hero image

Oslo TURLARI

2 tane tur listeleniyor.
Tüm Turlar listelendi.

Oslo Turu Ve Oslo Tur Fiyatları 2024

Norveç’in en büyük şehri ve başkenti olan Oslo, aynı zamanda bulunduğu eyaletin de adını taşımaktadır. Oslo, İskandinavya’nın dördüncü büyük şehri olmaktadır. Dünyanın en pahalı şehirleri arasında yer alır. Ülke kuzeyde yer almasına rağmen nemli ve oldukça ılık olan okyanus iklimine sahiptir. Norveç’in başkenti olan Oslo, yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu, bol oksijenli bir şehirdir. Oslo yurt dışı tur paketleri ile Oslo lokasyonunu gezmek tercihler arasında yer alabilir.

Oslo’ya Nasıl Gidilir?

Oslo’yu ziyaret etmek, tarihi ve doğal güzelliklerinden faydalanmak isteyenler için Türkiye üzerinden direkt olarak Oslo Havalimanı’na gitmek mümkündür. Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı üzerinden haftanın her günü Oslo’ya uçuş vardır. Uçuş süresi 4 saat olmaktadır. Oslo’ya ulaşım olanakları Türkiye üzerinden uçakla sınırlı kalmaktadır. Oslo Havalimanı şehir merkezine 50 kilometre kadar uzak olmaktadır. Havalimanına vardıktan sonra taksiye binebilir ya da tren ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Düzenlenen Oslo yurt dışı tur seçenekleri arasından Oslo tur fiyatları takip edilerek de şehrin tamamı gezilebilir.

Oslo’da Nerelere Gidilir?

İskandinavya’nın dördüncü en büyük kenti, Norveç’in başkenti olan bu liman kenti Kuzey Avrupa’nın gezip görülecek yerler bakımından en zengin yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Şehrin kökeni Vikingler’e kadar dayandığından tarihi ve kültürel bir geçmiş zenginliğine sahip olmaktadır. Etrafı fiyortlar ve yeşil alanlarla bezlenmiş Oslo’nun gezilecek yerleri şunlardır:
 • The Vigeland Park: Vigeland Heykel Parkı’nın inşası 1949 yılında tamamlanmıştır. Monolit, köprü ve çeşme olmak üzere 3 bölümden oluşan bu parkın içerisinde 58 bronz heykel köprünün görünüme zenginlik katmaktadır.
 • Viking Gemi Müzesi: Vikingler tarafından 1100 yıl önce kıyıya çekilen iki uzun gemi bu müzede sergilenmektedir. Bu gemiler Vikingler tarafından cenaze törenleri için kullanılmıştır. Müze içerisinde birçok tarihi eser de sergilenmektedir. Oslo’nun ve Vikingler’in tarihini ziyaretçilerine sunan bu müze şehrin en popüler müzeleri arasında gelmektedir.
 • Akershus Kalesi: 1299 yılında yapılmış inşa edilmiş tarihi bir kaledir. Bir dönem hapishane olarak kullanılan kale şimdilerde Norveç Silahlı Kuvvetler ve Norveç’in Direnişi müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. İlk yapımında tek bir binadan oluşan yapı yüzyıllar içerisinde genişletilmiş olarak ziyaretçilerini beklemektedir.
 • The Royal Palace: Yapımına 1825 yılında başlanan sarayın tamamlanması 1849’a kadar sürmüştür. 172 odaya sahip olan bu görkemli saray yaz aylarında ziyaretçilerine açık olmaktadır. Ortalama 1 saat sonunda kabine salonunu, konsey odasını ve kralın süitini görme fırsatını elde edebilirsiniz.
 • Oslo Opera Binası: 2008 yılında ziyaretçilerine kavuşan eşsiz mimariye sahip, fiyortların kıyısında yer alan ve doğa ile estetik bir bütünlük oluşturan bu bina turist ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Mermer, metal ve ahşap malzeme ile yapılan opera binası görkemli sahnelere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında bina içerisinde yer alan sanatsal projeleri inceleme fırsatı da vardır.
 • Kon – Tiki Museum: 1950 yılından beri müze olarak kullanılan bina, Thor Heyerdahl’ın Pasifik okyanusunu geçmek için kullandığı sal ve yol hikâyelerini bünyesinde barındırıyor. Denizcilik ile özel olarak ilgilenen turistler için Oslo gezi haritasına mutlaka eklenmesi gereken bir müzedir.

