırtabilirsiniz

Afyon Kaplıcalarında Tedavi İçin Kaç Gün Kalınır?

Kaplıcalar yaşlılar çoğunlukta olmak üzere neredeyse tüm yaş gruplarına hitap etmektedir. Önemli olan sağlığa uygun süre ile durulmasıdır. Termal sulardan tedavi ve terapi amaçlı faydalanılır. Termal suların antioksidan miktarı çok yüksek olduğu için vücuttan toksin atılmasını sağlamaktadır. Toksinlerinden arınan vücudun bağışıklık sistemi güçlenir, buna bağlı olarak da birçok hastalığa karşı direnç de artmış olmaktadır. Bu nedenledir ki termal havuzlara girmeden önce vücut iyice temizlenmelidir.

 • Bu kaplıcalardaki termal sular belirli program dahilinde kullanılmalıdır.
 • Tam tedavi sağlanabilmesi için bu havuzlara en az 7 ila 10 güne kadar girilmelidir.
 • Havuz tedavisi en fazla 4 hafta sürmelidir.
 • Termal sular 15-20 dakika olmak üzere günde 2 defa uygulanmalıdır.
 • Vücut tedavi süresi boyunca üşütülmemelidir.

Unutulmamalıdır ki kaplıca tedavisi mutlaka doktor onayı ile yapılmalı, akut ya da kronik seyreden bazı hastalıklarda ise bu tedavi yöntemi kullanılmamalıdır.

Daha Fazla Göster