Oslo’nun Tarihi Mekânları

Tarihi geçmişini Vikingler’e kadar dayandıran, adını 1925 yılında alan bu şehir kültürel zenginliği ile de göz dolduruyor. Tarihi boyunca birçok yangınla harap olan şehir güzel ve eşsiz yapılarından ödün vermemiştir. Uygun Oslo yurt dışı paketleri kampanyaları takip edilerek Oslo en ucuz yurt dışı tur paket seçenekleri ile tarihi yerleri de görme fırsatı elde edilebilir. Yaşam standartları çok yüksek olan Oslo’nun tarihi merkezleri şunlardır:
 • Oslo Katedrali: Yerli halkın en önemli ibadethanelerinden biri olan katedral 17. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Göz alıcı mimari yapısı ve tarihi geçmişi ile turistlerin ilgi odağı olan katedral ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.
 • Norveç Halk Müzesi: 140.000 metrekarelik alana yayılan bu açık hava müzesi 19 Aralık 1894’te İsveç Kralı ikinci Oscar tarafından inşa edilmiştir. 1500’lü yıllardan bu yana Norveç’in tarihi sergilenmektedir.
 • Viking Gemi Müzesi: 9. Yüzyılda yapılmış, Gokstad, Osberg ve Tune ismi verilen 3 Viking gemisi ve Viking kültürüne ait tarihi eserlerin sergilendiği dünyaca ünlü bir müzedir.
 • Vigeland Heykel Parkı: Gustav Vigeland tarafından 1869 – 1943 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde 200’den fazla heykel sergilenen bu tarihi park ziyaretçilerini beklemektedir.
 • Oslo City Hall: Kırmızı görüntüsü ile dikkatleri üzerine toplayan Oslo Belediye Binası 1950 yılında inşa edilmiştir. Ücretsiz olarak bu tarihi binayı gezmek mümkündür.
 • Akershus Kalesi: 1299 yılında yapılan bir orta çağ kalesidir. Tarih sahnelerinde, hapishane, savunma ve katliam yeri olarak bu kale oldukça rağbet görmektedir. Her sene yüzlerce ziyaretçisini ağırlayan binaya girişler ücretsizdir.

Oslo’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Bölge açısından dünyanın en büyük başkentlerinden bir tanesi olan Oslo kentinin yalnızca yüzde yirmisi yerleşim yeri olarak kullanılır. Geri kalan kısmı parklardan, çok iyi korunmuş ormanlardan, tepelerden ve yüzlerce gölden oluşmaktadır. Temiz ve doğa ile iç içe olan Oslo balayı bölgeleri bakımından zengin manzaralara sahiptir. Ayrıca Oslo balayı otelleri hizmeti ile de gözde kentler arasında gelmektedir. Doğa ile bütünleşip eşsiz bir kente dönüşen Oslo’nun doğal güzellikleri şunlardır:
 • Oslo Fiyordu: Oslo deyince turistler tarafından akla gelen ilk eşsiz güzellik nitekim fiyortlar olmaktadır. Dağlar tarafından yapılan basınçtan ve suyun sabit duruşundan oluşan bu muhteşem fiyortlar, Oslo’nun şehir merkezine yakın olduğundan gezilip görülmesi de kolay olmaktadır. Beyaz feribotlar ile ya da otobüsler ile fiyortlara ulaşmak mümkün. Dik kayalıklardan ve nehre benzeyen akıntılardan oluşan bu görüntü mutlaka görülmeye değerdir.
 • Nordmarka Ormanı: Oslo’nun merkezine az buçuk uzaklıkta olan bu yemyeşil orman gölleriyle beraber iyi vakit geçirmek için tercih edilebilir. Temiz havası ve büyülü atmosferi ile harika bir orman olan Nordmarka Ormanında çeşitli yürüyüş parkurları vardır.
 • Sognsvann Gölü: Oslo’nun kuzeyinde bulunan bu göl çok büyüktür. Ayrıca etrafını çevreleyen yemyeşil ormanla adeta bir doğa harikasıdır.

Oslo’nun Önemli Etkinlikleri

Eski Vikingler’in şehri olan Oslo sadece doğal ve kültürel zenginlikleri ile değil çok sayıda gelenek, görenek ve inançları ile de ilgi odağıdır. Oslo tur fiyatları içerisinden en uygun olan Oslo en ucuz yurt dışı tur paketleri ile şehre gidilerek bu eğlence ve festivallere eşlik edilebilir. Her yıl coşku ile kutlanan Oslo’nun festivalleri şunlardır:
 • Ultima Çağdaş Müzik Festivali: Her yıl Ekim ayında düzenlenen ve Oslo şehrinin en önemli etkinliklerinden biri olan bu festival, dünyanın dört bir yanından en çok beğenilen bestecileri ve müzikleri sahnelerinde ağırlamaktadır.
 • Chamber Müzik Festivali: Her sene Ağustos ayında düzenlenen ve bir ay süren festivalde değerli müzik sanatçıları sahne alır. Bunun yanında göz alıcı performanslar ile ilgiyi üzerine çekmeye devam etmektedir.
 • Paskalya Günü: Diriliş Pazarı ya da Diriliş günü olarak da kutlanan bu gün 21 Mart – 25 Nisan tarihleri arasında bahar ekinoksunu takip eden ilk dolunaydan sonraki ilk Pazar günü kutlanmaktadır. Tüm kentte coşku ve görkemli etkinlikler düzenlenir.

Oslo’da Yeme – İçme Yerleri

Doğal güzelliklerinden, tarihi içerisinde barındırdığı kültürel etkinliklerin yanı sıra yeme içme mekânlarından faydalanmak isteyenler için de Oslo’da yemek yenecek mekânlar:
 • Fiskerriet: Çeşitli balıkların marina edildiği ve müşterilerine sunduğu bu mekân şehrin balık pazarı sayılır. Lezzetli balık gurmeleri için ideal bir yemek yeme mekânıdır.
 • Dr. Kneipps’s Vinbar: Oslo’nun en ünlü mekânlarından biri olan restoran akşam yemeği için güzel bir seçenek.
 • Smuget: Son derece şık olan ve canlı müzik ile müşteri toplamaya devam eden ünlü mekân, gece hayatı aktif olan turistler için hem akşam yemeği yenecek, hem de müziğin keyfini doyasıya çıkarmak için harika bir öneridir.
 • Restauranthuset Scotsman: Büyük turist grupları için doğru bir tercih olan restoranda içki içmek, pizza ve et menülerinden yemekler yemek mümkündür.
 • Sult Restoran: Ulusal mutfak lezzetlerini müşterilerine sunan mekân akşam yemeği için harika bir mekândır. Çeşitli balık yemekleri, et yemekleri Oslo’ya özgü lezzetlerle süslenmiştir.
 • Holmenkollen: Oslo’da ev yemeklerinden mahrum kalmak istemeyenler için önerilen bir yerdir. Sabah kahvaltısı ile ünlüdür.

Oslo’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Norveç’in başkenti olan ve İskandinavya’nın en büyük kentlerinden olan Oslo’nun hava durumu kuzeyde yer almasına rağmen sıcak su akıntıları sayesinde ılıman bir iklime sahiptir. Genel hatlarıyla dengesiz bir iklime sahip olan kentte yaz aylarının ortalama sıcaklık değeri 11 ile 33 derece arasında farklılık gösterir. Oslo yurt dışı tur seçenekleri arasından en seçkin olan turistik kentler arasında gelir. Eşsiz manzaraları ve temiz havası ile Oslo balayı bölgeleri arasında değerlendirilirken, hizmetleri bakımından Oslo balayı otelleri tercih listelerinin başını çekmektedir. Çok fazla yağış almasına rağmen Oslo genelde yaz aylarında ziyaret edilmeye uygundur.
Daha Fazla Göster